“Seyyar Meyhane”yle yolculuk… Sihirli ayna

0
112
Nurullah ERGÜN
Tabi aracın dolması yetmiyor; daha duraklarda çantada keklik yolcular ve buna bir de ana durağa erken ulaşma yarışı ekleniyor. Hız sınırları ve makas atmalar bu sürede devam ediyor. Yani aracı tıka basa doldurmak yetmiyor. Hedef büyük. Rekor deneyecek…

Fizik kuralıdır, bu hız ve makaslarda araç savruluyor. Savrulmaması anormal olur. Neyse ki konum itibarıyla diğerlerinden daha şanslıyım. Ben rahat yerimde oturuyorum. Siz bir de ayaktakilerin savrulmalarındaki yakın akraba pozisyonlarını düşünün.
Uzakta beliren duraktaki çantada keklik yolcuları almak için şimdiden yer açma çabasında olan şoför gerçek dünyasına dönmüş halde, “orta sıra yanaş”, “merdiven boşluklarını doldurun” talimatları veriyor peşi sıra. İyi de kardeşim sen ne hayaller kuruyorsun. Zorlama 20 kişilik minibüse daha kaç kişi alacaksın, derdin ne?

Şoföre isyan fayda etmiyor
Şoföre tepkiler de gecikmiyor. Her kafadan bir ses… En ilginci yanımda oturan 60-65 yaşlarındaki amcadan geliyor:
“Oğlum sen nasıl bir aynaya bakıyorsun öyle içeriyi boş görüyorsun. İçerde insanlar nefes alamıyor. Senin aynanda acaba içeriyi boş gösteren bir sihir mi var? Durmadan ‘aynadan görüyorum orta sıra ve arka boş’ diyorsun Allahtan kork insanlar üst üste bindi neredeyse”
Şoför, tınlamıyor, makaslar atarak, basıyor gaza…
Aslında hepimizde biliyoruz ki ne o aracın içerisi boş, ne de şoförün aynasında bir sihir var. Araç sahibi veya çalışanı onların tek derdi bir yolcu daha fazla alabilmek ve durağa bir diğer araçtan önce varabilmek. Bu uğurda her şeyi göze alabilecek bir ruh halindeler…
Aynı güzergahta çalıştıkları arkadaşları ile yarışmak, bir birlerinden yolcu kapabilmek, tek amaçları bu. Tabi bunu yaparken, yolcular sıkışmış, insanların toplu ulaşım hakkına saygısızlık yapılmışı bırakın bir yana insanların can güvenliği de tehlikeye atılıyor. Bunlar kimsenin umurunda bile değil.
..
Sıkıntılarını dile getiren vatandaşlara ise verilen cevaplar hazır: “Ne yapalım kardeşim ekmek parası…” İyi de şoför bey kardeşim, kimse size ekmek paranızı kazanmayın veya işinizi yapma demiyor. Hatta yapmış olduğunuz işin zorluklarını da yolcularınız çok iyi biliyor. Size düşen tek şey bir kamu hizmeti veriyor olduğunu hatırlamak ve bun a göre insanlara biraz daha kibar, saygılı ve tahammülkar olmak.
Bir sonraki yazıda başta dile getirdiğim konulardan biriyle görüşmek ümidiyle barışla kalın…
Birçoğu “teker ortaklığı” denilen bir mekanizmanın içerisinde dudak uçuklatan rakamlarla hatları ve bazen de arabalarıyla birlikte 3-4 şoför kiralıyor. Ve her ay başı o dudak uçuklatan kiraları hat ya da araç sahibine vermek zorunda… SON

Nurullah ERGÜN
nurullah@diyarbakir.com

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here