Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Yoksulluk-suç ilişkisi

Yoksulluk-suç ilişkisi
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
466
12 Temmuz 2019 - 7:15

Uyuşturucu dünyanın, ülkenin, kentin büyük sorunu.

İki gündür sorunu kendi çerçevemde anlamaya çalışıyorum.

Önceki gün haber merkezlerine rutin bir uyuşturucu operasyonu düştü.

Bu gibi operasyonlar öncesi basına da haber verilir ancak yer belirtilmeden yapılır bu.

Hevsel Bahçelerinde her yıl rutin olarak yapılan uyuşturucu operasyonundan bahsediyorum.

Özel harekat, 300 polis ve drone desteği ile önceki gün sabah saatlerinde başlatılan uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen Hint kenevirleri, ekildikleri yerde koparılarak imha edildi.

Doktor Cegerğun Polat sosyal medyada sormuş:

Bu işte bir gariplik var! Her yıl bu haberi duyarız. Peki, inadına şehrin göbeğinde bunu yetiştirmek mi, yoksa standart haberi geçmek mi gerçek?

Daha önce aynı yerdeki benzer operasyona katılmış olan gazeteci bir arkadaşımız cevaben şöyle yazmış: Bir keresinde ben de gitmiştim buna benzer bir operasyona, üniversite köprüsü altında 3 milyon kök Hint keneviri yakalanmıştı. Hiçbir şey olmasa bile helikopterlerin iniş güzergahı üzerindeydi, bana da garip gelmişti!

Ancak Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin 2017 raporları dikkate alındığında, Türkiye dünyada en fazla uyuşturucu miktarı yakalayan ülkelerin başında geliyor.

“Narcos” ve “Ma Rosa” karşılaştırması yapmayacağım, ya da “sivrisinek mi, bataklık mı? demeyeceğim bu kez…

Bir çark hem de aynı rutinde dönüyor, biz de izliyoruz.

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Haziran ayı işsizlik verileri açıklandı. Verilere göre, Türkiye’de kayıtlı işsiz sayısında tüm zamanların rekoru kırılırken işsiz sayısı 4,5 milyona dayandı. Mayıs ayında bu sayı 4 milyon 84 bindi. Böylece sadece son bir ayda kayıtlı işsiz sayısı 332 bin 863 kişi arttı. Aylık artış ise yüzde 8,1 oldu.

Neden bu rakamları verdim?

Uyuşturucu kullanımı ve satışı direk yoksullukla ilgili bir sorun çoğu zaman.

Buradaki önemli nokta, sebep-sonuç ilişkisinde birçok farklı faktörle ilişkili olan iki olgunun (yoksulluk ve suç) aynı zamanda birbirleriyle de yakından bağlantılı olmaları ve birbirlerini besleyen bir döngü içinde olmaları.

Şartlara göre, birinin varlığı, diğerinin ortaya çıkışını zorunlu kılıyor kimi zaman. Yaşadığımız süreç ve toplumsal koşullar ikisinin birbiriyle yakından bağlantılı olduğunu gösteriyor ancak bu tamimiyle ve sadece birbirini tamamlayan sebeb-sonuç ortaya çıkarmıyor.

Her ne kadar işsizlik üzerinden gidilse bile aslında işsiz sayısından çok; yoksulluk sınırının altında yaşayan büyük çoğunluğun suçla olan ilişkisi ile ilgili bağı iyi irdelemek lazım.

Burada Filipinli yönetmen Brillante Mendoza’nın 2016 yapımı olan ve sefalet içinde bakkal dükkanı işleten bir kadın ve dört çocuğunun uyuşturucu satmak zorunda kalmasını ve güvenlik görevlileri ile yaşadıklarını anlatan “Ma Rosa” filmi bize önemli ipuçları veriyor aslında.

Eğer uyuşturucu bağlamında “suç” ele alınırsa bunun yanında toplumdaki yoksulluk oranı da iyi araştırılmalıdır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM