Şimşek’e göre piyasalar toz duman ama enflasyon artışına izin verilmeyecek

0
45
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemi tartışmalarının gündeme gelmesinin ardından üst üste tarihi zirveyi gören dolar kurundan ekonominin olumsuz etkilendiğini belirterek, piyasaların ‘toz duman’ olduğunu söyledi.

Habertürk TV’ye konuşan Şimşek, Türkiye’nin anayasa değişikliğinin ardından hızla yapısal reforma odaklanacağını belirterek, “Türkiye ekonomisinde şu anda bir yavaşlama söz konusu, piyasada dalgalanmalar var; ama bir başka ekonomi bu şoklarla karşılaşsaydı çok daha büyük sarsılma yaşardı” dedi.
Referanduma ilişkin belirsizliğin sona ermesinin ardından Türkiye’nin toparlanacağını ve cazibe merkezine dönüşeceğini öne süren Şimşek, “Piyasalar açısından ortalık biraz toz duman; büyük ihtimalle referandum sonrası hızlı bir toparlanmaya gireriz” diye konuştu.

‘Kur hedefimiz yok’
Piyasalardaki yavaşlamanın geçici olduğunu savunan Şimşek, “Bizim bir kur hedefimiz yok ama bu kurdaki dalgalanmalara kayıtsız olduğumuz anlamına gelmemeli. Kur reel sektörü, özellikle açık pozisyonu olanları olumsuz etkiliyor; bu konuyu çalışıyoruz. Orta-uzun vadede, Türkiye’nin kurla ilgili bir sorunla karşılaşmaması için cari açığı ve açık pozisyonları yönetilebilir düzeyde tutmak için ciddi çabalarımız var” dedi.

‘Enflasyon artışına izin vermeyeceğiz’
Şimşek, enflasyon artışına izin vermeyeceklerini belirtirken, Merkez Bankası’na da çağrı yaptı: “Enflasyonun hızlı şekilde TCMB’nin hedeflerine uygun hale gelmesine biz de idari olarak destek vereceğiz. Merkez Bankası’nın doğru zamanda doğru şeyler yapması kadar kritik önem taşıyan başka bir husus bilmiyorum. TCMB kendi penceresinden gereken şeyleri yapmalıdır, geçmişte yapmıştır yine yapacağına inanıyorum. Nihai bir enflasyon hedefimiz var, şoklar nedeniyle hedeften sapmaları tekrar eski noktasına getirmek TCMB’nin asli görevidir, buna odaklanmalı.”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here