Surlu aileden yetkililere çağrı; Mağduriyetimizi giderin

0
37
Sur İlçesi’nde yaşanan olaylarda 5 iş yeri ve kendi adına olan tapulu evi yıkılan Hüseyin Taylan adlı vatandaş, 18 aydır mağduriyetinin giderilmediğini ve tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldığını ileri sürdü. Taylan, sesinin duyulup mağduriyetinin giderilmesini istedi

Sertaç KAYAR/Yenigün Özel
DİYARBAKIR’ın Sur İlçesi’nde yaşanan olaylarda evleri ve iş yerleri yıkılan vatandaşlar zararlarının karşılanmadığı için mağdur olduklarını iddia ediyor. Melikahmet semtinde 5 iş yeri ve bir evi yıkılan Hüseyin Taylan mağdur olduğunu ileri sürerek zararlarının karşılanmasını talep ediyor. 45 yaşında ve 2 çocuk babası olan Taylan 18 aydır tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldığını savunarak, sesinin duyulmasını istiyor.
“Bir muhatabımız yok”
Evi ve iş yerinin kontrollü patlama sonucunda yıkıldığını söyleyen Taylan, “18 ay Hiçbir mağduriyetimiz giderilmedi aksine mağduriyetimiz katlandı. Hala resmi muhatap bulamıyoruz. Çevre ve şehircilik ile valilik hasar tespit komisyonu arasında gidip geliyoruz. Bir muhatabımız yok. OHAL nedeniyle konuyu yargıya da götüremiyoruz. Daha önce azami süre 6 aydı şimdi 18 ay olmasına rağmen o süre olayları kaldırıldı yargıya gidemiyoruz ortada bir karar yok bir muhatap yok” dedi.
“Mağduriyetimiz hala giderilmedi”
“Evimizden ve işimizden olduk” diyen Taylan, “Valilik biz yetkili değiliz Çevre Şehircilik, onlar da kamulaştırma kapsamındadır bekleyeceksiniz. Birim fiyatı ile ilgili de mağdur edilmek istendik. Orada verilen birim fiyatı gerçek değerinden çok düşüktü. 18 aydır iş yerimizden evimizden düzenimizden olduk bekliyoruz. Ev tapulu ve bizimdir. Eşyalar da ev ve dükkanın içindeydi. Yerle bir oldu. Kontrollü patlamayla oldu. Devlet büyükleri ‘kimseyi mağdur etmeyeceğiz burayı Toledo yapacağız’ dediler ama mağduriyetimiz hala giderilmedi. Şimdi Yenişehir’de kirada yaşıyoruz ve kira yardımı da almadık. Hasar ve zararımızı da vermediler. Buyurun gelin dosyalarımız valilikte en az 40 defa gidip geldim. Yapmaya işletmeye izin yok” diye konuştu.
“Borçla geçiniyorum”
Şimdi çalışmadığını ve borçla geçindiğini söyleyen Taylan şunları söyledi:
“Şimdi çalışmıyoruz boştayız. Borç har geçiniyoruz. Eskiden 13 bin gelir şimdi sıfır gelir var. İş yerlerine hurda fiyatları çıkardılar. Demirleri kiloyla hesapladılar. 900 kuruş. Zaten almayacağız o parayı. Karar vermiyorlar ki yargıya gidelim. O zaman 45 bin TL’ye saç yaptım şimdi 2700 TL veriyorlar. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Ben Sur’da doğup büyüdüm ve oradan başka bir yerde yaşayamam. 45 yaşındayım. 45 senedir Sur’dayım. 5 dükkan otopark yıkama ve ev yerle bir oldu. Valilik komisyonu yetkisizlik kararı vererek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yönlendirdiler. Oradan da sonuç alamadım.”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here