Saylık: Süreç, esnafa darbe indirdi!

0
270
40 yıldan bu yana Sur İlçesi’nde toptancılık yapan Halit Saylık, çatışmalı süreçle birlikte çok sayıda esnafın Batı’ya yerleşmeye başladığını söyledi. Sürecin esnafa büyük bir darbe indirdiğini vurgulayan Saylık, bu darbenin artçılarının halen devam ettiğine vurgu yaptı

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

40 yıldan bu yana Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde toptancı esnafı olan Halit Saylık, Sur’da yaşanan çatışmalı süreci, ekonomik kayıpları ve esnafın durumu ile Kurban bayramı öncesi son durumu Yenigün Gazetesi’ne değerlendirdi. Çatışmalı süreçle birlikte çok sayıda esnafın Batı’ya yerleşmeye başladığını ifade eden Saylık, sur esnafı olarak çok zor durumda olduklarının altını çizdi. Saylık, Çatışmalı sürecin esnafa büyük bir darbe indirdiğini vurgulayarak, bu darbenin artçılarının halen devam ettiğine vurgu yaptı.
İşte, Saylık ile yaptığımız röportajın detayları;
2,5 yıllık barış sürecinde huzur vardı
Çatışmalı süreç öncesi bildiğiniz gibi 2,5 yıl devam eden çözüm süreci vardı. O dönemi yeniden aktarabilir misiniz? Bir esnaf olarak, ekonomik anlamda nasıl bir dönemdi?
Barış süreci devreye girdikten sonra işler açıldı. Küçük işletmelerden büyük işletmelere kadar tüm esnaflar huzurluydu. Gece geç saatlere hatta sabahlara kadar insanlar geziyordu. Kimse kimseye karışmıyor, işinde gücündeydiler. İnsanlar iş sahibi olmaya, iş sahibi olanlar da işlerini büyütmeye başlamışlardı. Herkes bu sürecin devam etmesi için dua ediyordu.
Çatışmalı sürece yeniden girildi
2015 yılının 7.ayında çatışmaların başladığı döneme gelirsek. O dönem de ne oldu? Neler yaşandı?
İki seçim dönemlerinde sonra çatışmalı sürece yeniden girildi. Süreçle birlikte dükkanlarımız bir iki gün kapanmaya başladı. Bu bir-iki günlük kapanmaları önemsemiyorduk. Alışmaya başladık. 28 Kasım’da yani Baro Eski Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü günden itibaren dükkanlarımız 4 ay kapalı kaldı. Bunda en çok biz esnaflar mağdur olduk. Evinden olan yoksul halka oldu. Evleri yıkılanlar oldu. Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak, Silopi ve bölgenin rahatlaması lazım. Bu rahatlığın sağlanması için de barış sürecine girilmesi gerekir. Barış için halk ayağa kalkıp, haykırmaz ise bu iş çözülecek durum gibi görünmüyor. Burada tek irade olan halkın sokaklara çıkıp, barışı istemesi gerekir.
Cebimde 5 lira bile olmadı!
Ekonomik kayba gelirsek. Sur esnafı olarak ne durumdasınız?
Ekonomik kayıplarımız çok fazla. Şahsım adına konuşmak gerekirse, gün geldi, cebimde 5-10 lira param olmadı. Denizli, Bursa, İzmir’deki firmalardan borç para istedim. Cebimizde harçlık yok. Ödemeleri yapamadım.
Müşteri açısından yüzde 60 kayıp yaşadık
Ekonomik olarak yüzde kaç kaybınız oldu?
Müşteri açısından yüzde 50-60 kaybına uğradım. Bu genel bir tablo. Özellikle sur içi esnafı mağdur oldu. Sur’un dışındaki insanlarda mağdur oldu. Ancak, Sur esnafı kadar mağdur olan esnaf görmedim. Benim 4 ay dükkanım kapalı, malım var mı? yok mu? Onun bile farkında değilim.
Kapalı kaldığınız 4 aylık süreçte ne yaptınız?
Mümkün olduğunca tahsilatlara ağırlık verdim. Çeklerimiz tahsil etmeye başladık. Onlarda sağolsunlar sağduyulu davrandılar. Mağduriyetimizi göz önünde bulundurarak, yardımcı oldular. Çek yerine bize para verdiler. Bize destek verenden de vermeyenden de Allah razı olsun.
Süreç esnafa büyük darbe vurdu
Çatışmalı süreç, esnafa ‘darbe’ vurduğu diyebilir miyiz?
