“Verilen sözler tutulmadı”

0
23
Foto: Arşiv
Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı avukat Velat Alan, Sur'da gündüz ortasında ve kameralar önünde katledilen Tahir Elçi'nin cinayetinin aydınlatılması için bugüne kadar verilen sözlerin tutulmadığına dikkat çekerek, "Her hafta adalet sarayının önünde adalet arayacağız" dedi

Neval AKYÜZ
DİYARBAKIR Barosu, 28 Kasım 2015’te Sur’da basın açıklaması sonrası öldürülen eski başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmamasını protesto etmek ve soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde sürdürdüğü eylemin 74.sünü gerçekleştirdi. Baro’ya kayıtlı avukatların cüppesiyle katıldığı açıklamada, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu Kürtçe ve Türkçe yazılı, “Seni unutmayacağız” pankartı açıldı.
Baro adına açıklamayı Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Velat Alan yaptı. Gündüz ortasında ve kameralar önünde işlenen Elçi cinayeti üzerinden 74 hafta ve 518 gün geçtiğini hatırlatan Alan, “Bu cinayetin bu güne kadar aydınlatılmamış olmasını ve bir neticeye vardırılmamasını anlayabilmiş değiliz. Bugüne kadar Diyarbakır Barosu’na verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtmek istiyoruz. Sayın Adalet Bakanı bu olayın biran önce aydınlanacağına dair bize söz vermişti. Lakin bugüne kadar soruşturma dosyasında bir ilerleme kaydedilmedi. Yaşamını ve avukatlık mesleğini faili meçhullerin aydınlatılmasına adayan baro başkanımızın dosyasının da bu şekilde sürüncemede kalması kabul edilemez bir durumdur. Bizler bundan sonra da her hafta adalet sarayının önünde adalet arayacağız. Ve bu dosyada adalet ulaşılması için Diyarbakır Barosu olarak tüm çabayı sarf edeceğiz. Tahir Elçi’yi unutmayacağız” dedi.
Açıklama 5 dakikalık oturma eylemi ardından sona erdi.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here