Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Sosyal(mi)yiz?- 1

Sosyal(mi)yiz?- 1
sirvan oktay gorer
sirvan oktay gorer( sirvanoktay.35@gmail.com )
997
21 Eylül 2019 - 7:10

WeAreSocial/Sosyaliz 2018 Raporuna Göre Dünya İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistiklerine göre,

Dünya nüfusunun %54’ünü oluşturan 4.08 milyar kişi “İnternet Kullanıcısı”

Dünya nüfusunun %43’ünü oluşturan 3.29 milyar kişi “Sosyal Medya Kullanıcısı”

Dünya nüfusunun %66’sını oluşturan 5.06 milyar kişi “Mobil Kullanıcısı”

Dünya nüfusunun %41’ini oluşturan 3.08 milyar kişi “Mobil Sosyal Medya Kullanıcısı”

Bu veriler ışığında ortalama dünya nüfusunun yarısına yakını internet ve sosyal medya kullanıcısı ve sosyal medya artık hepimizin hayatında azımsanmayacak bir yere sahip diyebiliriz.

Az ya da çok hepimiz sosyal medya bağımlısıyız desek yanlış söylemiş olmaz herhalde.

Hal böyleyken sosyal medyanın etkileri konusunda tartışmalar da giderek artıyor.

Ne kadar kullanılmalı, ne kadar faydalı ya da zararlı ve ne kadar anlamlı?

Giderek daha fazla insanın sosyal medyanın değerini sorgulamaya başladığı bir dönemde, bilimsel yaklaşımlarla sosyal medyanın kullanıcıları nasıl etkilediğine bir bakalım isterseniz.

Sosyal medyanın pozitif ve negatif etkisi üzerine bir grup bilim insanı, 100 gönüllü insanla birlikte bir araştırma yapmış ve bu araştırmayı Journal of theRoyalSocietyInterface’de yayınlamış. Araştırmada sosyal medyanın, insanların bilgiyi işleme ve anlama yeteneklerini nasıl etkilediğini ölçtüler. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Şöyle ki sosyal medya, insanların karmaşık sorulara karşı daha iyi cevaplar seçmelerine yardımcı oluyordu ama mantıklı düşünme ve akıl yürütme tam tersine negatif bir etkiye sahipti. Sosyal medya sayesinde tüm bilgiler parmak uçlarımızda fakat onu gerçekten iyi bir şekilde kullanamıyoruz. Daha iyi ya da daha akıllı olamıyoruz, kendimizi geliştiremiyoruz. Sadece hazır bilgileri alıyoruz ve daha dikkatsiz bir insanlaraa dönüşüyoruz.

İkinci önemli zararı “sosyal ilişkilere zarar veriyor” olması.

Bu noktada sosyal medyadan da öte bir sorunumuz var. Cep telefonunun sadece varlığı bile çevremizdeki insanlarla olan etkileşimimizi etkiliyor. Yemekte ya da bir iş görüşmesinde telefonunuz tarafından rahatsız edilmekten ziyade sadece görüş hattı içinde bir telefon olması bile davranışları negatif etkileyebiliyor. (Devam Edecek)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM