Savaş gemileri Kore yarımadasında: Sıra Kuzey Kore’de mi?

0
36
ABD, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesinin 'kırmızı çizgi' olduğunu ilan etmesinin ardından, Kore yarımadasına savaş gemilerini gönderdi

ABD ile Kuzey Kore arasındaki ‘nükleer gerilim’ giderek tırmanıyor. Kuzey Kore’nin nükleer silah deneme hazırlıkları yaptığı belirtilirken, ABD’nin de önlem olarak Kore yarımadasına savaş gemileri gönderdiği, böylesi bir nükleer silah denemesinin karşılıksız kalmayacağı açıklaması yaptığı kaydedildi.
Kuzey Kore, kurucu lider Kim İl-sung’un 105. doğum yıldönümü için nükleer silah test edeceğini duyururken, ABD Başkanı Donal Trump da Çin lideri Xi Jinping’i arayarak yaşanan krize dair bildirimde bulundu.
Çinli lider, krizin barışçıl yöntemlerle aşılması çağrısı yaparken, Trump, nükleer silah denemelerinin derhal sonlandırılması mesajının Kuzey Kore’ye iletilmesini istedi.
Telefonun ardından, Jinping’in Kuzey Kore liderini arayarak ‘bir hata yapmaması’ uyarısında bulunduğu kaydedildi.
Global Times ise, Çin yönetiminin geleneksel müttefiki Kuzey Kore’yi ilk kez bu kadar sert bir şekilde uyardığını ve gerekirse BM’nin yapabileceği sert yaptırımlara destek verebileceği mesajını ilettiğini yazdı.
Öte yandan Kuzey Kore’den gerilimin çıtasını yükselten mesajlar da gelmeye devam ediyor. ABD’ye nükleer cevap verebileceklerini iddia eden başkent Pyongyang’daki yönetim, ‘Bize savaş açmaya kalkarlarsa onları yeryüzünden sileriz” açıklaması yaptı.

‘PERŞEMBE GÜNÜ HAZIR OLUN’
Gerilimi daha da artıran hamle ise gece saatlerinde geldi. ABD’nin nükleer silah denemesini kırmızı çizgi ilan eden açıklamaları sonrasında, Kuzey Kore yönetimi ülkedeki yabancı basın mensuplarına ‘perşembe günü büyük ve önemli bir olay’ için hazırlık yapmalarını istedi.
Genelde dış dünyaya kapılarını kapatan Pyongyang, büyük askeri silah denemeleri öncesinde basın mensuplarına çalışma izni veriyor.
Ülke aynı zamanda 15 Nisan’da gerçekleşecek kurucu lideri Kim İl-sung’un 105. doğum yıldönümü gösterilerine de hazırlanıyor. Bu gösteriler genelde askerlerin resmi geçitlerine ve yeni geliştirilen silahların denemelerine sahne oluyor.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here