Uzmanlar normal doğum öneriyor

0
24
Foto: Arşiv
Sağlık Bakanlığı’nın da önerdiği normal doğum konusunda açıklamalarda bulunan Opr. Dr Mehmet Rıfat Göklü, normal doğumun başarısız olduğu durumlarda veya denenmemesi gereken durumlarda sezeryanın tercih edilebileceğini vurguluyor

DİYARBAKIR – Türkiye geneli en yüksek normal doğum oranlarıyla birinci seçilen Diyarbakır Gazi Yaşargil Kadın Doğum Hastanesi, Doğum Klinikleri sorumlu Başhekim Yardımcısı Opr. Dr Mehmet Rıfat Göklü, sezeryanın normal doğumun alternatifi olmadığını söyledi. Göklü, normal doğumun başarısız olduğu durumlarda veya denenmemesi gereken durumlarda sezeryanın tercih edilebileceğini belirtti.
“Türkiye birincisi olduk”
Normal doğumda en yüksek oranla birinci olup ödül aldıklarını belirten Göklü, “Bölgemiz, doğum oranında Türkiye’nin genelinden yüksek. Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi olarak zaten geçen yıl 25 bin doğumla Türkiye birincisi olduk. Bu 25 bin doğum sayısının içerisinde ilk doğum olarak sezeryan yaptıklarımızın oranı yüzde 9, Sağlık Bakanlığının Türkiye ortalamasında istediği oran yüzde 15’in altıdır. Türkiye’de ise bu oran yüzde 45-50 civarında. Bu oranla Türkiye birincisiyiz. Bu nedenle sorumlu doktor ve ebe arkadaşlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara’da ödül aldılar.” dedi.
“İlk tercih normal doğum olmalı”
İlk tercih edilmesi gereken yöntemin normal doğum olması gerektiğini ifade eden Göklü, “Biz normal doğumu tercih ederiz. Zaten olması gereken normal doğumdur. Toplumdaki algının aksine normal doğum ile sezeryan birbirinin alternatifi değildir. Normal doğumun başarısız olduğu durumlarda veya denenmemesi gereken durumlarda sezeryan tercih edilir. Gebelikte bebeğin eşinin rahimin ön duvarına yerleşik olması, bebeğin ters olması, annenin daha önce sezeryan olmuş olması ya da annedeki ciddi gebelik zehirlenmeleri durumları haricinde tercihimiz normal doğumdur.” şeklinde konuştu. Göklü, Sağlık Bakanlığının hastanelerin bu yöndeki performansına göre hem hastaneyi, hem görev yapan hekimleri ödüllendirdiğini dile getirdi. (İLKHA)

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here