“Referandum yeni fırsatlar doğurdu”

0
23
Foto: Arşiv AYHAN BİLGEN
HDP'li Bilgen cezaevinden mesaj gönderdi: “Referandumda ortaya çıkan tablo, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli fırsatlar ortaya çıkarmıştır”

DİYARBAKIR – HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nden referandum sonuçlarıyla ilgili bir mesaj gönderdi. HDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bilgen’in “Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız” diye başladığı mesajı şöyle:
“Güçlü bir değişim hareketi”
Tüm engellemelere ve adaletsizliğe rağmen referandum sonucunda ortaya çıkan tablo, siyaseti toplumsallaştırmak, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli fırsatlar ortaya çıkarmıştır. Hayır için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evirilmemesi, mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmelidir.
“Önyargılar aşılmalı”
Ötekileştiren, dışlayan siyaset dilinin terk edilmesi, ortak akıl ve vicdanı tüm toplumsal zeminlerde örgütleyen bir yeni siyasi buluşmanın alternatif olarak toplumun önüne konulması gerekir. OHAL uygulamaları başta olmak üzere devam eden haksızlıklara, dış politikada yeni maceralara sürüklenmeye ve ekonomik kriz tehlikesine karşı etkili bir muhalefetin sergilenmesi yepyeni bir siyasi umudu ortaya çıkaracaktır. Eski ezber ve ön yargıların aşılması ile kamplaştırma ve gerilim siyasetinin boşa çıkarılması siyasetin önündeki en önemli sorumluluktur.” (Haber Merkezi)

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here