Ozan Kılınç’ın tutuklanmasına tepki: Dil ve kültür çalışmaları Suç değil

0
409
KURDÎ-DER Eş Genel Başkanı Ozan Kılınç'ın tutuklanmasına tepki gösteren KURDİ-DER yöneticilerinden Mazhar Aktaş, anadil ve kültür çalışmalarının suç olmadığını belirterek, Kılınç'ın tutuklanması ile Kürt dilinin hedef alındığını savundu

 

 

DİYARBAKIR’da KURDÎ-DER Eş Genel Başkanı Ozan Kılınç’ın tutuklanmasına yönelik tepkiler sürüyor. DİHA’da yer alan habere göre, KURDÎ-DER yöneticilerinden Mazhar Aktaş, Kılınç’ın tutuklanmasına tepki göstererek, genel başkanlarının ev baskını sonucu gözaltına alınması ve tutuklanmasının hukuk dışı olduğunu ifade etti. Türkiye demokrasisinin gerekliliklerini yerine getiremediğini kaydeden Aktaş, tutuklamanın kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Eşbaşkanımız derhal serbest bırakılmalı”

KURDÎ-DER’in bir eğitim kurumu olduğunu ve anadilde eğitim çalışmaları yürüttüğünü aktaran Aktaş, “Daha önce de defalarca gözaltı ve baskılara maruz kaldık. Eşbaşkanımız derhal serbest bırakılmalı. Tutuklanması için somut bir gerekçe bulamadılar. Biz anadil çalışması yürütüyoruz. Daha öncede birçok defa okullarımızı kapatmak istediler. Gözaltı ve tutuklamalar yapmak istediler. Ancak çalışmalarımızdan vazgeçmedik” dedi.

“Çalışmalarımız devam edecek”

Anadilde eğitimin suç olmadığını vurgulayarak devam eden Aktaş, “Dil çalışmaları yürütüyoruz bunda herhangi bir suç unsuru yoktur. Bir kaç yıl önceye kadar da dilin üzerinde yasak vardı. Avrupa standartları dâhilinde, dil üzerindeki yasak kalktı. Buna rağmen baskılar son bulmadı. Kürtçe üzerinde yoğun bir baskı ve yasak politikası uygulanıyor” diye konuştu. Kılınç’ın tutuklanmasının Kürt dilinin yasaklanmasına yönelik politikaların sonucu olduğunu savunan Aktaş, çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here