Tuncel: ‘Toplum parçalanıyor’

0
358
Partisinin PM toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “PKK destekçiliği” gerekçe gösterilerek Eğitim Sen üyesi 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasının “toplumda parçalanma yaratacağını söyledi. Tuncel, “Böyle bir hukuk, demokrasi sistemi olamaz. suçu sabit olamayan bir kişi hakkında karar alma durumu dünyanın hiçbir yerinde görülmedi” dedi

 

Sertaç KAYAR
DİYARBAKIR – DBP Genel Merkezi Parti Meclisi toplantısı Abdullah Öcalan ile görüşme yapılması talebiyle açlık grevinin sürdürüldüğü DBP Diyarbakır İl Örgütü’nün toplantı salonunda gerçekleştirdi. Tuncel, 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasının “toplumda parçalanma yaratacağını söyledi. Açlık grevinde yer alan DBP Eş Genel Başkanı toplantının basına açık bölümündeki değerlendirmelerinden satırbaşları şöyle:

‘Kamuran Yüksek’e bilinçli saldırı gerçekleşti’
DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’e Kürkçüler Cezaevi’nde bir saldırı yapıldığını belirten Tuncel, “Bu bilinçli yapılan bir saldırıdır. Kamuran Yüksek’e yapılan şiddeti kabul etmediğimizi ve kınadığımızı söylüyoruz. Cezaevlerinde yaşanan sürgünler sonucu siyasi tutsakların işkenceye maruz kaldıklarını biliyoruz. İnsan hakları örgütleri ve hukukçuların yaptığı açıklamalara rağmen şiddetin daha fazla arttığı ortadır. Devletin ne demek olduğunu anlamak için bakılması gereken yerler zindanlardır. Adalet Bakanlığı yeni cezaevleri yaparak ve yerinde oturarak hukuku sağladığını düşünemez” dedi.

‘DBP’ye saldırılar savaşı derinleştirmenin parçası”
Tuncel, DBP’ye yönelik saldırıların savaşı derinleştirme projesinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, İmralı Adası’nda diyalogların kesilmesinden itibaren Türkiye’de çok büyük acıların yaşandığını söyledi. Tuncel, Türkiye’de demokratik siyasetten “Tek adam” rejimine geçildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Darbe girişimi bastırılmış ancak başka bir darbe girişimi hayata geçirilmiştir. Darbe bahane edilerek toplum zor altına alınmıştır. Özellikle Kürtlere karşı deşifre olmuş çöktürme politikası hayata geçirilmek istenmektedir. Onlar ‘çözüm yok’ dedikçe sorun derinleşmiştir.”

‘Görevden uzaklaştırmayla toplum parçalanıyor’
Tüm toplumsal muhalefet kesimlerin ortadan kaldırılmak istendiğini ifade eden Tuncel, Eğitim Sen üyelerinin görevden uzaklaştırılarak toplumda parçalanma yaratıldığını söyledi. “Böyle bir hukuk, demokrasi sistemi olamaz” diyen Tuncel, suçu sabit olamayan bir kişi hakkında karar alma durumunun dünyanın hiçbir yerinde görülmediğini ifade etti. AKP iktidarının insanları açlıkla terbiye ederek kendisine biat ettirmek istediğine dikkat çeken Tuncel, Gülen cemaatini eleştirenlerin aynı pratiği hayata geçirdiğini aktardı.

‘Yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir’
Fütursuz ve amansız bir Kürt öfkesi olduğunu ve bu yüzden Cerablus’a saldırıldığını vurgulayan Tuncel, “Sırf Kürtler mutlu olmasın diye vahşice saldırıyorlar. Türkiye hükümeti Kürt halkına yönelik etnik bir yönelim içerisindedir. Yaşananları kabul etmemiz mümkün değildir. Kürdün bütün kazanımlarına göz diktiler. Tüm belediyelerimize kayyım atadılar. Belediyelerimizin yaptığı tek şey halka hizmet sunmuş olmasıdır. Eğer kayyım atanacaksa İstanbul, Ankara ve AKP belediyelerine atamalıdır. Bu belediyeler DAİŞ’e ve El-Nusra’ya yardım ettikleri Rusya’nın elindeki kanıtlarla açığa çıkmıştır” diye konuştu.

‘Belediyelere el konulmasını izlemeyeceğiz’
21.Yüzyıl’da yeni dizayn yapılırken tek amacın Kürtlerin statü kazanmasını engellenmek olduğunu kaydeden Tuncel, tüm girişimlerin nafile olduğunu vurguladı. Belediyelere el konulurken izlemeyeceklerini dile getiren Tuncel, bulundukları her alanda direneceklerini aktardı. Kürt halkı ve siyasetçileri olarak sivil darbelere karşı direneceklerini kaydeden Tuncel, şuanda AKP hükümetinin sivil darbe gerçekleştirdiğini vurguladı. KHK ile AKP’nin parlamentoyu ortadan kaldırdığını dile getiren Tuncel, kayyım yasasının parlamentodan geçmediği halde gece yarısı hukuksuz bir şekilde onaylandığını hatırlattı.
İmralı kilidini açmak Türkiye’deki karanlığı kaldırmak için önemlidir’Türkiye halkları şimdi yeter demiyorsa ne zaman diyecek?” diye soran Tuncel, Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olan herkesin hedef haline getirildiğini vurguladı. Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma içinde olanların tutuklandığına dikkat çeken Tuncel, Türkiye halklarının yaşanan hukuksuzluğu görmesi gerektiğini vurguladı.
Tuncel şöyle devam etti:
“Bunun adı demokrasi değildir, bunun adı faşizmdir. Türkiye halkları buna ‘hayır’ demeyecekseniz eğer bu kadere mahkumsunuzdur. Biz Kürt halkı olarak bu duruma ‘hayır’ diyoruz. Türkiye’de yaşananlar Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’la görüşmelerin engellenmesinden kaynaklıdır. İmralı’daki kildi açmak Türkiye’deki kaosu kaldırmak ve Türkiye’deki aydınlığı sağlamak için önemlidir. Türkiye’nin karanlıktan çıkması için Öcalan’la görüşmelerin önü açılması gerekiyor. Adalet Bakanı ve CPT işkencelerin ortağıdır. Ortada adalet yoksa özgürlük de barış da yoktur. Bugün sessiz kalanlar yarın hukuk, adalet diye bağıramazlar. Başlattığımız açlık grevi etrafında tüm Türkiye halklarını hukukun işletilmesi için, adalet için taraf olmaya çağırıyoruz.”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here