Suriye’de düzen neye evriliyor?

0
33
RAMAZAN KARATAŞ
Ramazan KARATAŞ rkaratasyenigun@gmail.com

Türkiye iç siyasette rejimin dönüştürülmesine dönük tarihi bir süreci kaos içinde geçiştirmeye çalışırken, dış siyasette de aynı orantıda çok karmaşık bir dönemden geçiyor.
OHAL şartlarında Kanun Hükmünde kararnamelerle, 16 Nisan’da yapılacak referandum, Kürt sorunundaki çatışmalı süreç, suni teneffüsle yaşatılan ekonomik belirsizlik ve Suriye’deki Türkiye’nin varlık sebebi…
Tüm bunlar birbirini derinden ilgilendiren bağlantılı sorunlar. Ne yazık ki yakın gelecekte bu sorunların çözümüyle ilgili bir umut gözükmüyor.
Suriye’de Türkiye’nin “Kürt mahreçli” başlattığı “Fırat Kalkanı Harekatı” El Bab’ın IŞİD’den temizlenmesinin ardından yönünü Menbiç’e çevirdi.
Halep sonrası, bölgede değişen dengeler, El Bab’ın alınmasının ardından Türkiye’nin Menbiç’e yönelmesi ve YPG’yi diskalifiye ederek Rakka operasyonuna katılma isteği sahadaki birbirleriyle çatışma potansiyeli olan diğer güçleri (ABD, Rusya, Suriye ve İran) bir araya getirirken, Türkiye’y” “Buraya kadar” mesajı verdi.
Türkiye bu konudaki ısrarını sürdürünce, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kritik bir kararla önceki gün Menbiç’in beş çevre köyünü, Rusya destekli Suriye rejimine devrederek, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu güçleriyle arasında tampon bir bölge oluşturdu.
Bu bölgede hemen Rusya, Suriye ve ABD’nin bayraklarının olduğu zırhlı araçlarıyla kendiilerini gösterip; Türkiye’nin ileriye dönük hareket isteğini kırmaya çalıştı.
DSG’nin bu hamlesi bölgedeki güçler ile Türkiye’yi karşı karşıya bırakma tehlikesiyle barındırdığı için Türkiye daha temkinli hareket etmeye başladı.
Ancak dün bu karşı karşıya kalmanın çatışmaya dönebilme ihtimaliyle ilgili bir gelişme yaşandı. Ajanslara düşen ve Suriye devlet ajansı SANA’nın bir askeri kaynağa dayandırılan bilgisine göre, Türk ordusu Menbiç yakınlarında bulunan Suriye sınır pozisyonlarına yönelik bombardıman gerçekleştirdi.
Hafta içinde Antalya’da bir araya gelen Rus, Amerikan ve Türk Genelkurmayları anlaşılan o ki bir noktada anlaşmış değiller.
Bu tehlikeli gelişme nelere gebe deyip bir öngörüde bulunmak zor. Zira öngörülen birçok şey kimi zaman Türkiye’nin ısrarları, çoğu zamanda Rusya ve ABD’nin alandaki ağırlığı ve kararlığıyla boşa çıkabiliyor.
Artık birbirine zıt kutuplar vekalet savaşında asaleten sahada aktif olarak yeralmış durumda. Burada belirleyici olacak olan ABD’nin alacağı pozisyon ve Türkiye’nin taleplerindeki ısrarı olacak…
Üç ülkenin başrolünde olduğu Suriye’deki tablo Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Putin arasındaki zirvede biraz daha şekillenecek.
Zira Suriye’deki çatışma artık ABD ve Rusya arasında değil NATO müttefikleri olan Türkiye ile ABD arasında da yaşanıyor.
Burada doğacak sonuçlar, ülkenin iç politikasını altüst edecek sonuçlar doğurabilmeye gebe…

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here