Bu süreç haddinden fazla bize darbe indirdi. Öyle günler yaşadık ki, Allah o günleri yeniden yaşatmasın diye dua ediyoruz. Hepimiz mağduruz. Perişanız, zor durumdayız. Allah hepimize sabır versin. Rabbim hayırlı kapı açsın. Rabbim kendi dergahında bu işe bir su döksün. Kim sebep olduysa Allah onların evini yıksın. Kısaca, kendi çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda insanları kullanarak, bu tür olaylara sebebiyet veren insanların Allah belasını versin.
Bayram hareketliliği yok
Bayram arifesinde durum ne? Hareketlilik var mı?
Bayram öncesi çok sakin bir görüntü var. Yaşım 43, 40 yıllık tüccarız. Hayatımda benim en kötü bayramın bu bayram olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir hareketlilik yok. Dün itibariyle tahsilat amacıyla Genç, Bingöl, Solhan, muş, Güroymak, Bitlis, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz ve Van’a gittim. Gittiğim yerlerde maalesef bir bayram havası görmedim. Çünkü, millette halen tedirginlik ve korku var. ‘Ne oluyor’ diyorlar. Bu FETÖ terör örgütü soruşturmalarından dolayı her an her şey olabilir diye halkta bir tedirginlik var.
Bölge insanı Diyarbakır’a gelmekten çekiniyor
Gittiğiniz bu il ve ilçelerdeki halkın Diyarbakır’a bakışı nasıl?
Bölgedeki insanlar, Diyarbakır’a gelmekten çekiniyorlar. Çünkü, yolda arabalar yakılıyor, yollar kesiliyor. Dolayısıyla vatandaş buraya gelmekten çekiniyor. Gelmeyince de mağdur oluyorum. Geçmiş dönemlere ve yıllara baktığınız zaman ekonomik anlamda kendini besleyen şehirler arasında 3. Sıradaydı. Buradan Gaziantep’e, Malatya’ya, İstanbul’a mal satan bir şehir idi. Bugün Suriye’nin Halep’i, Irak’ın Bağdat’ı varsa, burası da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalbidir. Diyarbakır. Biz aslen Mardin Ömerli’liyiz. Ama bizim doğma büyüme Diyarbakır’dır. Diyarbakır’ı hiçbir yere değişmem. Ama ne yazık ki, bu süreçte bize Diyarbakır’dan soğuttular. Bazı esnaf arkadaşlarımız süreç böyle devam ettiği taktirde İstanbul veya Batı İllerine gitmeyi planlıyorlar. Benim içinde bu geçerlidir.
SİDER’in projelerinin hayata geçmesini bekliyoruz
SİDER’in projelerini nasıl buluyorsunuz?
Çünkü artık gerçekten şayet SİDER’in projeleri hayata geçmezse burada dayanacak gücümüz kalmıyor. Derneğin hazırladığı projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bütün umudumuzu ve kurtuluşumuzu Derneğin projelerine bağladık. Dernek başkanımız Şükran Yılmaz olmak üzere yönetim kurulu üyeleri olarak, büyük çaba gösteriyoruz. Özellikle yönetim kurumu Başkanımız Şükran Yılmaz’ın projelerin hayata geçirilmesiyle ilgili yaptığı girişimler taktire şayandır. Bayram sonrası yeniden Ankara’ya giderek, ilgili Bakanlıklarla görüşmeler yapacağız. Temennimiz bu görüşmelerden sonra projemizin hayata geçirilmesidir. Bu konuda çabası olan Sayın Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyoruz. Yönetim olarak, ne pahasına olursa olsun yeter ki bu iş olsun. Artık yemin ediyorum gücümüz kalmadı. Çünkü biz şuan bölünmüşüz, dağılmışız. Amacımız bütün toptancıları bir araya getirmek. Sağolsun Devletimizde bu konuda bize destek veriyor. Esnaf arkadaşlarımızın hepsi Diyarbakır’ın lokomotifleridir. Diyarbakır’da adı sanı belli insanlardı. Böyle giderse hepimiz şuan erimeye gidiyoruz. İçler acısı bir durumdayız. Perakendeci iş yapmıyor, ödeme yapamıyor. Esnafın ödeme yapması için iş yapması lazım. Gerçekten zor bir durumdayız.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here