Diyarbakır Yenigün

buy Instagram followers

Recep Hantaş’ı vuran polis tahliye edildi

Recep Hantaş’ı vuran polis tahliye edildi
312
20 Haziran 2019 - 12:44

Diyarbakır Sümerpark’ta 20 yaşındaki Recep Hantaş’ı silahla vurarak ölümüne neden olan polis tahliye edildi. Diyarbakır Sümerpark’ta 14 Nisan’da yaşanan olayda, parkta arkadaşlarıyla birlikte oturan Recep Hantaş’ı başından vurarak öldüren polis tahliye edildi.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Olay sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında polis memuru K.B. “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçuyla tutuklanmıştı. Mezopotamya Ajansı’ndan Aydın Atay’ın haberine göre K.B.’nin avukatı Mustafa Demir, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kuvvetli suç şüphesiyle tutuklanan sanığın tutukluluğuna itiraz etti. İtirazı değerlendiren Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği, 24 Mayıs’ta K.B.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. K.B., karar üzerine 40 günlük tutukluluğun ardından tahliye edildi.

Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğince alınan kararda polis memurunun tahliye edilmesi şu gerekçelerle açıkladı:

“Dosya kapsamı dikkate alındığında şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren somut deliller var ise de; şüphelinin 14 Nisan 2019 tarihinde tutuklandığı, mevcut delil durumu, delillerin toplanmış oluşu, tutukluluk halinin tedbir mahiyetinde oluşu ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda, tutukluluk halinin devamının ölçülü ve orantılı olmayacağı anlaşılmakla, Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Nisan 2019 tarihli kararının kaldırılarak şüpheli hakkında tahliye kararı verilmesi gerektiği görülmekle aşağıdaki şekilde karar verilmiştir. Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliğinin sorgu sayılı tutuklama kararı ile tutuklanan, tutukluluk halinin kaldırılarak tahliyesine, şüpheli hakkında soruşturma tamamlanıncaya kadar adresine en yakın karakola her hafta Pazartesi ve Cuma günleri giderek imza atmak suretiyle adli kontrol ve yurt dışına çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi.”

Ne olmuştu?

Diyarbakır Sümerpark’ta 14 Nisan’da sabaha karşı 04.00 sularında arkadaşıyla birlikte oturan 20 yaşındaki Recep Hantaş polis tarafından başından vurularak öldürülmüştü.

Olay anında yanında bulunan ve polislerce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Hantaş’ın arkadaşı R.Y., parkta oturdukları sırada herhangi bir ikaz yapılmadan polislerin ateş açtığını belirtmişti. Hantaş’ın abisi Efe Hantaş ise polisin kendilerine yaptığı açıklamada kardeşinin yanlışlıkla öldürüldüğünü söylediğini aktarmıştı. Diyarbakır Valiliği de Hantaş’ın “Dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğunu ileri sürmüştü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM