Sistemdeki karışıklık

0
110
Nurullah ERGÜN
Nurullah ERGÜN nurullah@diyarbakir.com

Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü Batuhan Aydagül’e göre Türkiye 2003’ten bu yana üç alanda da kazandığı gelişmeyi kaybetmiş durumda:
“OECD’nin söylediği en önemli şey, başarılı okulların öğretmen niteliğine çok önem verdiği. Türkiye’nin eğitimde en zayıf karnı öğretmen niteliği ve öğretmeni güçlendirmeye hiç önem vermemesi. Öğretmen işe almaktan bahsetmiyorum. Çalışan öğretmenin desteklenmesinden bahsediyorum. Sebeplerden biri kesinlikle öğretmenlerin ihmal edilmesi. 2012’de Ulusal Öğrtemen Stratejisi hazırlandı. O yıldan bu yana eğitimde her şey değişti ama bu strateji belgesi uygulanmadı. Bunun faturasını çok acı bir şekilde ödeniyor. PISA’ya giren öğrenciler arasında ortaokulun üç ya da dört yılını 4+4+4 sistemine göre okuyanlar da var. Okullarının bölünmesi, okul geçişleri, seçmeli derslerin yarattığı karışıklığın bu tablonun içinde payı var. PISA 2015 sonuçlarına göre öğrencilerimizin fen, matematik ve okumada çoğunluğu en basit düzeyde bilgiye sahip. Bu okuma yazma biliyor, dört işlem biliyor demek” (**)

“Türkiye’den WhatsApp geliştiren çıkar mı?”
New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Şirin de sonuçların başlangıç noktasına geri dönüldüğünü gösterdiğini vurguluyor:
“Türkiye’nin cevap vermesi gereken soru şu: Eğitimiz bütçemiz artarken, okul binaları yenilenirken, sınıf mevcudu azalırken neden çocuklarımızın başarısı düşüyor? Eğitim öğretmenle olur. Türkiye’nin bu yüz yılda dünya ile rekabet edebilmesi için acil olarak insana yani öğretemene yatırım yapması gerekiyor. Nüfusunun yarısı okul çağında olan Türkiye eğer bu kuşağa dünya ile rekabet edecek becerileri kazandıramazsa bu yüzyılı da kaybederiz. PISA testlerini OECD’nin yapmasının nedeni yeni ekonomide ihtiyaç olan becerileri ölçüyor olması. Bilgiyi ezberlemeyi değil, var olan bilgiyi kullanmayı ölçüyor, problem çözmeyi ölçüyor. 21. yüzyılda eğitmin amacı budur, bu olmalıdır. Biz kurduğumuz sistemle problem çözme becerisini öğretemiyorsak o zaman müfredatı baştan sona yenilemek gerekiyor. Beni kaygılandıran başka nokta da ileri seviyede beceri düzeyinde öğrencilerimiz az. Fende yokuz. Bu korkunç bir durum. Çünkü yeni ekonomide inovasyonu yapacak çocuklar o beceri seviyesindeki çocuklardan çıkacak. Bu tabloya bakınca Türkiye’den WhatsApp geliştiren çıkar mı? Kaygılıyım. (***)
Eğitimciler, başarısızlığın bir diğer sebebini anne babanın eğitim seviyesinin düşük olmasına, öğrencilerin sosyo ekonomik açıdan zayıf olmasına da bağlarken; PISA da bunu doğrular veriler sunuyor. Rapora göre dar gelirli öğrencilerin düşük performans gösterme seviyesinin refah seviyesi yüksek öğrencilere göre 3 kat fazla olduğu ortaya çıkmış. Yani eğitimdeki fırsat eşitliği çok önemli. Küçük bir örnek. Bu yıl eğitim desteğinden faydalanan öğrenci sayısı geçen yıla göre yüzde 50 oranında düşmüş durumda. Bunun sebebi de yaşanan çatışmalı süreç…
Sözün özü, yapılan iyi niyetli çabalara rağmen, eğitimin birçok ayağında sorunlar yaşanıyor. Bu da kayıp bir neslin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yıkılan yerine gelir de zaman geri gelmiyor… SON

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here