Yardımın da adabı var

0
191
OSMAN ERGÜN
Osman ERGÜN oergun21@gmail.com

12-13 yaşlarında kız ve erkek çocuklar ellerinde ayakkabı kutularıyla kameraya poz veriyor… Birazdan mazlumun sesine koşan rugan ayakkabılı kaliteli katlığıyla muhterem zenginlerden biri de eğilip çocuklardan birine ayakkabısını giydiriyor. Bunu yaparken kameraya mağrur bir edayla poz veriyor.
Ya da şöyle bir mizansen düşünün…
Yaşlı ve yoksul kadının kapısı çalınıyor. Ellerinde kutularla iyi giyimli bir grup genç bekliyor kapıda. “Buyrun size bu yardımları getirdik” diyor…
Kadın kutuları biraz da mahçup bir tavırla alıp teşekkür ediyor.
İş burada bitmiyor tabi.
Elden telsim ettikleri gıdalar için bilmem kaç bin liralık telefonlarıyla fotoğraf çekip o anı ölümsüzleştirmek isteyen grubu kırmayıp fotoğraf çekmek de gerekiyor.
Bunu kişiler de, kurumlar da (Belediye, Kaymakamlık, Dernek, Cemiyet vs.) aynı tarzda yapıyor maalesef…

Sevgili peygamberimiz şöyle buyurur: Başka bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde, Allah Teala yedi insanı arşın gölgesinde barındıracaktır. Bunlardan biri, sağ elinin verdiğini, sol elinin bilmeyeceği kadar sadakayı gizli veren kimsedir.” (Buhari, Ezan 36, Zekat 16; Müslim, Zekat 91)
Sözde iyilik yapan sözde yardımseverlere biri bu Hadis-i Şerifi hatırlatsa iyi olur. Sözde iyilikseverlerin yaptığı yardımları gözlerimizin içine sokmalarındaki amaçları ne?
Asıl amaçları gösteriş ve toplumdaki statülerini pekiştirmek mi yoksa?
Biri bu adam/cıklara bunu hatırlatsa iyi olacak…
Caka atmalar, son model cep telefonuyla çekilen fotoları, sosyal medyada, haber yapsınlar diye gazetelere mail atmalar…
Hem o çocukları, yaşlıları rencide ediyor, hem de yaptığınız şeyi de anlamsızlaştırıyor…
Yazık…
Bizim bildiğimiz iyilik böyle yapılmaz. Yapacaksan gizliden kimseyi afişe etmeden yapacaksın. Hem iyiliğinizi afişe ediyor ve bununla böbürleniyorsunuz, hem de iyilik yaptığınız insanı herkesin içinde afişe ederek rencide ediyorsunuz.
Ayıptır, yazıktır…
Lisedeyken unutmuyorum, rutin böyle yardımlar yapılırdı. Okul yöneticileri yoksul öğrencileri belirler, liste yapar ve paketler halinde dağıtırlardı. Ne kimse gelir, ne kimse duyardı.
Bu gibi etkinlikler toplumdaki yardımlaşma adına önemli şeyler. Toplumu diri tutan ve ilişkileri düzenleyen şeyler bunlar.
Tamam, yapın ama adabıyla…

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here