Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

‘Yaşar Kemal Efsanesi’ Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu

‘Yaşar Kemal Efsanesi’ Diyarbakır’da izleyiciyle buluştu
517
18 Temmuz 2019 - 12:39

Yazar Yaşar Kemal’in yaşamını anlatan “Yaşar Kemal Efsanesi” belgeselinin gösterimi Diyarbakır’da yapıldı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Yazar Yaşar Kemal’in yaşamını anlatan “Yaşar Kemal Efsanesi” belgeseli, Yenişehir Belediyesi’nin desteğiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Kongre Merkezi’nde seyirciyle buluştu. Belgeselin gösterimini, yönetmen Aydın Orak ile birlikte çok sayıda kişi izledi. Bir saat 45 dakikalık belgesel izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü.

‘Türkiye’de 30 şehirde izlendi’

Gösterimin ardından kısa bir konuşma yapan belgeselin yönetmeni Aydın Orak,  iki yılın ardından filmin bu topraklarda izlenebildiğini hatırlatarak, “Bu topraklar bir talan kültürüyle karşı karşıya kalmıştı. Yeniden asıl sahiplerinin eline geçti. Bütün Türkiye’yi gezdik, ancak film Diyarbakır’a yeni gelebildi. Film Türkiye’de 30 şehirde vizyona girdi. Avrupa’da birçok şehirde izlenildi” dedi. 2017 Türkiye-Avusturya ortak yapımı olan belgesel film, 24’üncü Uluslararası Adana Film Festivali’nde prömiyerini yaptı. Yaşar Kemal’in Van’dan İstanbul’a uzanan hayatı ve büyük edebiyatının yanında devrimci mücadelesini konu alan belgeselde, dostları Ara Güler, Arif Keskiner ve Zülfü Livaneli’nin tanıklıkları da yer alıyor. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM