Yeni tespit mağdur etti!

0
175
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, 7 yıl önce Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ’nin ortaklaşa olarak Sur İlçesi Cevatpaşa Mahallesi’nde başlattığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerine verilen fiyatın çok altında bedel çıkarması tepkiye yol açtı. 2 ile 5 kat arasında değişen evlerinin tek katlı olarak gösterildiğini vurgulayan vatandaşlar, biran önce mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Vatandaşılar, aksi takdirde aileleri ile birlikte İl Valiliği’nin önce oturma eylemi yapacaklarının altını çizdi

DİYARBAKIR – 7 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ İdaresi’nce, Suriçinde başlatılan kentsel dönüşüm kapsamına alınan Cevatpaşa Mahallesi İç Kale Sokaktaki 57 ve 28 parselde bulunan 19 Hanede oturan vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı Hasar tespit komisyonunun yerinde inceleme yapmadan evlerine belirlediği yeni bedellere tepki gösterdi. Komisyonun, 2 ile 5 kat arasında olan evlerin dahi tek katlı olarak gösterilmesinden dolayı mağdur olduklarının altını çizen parsel sakinleri, yetkililerin, yerinde inceleme yapmaları gerektiğini söyledi. Yerinde yapılacak incelemelerde evlerin birçoğunun 2 ile 5 katlı arasında olduğunun görüleceğine işaret eden vatandaşlar, ayrıca Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü’nün, kendilerine konut talebinde de bulunmasını istedi. Vatandaşlar, Komisyonun, amacının Devlet ile Halkı karşı karşıya getirmek olduğunu da savunarak, mağduriyetlerinin artamaması için İl Valisi Hüseyin Aksoy’a seslendi. Cevatpaşa Mahallesi İç Kale Sokak 57 ve 28 parselde oturan vatandaşlar adına konuşan Süleyman Ural ile yaptığımız röportajın detayı;

“Yerinde tespit yapılmadan yeni bedeller verildi”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce, 7 yıl önce kamulaştırılan evlerinize yönelik yeni fiyat tespiti yapıldı. Bu tespitte, 7 önce belirlenen fiyatların çok altında bedeller verilmiş. Bu yeniden tespit ile ilgili neler söyleyeceksiniz?
Evlerimizin hepsini tek hane olarak göstermişler. Komisyon üyeleri sokağa gelip evlerde inceleme ya da ölçme yapmadılar. Şuan benim evime 7 yıl önce 90 bin lira olarak belirledikleri fiyat şuan 72 bin liraya düşmüş. Biz yeniden gelip burada inceleme yapıp, ona göre bedel çıkarmalarını istiyoruz. Bu yapılmadığı takdirde Mahkemeye başvuracağız. Bu da olmazsa, İl Valiliği önünde ailelerimizle birlikte oturma eylemi yapacağız. Ayrıca Ankara’ya kadar gideceğiz. Bu tespitler, şuan 57 ve 28 parseldeki 19 hane için geçerlidir. 19 Hane’de 40’tan fazla aile yaşıyor. Bu da 500 kişilik bir nüfusu kapsıyor.
“Yeniden yerinde tespit yapılmalı”
Yetkililerden talebiniz?
Yetkililerden talebimiz; gelip yeniden ölçüm ve inceleme yapsınlar. Ayrıca tek katkı olarak gösterdikleri evlerimizin çoğu 2 ile 5 kat arasındadır. Gelip katlarının tespitini de yapsınlar. Hepsini tek kat olarak göstermişler.

“Hiç bir yetkiliye ulaşamadık”

Bu durumu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ilettiniz mi?
Şuana kadar hiçbir yetkiliye ulaşamadık. Valiliğe bile ulaşamadık. Herkes yaptığı hatayı bildikleri için hatayı kabullenmek istemiyorlar. Valilik de Çevre ve şehircilik Bakanlığı da gelip düzeltsinler. 2009 yılında yapılan proje kapsamında yapılan incelemeler sonucu belirlenen fiyatı az bulduğumuz için kabul etmedik. 7 yıldır buradayız. 7 yıl sonra çıkan fiyat ise, 7 önce belirlenen fiyatın altındadır.

“TOKİ’den konut talebini istiyoruz”

7 yıl boyunca yerel hizmetleri alabiliyor musunuz?
Bütün hizmetleri halen alıyoruz. O konuda herhangi bir sıkıntı yok. Ayrıca Kaymakamlığın, ‘alın bu parayı başınızın çaresine bakın’ demesi bizi üzdü. Verdikleri bu para ile değil bir katlı ev, onun yarısını bile alamazsınız. Daha önce TOKİ’nin sunduğu imkanlar şimdi sunulmuyor. Evlerimizin karşısında TOKİ’den konut verilmiyor. Biz geçmiş dönemde bize sunulan konut talebini de istiyoruz. En azından mağduriyetimizin bir nebze olsa da giderilmesi için konut istiyoruz.

“Masa başı tespit bizi mağdur etti”
Mağduriyetleriniz nelerdir?
Mağduriyetimiz çoktur. Biz Cevatpaşa Mahallesinde yaşayan vatandaşlar olarak, en az 4 parsele bölünmüş olarak ikamet ediyoruz. Bizim 3 parselde sorun yoktur. 57 ve 28 parselde sorun var. Yetkililer buraya gelip ölçmeden biçmeden masa başında evlerimizin değerini tespit etmişlerdir. Yerinde inceleme yapmış olsalardı, burada 2-5 katlı evlerin olduğunu görürlerdi. Biz halk olarak kamulaştırmaya karşı değiliz. Metrekaresi 630 lira verilmiş de olabilir. Lakin en büyük mağduriyetimiz, evlerimizin tek katlı olarak gösterilmesidir. Çok açık ve net yetkililerden öncelikle rica ediyoruz.”

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here