Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Oral: Erişim engeli kaldırılsın

Oral: Erişim engeli kaldırılsın
875
07 Ağustos 2019 - 15:21

TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 136 haber sitesine getirilen erişim engelinin derhal kaldırılmasını istedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 136 haber sitesine getirdiği erişim engeli kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Engellemeyi “sansür” olarak değerlendiren Oral, “Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği 136 haber sitesine, onların tweet ve facebook paylaşımına erişim engeli koydu. ‘Suç işlenmesinin engellenmesi’ diye bir gerekçeye dayandırılan bu kararın hukukta hiçbir yeri yoktur.” diye belirtti.

‘İfade özgürlüğü yara almıştır’

“Demokrasiyi, ifade özgürlüğünü içine sindiremeyenlerin ilk akıllarına gelen şey yıllardır sansür ve halkın haber alma hakkına saldırı olmaktadır” diyen Oral, “Somut veriler yerine gerçeklikten uzak iddialara dayanan bu karar ile Türkiye’de zaten yerlerde sürünen ifade özgürlüğü, bir yara daha almıştır. Hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak alınan bu kararla birlikte ‘birilerinin hoşuna gitmeyen şeyler yazan’ her kurumun tehdit altında olduğu tescillenmiştir” değerlendirmesinde bulundu. Ortada işlenen bir suçun olmadığını vurgulayan Oral, şöyle devam etti: “Söz konusu karar adalet duygusundan ziyade hesaplaşma duygusunu akıllara getirmektedir. Ortada işlenen bir suç yoktur, suç teşkil eden bir haber, içerik veya paylaşım yoktur. Ancak binlerce insanın takip ettiği Bianet gibi haber siteleri de dahil olmak üzere engel kararı verilmiştir.”

‘Engelleme derhal kaldırılmalıdır’

Hiçbir haber mecrasının söz konusu şekilde cezalandırılamayacağına işaret eden Oral, açıklamasına şu ifadelerde bulundu: “19 yıldır halka doğru haberi ulaştırmaya çalışan Bianet başta olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyan hiçbir haber mecrası bu şekilde cezalandırılamaz. Bu yüzden derhal engelleme kararı kaldırılmalıdır. Basın özgürlüğünün bir ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminin temellerinden bir tanesi olduğunu düşünürsek bu kararı verenler ülkeye de ciddi zarar vermektedir. Kurulduğu günden bu yana gazetecilerin mesleki haklarını korumayı ve ifade özgürlüklerine sahip çıkmayı ilke haline getiren Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu karara karşı her türlü meşru ve hukuki mücadeleyi yürütecektir. Basın özgürlüğünün birilerinin iki dudağının arasında olmadığını herkesin çok iyi bilmesi gerekmektedir.” (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM