Siyaset, spor ve Amed ‘Ciğer’le ‘Tantuni’nin maçı

0
12
RAMAZAN KARATAŞ
Liglere verilen yaklaşık 3 aylık aradan sonra Hem Amedspor hem de Diyarbekirspor lige galibiyetle başladı. Taraftar yasağıyla sezonu bıraktığı yerden açan Amedspor’da maç öncesi Deniz Naki sahaya inen bir taraftarın yumruklu saldırısına uğradı. Bu Amedspor’a geçen yıllardan beri karşı geliştirilen siyasi linç girişimimin devam edeceğini gösteriyordu. Ancak en güzel cevabı sahada verdi Amedspor.

Ramazan KARATAŞ

rkaratasyenigun@gmail.com

Saldırıyı gölgede bırakan 7-0’lık farklı galibiyet sosyal medyayı adeta saldı. Bu yapılan haksızlıklara karşı biriktirilen topyekün bir tepkiydi.

Kimisi ‘‘tantuni’ye karşı ciğer, kimisi ise “meftune’nin galibiyeti olarak baktı maça. Bu benzetmeler bile biriken tepkinin mizahi dışa vurumu gibiydi.

Maç sonrası sosyal medyadan yaşananlara tepki veren Naki, kendisine karşı yapılan ırkçı saldırıların kendisini daha da hırslandırdığını ifade ederek, şöyle diyordu:
“Öncelikle maçta yaşanan talihsiz olay nedeniyle gerek sosyal medyadan, gerekse de arayarak ve mesaj atarak geçmiş olsun dileklerini ileten tüm dostlara teşekkür ederim.  Bu olaylar beni yıpratmaktan ziyade daha da hırslandırıp motive etmektedir. Hiç bir güç bu sene şampiyon olup kupayı Rahmetli Kaptanımıza götürmekten bizi alıkoyamaz. Rahmetli Kaptanımız Şehmuz Özer’in de değdiği gibi “Onlar bize kötü davransın, biz onlara çiçek vermeye devam edeceğiz.” Ama bundan sonra yalnızca çiçek değil, bolca gol de hediye edeceğiz. Bizler Rahmetli Kaptanın yoldaşlarıyız. Bize kötü davranana biz kötü davranmayacağız. Pir Seyit Rıza’nın da dediği gibi  “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu, ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” O sene bu sene, Selam ve sevgiyle kalın”

“Siyaseti spora karıştırmayın”
Saldırıya bir tepki de Amedspor Başkanı Nurullah Edemen’den geldi. Edemen, yaşanan saldırının sorumlusunun görevini layıkı ile yerine getiremeyen Mersin Valisi olduğunu savunarak, bir açıklama beklediklerini söyledi.

Edemen , “Görevini layıkıyla yapamayan Mersin valisine Stat da yaşanan insanlık dışı vahşetten dolayı gurur duyun diyorum. Bu rezalet sayenizde yaşanıyor. Amedspor seyircisine yasak getireceğinize Mersin tribünlerine sahip çıkın. 3 taraftar elini kolunu sallayarak sahaya inip sporcuma saldırıyor. Amedspor taraftarına yasak getiren Mersin valisine, bu tabloyla gurur duyun. Siyaseti spora karıştırmayın. Şimdi bir açıklama bekliyoruz” sözleriyle tepkisini dile getiriyordu.

Diyarbakırspor’dan Amedspor’a uzanan kentin futbol hafızasında bu gibi saldırılar ilk değil… Ülkenin siyasi atmosferi son olacağının sinyallerini de vermiyor maalesef…

Böyle bir saldırının kabul edilebilir bir yanı yok. Daha ligin ilk maçında yapılan saldırıyı “kendini bilmez bir taraftarın sorumsuzluğu” olarak görmek, olayın altında yatan sebepleri anlamamaya çalışmaktır.
Pek umudum olmasa da bakalım Türkiye Futbol Federasyonu nasıl bir cevap verecek bu saldırıya?
Yazıma son verirken, umuda, huzura ve barışa hasret bir bayram arifesinde tüm olumsuzluklara rağmen Bayramınızı kutluyorum…

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here