“Sur’un manevi yapısına zarar verilmemeli”

0
33
Gazetemizi ziyaret ederek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan HÜDA-PAR Diyarbakır il Başkan Yardımcısı Metin Turan, Sur’un manevi yapısına zarar verilmemesi gerektiğini vurguladı

Süleyman ÖZDEMİR
DİYARBAKIR- HÜDA-PAR Diyarbakır il Başkan Yardımcısı Metin Turan ve beraberindeki heyet gazetemizi ziyaret etti. Gazetemizin imtiyaz sahibi Osman Ergün ile görüşen Turan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de son dönemlerde yaşanan sürece dikkat çeken Turan, çatışmalı sürecin esnafları olumsuz etkilediğini belirterek, çatışmalarda en çok zararı Sur esnafının gördüğünü vurguladı. Çözüm sürecinde karşılıklı güvensizlik sorununun olduğunu vurgulayan Turan, sorunları çözmeye yönelik adımların atılması gerektiğinin altını çizdi.

“Çözüm sürecinde iki tarafta da güvensizlik vardı”
Çözüm sürecinin olduğu dönem bölgeye 80 bin kaleşnikof sokulduğunu savunan Turan, “Çözüm sürecinin olduğu dönemde hem devlet hem de örgüt tarafından çeşitli hazırlık yapıldı. Örgüt bu dönemde silah depoladı. Devlet nezdinde örgütün 80 bin kaleşnikof bölgeye getirdiği açıklandı. Biz bu rakamın daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Devlet bu dönemde bir güvensizliğin bir parçasıydı. Çünkü aceleyle yapılan karakol ve askeri alanlar bunun göstergesidir. Bu süreçte iki tarafta birbirini kandırmaya çalıştı. Yaşanan çatışmalı süreçte halkın çok mağdur edildi. Filler tepişti çimler ezildi. Sur’un büyük bölümü zarar gördü. Cizre yok oldu, Şırnak il olmaktan çıktı” dedi.

“Türkiye’de muhalefet her şeye yanlış diyor”
Doğru atılan adımlara koşulsuz destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Turan, “ Ankara’da bir siyaset yürütülüyorsa, siyaseti yürüten kişi veya kurum benden taraf değilse benim düşüncelerime hitap etmemesine rağmen atılan adım doğruysa buna destek olunması gerekiyor. Yanlış yapıldığında ise bu yanlışı yapan biz bile olsak bunu kimsenin kabul etmemesi lazım. Bir ara CHP açık alanda içki içilmesini yasaklamıştı. Bizde İstanbul il Başkanlığımızdan açıklama yapmıştık. Bu kararı destekliyoruz diye. Ertesi gün bir gazete HÜDA-PAR’dan CHP’ye destek diye manşet atmıştı. Bu noktada bizim karşı çıktığımız şahıslar değil. Yapılan uygulamalardır. Dolayısıyla yapılan şey kötü ise karşı çıkarız. Yapılan şey iyi ise bunu yapan düşmanımız bile olsa destek oluruz. Biz şunu diyoruz; Türkiye’nin Batısında bir Türk hangi haklara sahipse Türkiye’nin Doğusunda da bir Kürt aynı haklara sahip olmalıdır. Türkiye’de öyle bir muhalefet var ki doğruya da yanlış diyor yanlışa da yanlış diyor” şeklinde konuştu.

“Sorunları çözmeye yönelik adımlar atılmalı”
Sur’un manevi yapısına zarar verilmemesi gerektiğini belirten Turan, “ Vatandaşların sorunlarını çözmeye yönelik adımların atılması gerekiyor. Ben Sur’un projesine baktığım zaman tamamen yeşillik ön plana çıkıyor. Ama sen Sur’u insansızlaştırmışsan hangi projeyi yaparsan yap fayda etmez. Yetkililer çıkıp açıklama yapıyor. Sur’u bilmem hangi ülkedeki gibi yapacağım. Turistler Diyarbakır’a geldiğinde Sur’un o tarihi dokusuna bakmak isteyecektir. Sur’un o manevi havasını vatandaşlara çok görmemek gerekiyor. Sur’dakiler bizi Sur’dan çıkarmasınlar hiçbir şey istemiyoruz, diyor” ifadelerini kullandı.

“Öncelik milletin menfaati olmalı”
Halkların adil bir yönetimin çatısı altında olması gerektiğini vurgulayan Turan , “Türk’lerde Kürt’lerde adil bir yönetim altında olmalı. Bölgenin huzuru ve sıhhati için kimin elinden ne geliyorsa yapması gerekir. Medyanın bu noktada ilkeli olması gerekiyor. Siyasi partilerin ise kendi menfaatini düşünmemesi gerekir. Öncelik milletin menfaati olmalıdır. Gerekirse bölgenin ve milletin menfaati için kendini feda etmelidir” diye konuştu.

Herkesin birbirini sevmesini istiyoruz
Herkesin birbirini sevmesi gerektiğini belirten Turan, “iz doğru söz söylüyoruz. Söylediğimiz şeyi de yapıyoruz. Müslümanın böyle olması gerekiyor. İman etmedikçe cennete gidemezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Biz herkesin birbirini sevmesini istiyoruz. Bizim cennete girmemize sevgi sebep olacaksa karşımdaki insan beni sevmese de ben cennetimi çöpe atmam kendisini severim. Karşılıksız seveceğim ki cennete girebileyim. Düşmanımda olsa seveceğim” dedi.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here