Referandum startı veriliyor

0
47
HDP, DBP, DTK ve TJA tarafından Diyarbakır’da Referandum İl Koordinasyonu”adı altında bir birim kuruldu. Birim seçmen listelerinin kontrolünü sağlayarak, olası sorunlara çözüm üretmeyi hedefliyor. Sandık güvenliği konusunda da önümüzdeki günlerde komisyonların kurulacak ve gerekli çalışmalara başlanacak. Diyarbakır’da yürütülecek referandum çalışmaları bugün saat 13.00’da Sanat Sokağı’nda şenlikle başlayacak

DİYARBAKIR – Seçmen listelerinin askıya asılması, seçmenlerin adres değişikliği, Sur’da göç eden yurttaşların oy kullanmada karşılaşacağı sorunları çözmek üzere 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için Diyarbakır’da HDP, DBP, TJA ve DTK hazırlıklara başladı. Diyarbakır’da yürütülecek referandum çalışmaları bugün saat 13.00’da Sanat Sokağı’nda yapılacak şenlikle start alacak.

Son gün 26 Şubat
Anayasa değişikliği referandumuyla ilgili seçim takvimi Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından seçmen listeleri 18 Şubat’ta muhtarlıklarda askıya çıktı ve 26 Şubat’ta indirilecek. Bu süre içerisinde hafta sonu da dahil olmak üzere Nüfus Müdürlükleri, İlçe Seçim Kurulları ve Muhtarlıklar hizmet verecek. Seçmenlerin muhtarlıklarda kayıtlarını kontrol etmeleri gerekiyor. Listeler askıdan inene kadar farklı adreste oy kullanmak isteyenler, oy kullanmak istedikleri illere kayıt yaptırırlarsa o seçim bölgesinde oy kullanabilecek.

Seçim listelerine bakmayı unutmayın
6 mahallesinde 17 aydır “sokağa çıkma yasağı”nın olduğu Sur’da, yasağın bulunmadığı mahallelerde muhtarlıklarına gönderilen listede Suriyelilerin yer aldığı iddialarını araştırmak için Sur Göç Komisyonu kuruldu. Kurulan bu komisyonla yerlerinden zorla edilen yurttaşların bu komisyona başvurup, oylarının nerede olduğunu tespit etmek için çalışacak. Zorla göç eden ailelerin gittikleri yerlere ikametgahlarını götürüp, götürmediklerine bakılacak. Sur’da seçmen sayısına bakılarak, Suriyelilerin yerleştirilip yerleştirilmediğine bakılacak ve gerekli itirazlar yapılacak. Komisyon Diyarbakır ve ilçelerinde yurttaşların 26 Şubat’a kadar muhtarlıklara asılan seçim listelerine bakmalarını istediklerini, bir sorunla karşılaştıkları taktirde kendilerine başvurmalarını istiyor.
Sandık güvenliği konusunda da önümüzdeki günlerde komisyonların kurulacağı ve gerekli çalışmaların yapılacağı belirtildi.

Referandum startı bugün verilecek
Diyarbakır’da yürütülecek referandum çalışmaları ise bugün saat 13.00’da Sanat Sokağı’nda yapılacak şenlikle start alacak.
HDP, DBP, DTK, DTK ve KJA’nın ortak yürüteceği çalışmalara ilişkin İzmir, İstanbul ve Diyarbakır’da 2 Mart’ta kampanyanın startı verilecek.

Sertaç KAYAR

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here