öğrencilerin “kader” sınavı

0
42
Foto: Arşiv
2 Milyon 265 bin 902 adayın ter dökeceği Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) sınavı bugün yapılacak. Gençlerin üniversiteye girebilmesi için hayati önem taşıyan sınavda sona gelindi. Aylardır sınava hazırlanan öğrenciler hayallerindeki üniversiteyi kazanmak için önlerindeki engellerin ilk ayaklarını aşmaya çalışacak. Yapılacak sınav öncesi ÖSYM’nin sınav sistemini ve sınavdan beklentileri gençlere sorduk. Kadir Buttanrı tüm hayatının bir sınava endekslenmesini eleştirirken, Hasan Billik ise sınav sisteminin değişmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Süleyman Güner ise 2. Kez YGS sınavına gireceğini söylerken üniversiteyi kazansa bile iş bulamama endişesi taşıdığını söylüyor

Mehmet Uğur ÇAKIL
DİYARBAKIR- Milyonlarca öğrencinin üniversiteye girmesi için önlerindeki son engel olan Yüksek Öğretime Geçiş sınavı bugün saat 10.00’da yapılacak. Aylardır sınava hazırlanan üniversite adayı gençler önlerindeki son engeli aşmaya çalışacak. Açıklanan resmi rakamlara göre ise bu yıl YGS’ye girenlerin sayısı geçen yıla göre 10 bin kişi daha fazla olacak. Sınava tabi tutulan öğrenciler ise hayatlarının bir sınavla belirlenmesinin ise yanlış olduğunu düşünüyor.

“Eğitim sisteminin felsefesi olmalı”
Hayatının bir sınavla belirlenecek olmasını eleştiren Kadir Buttanrı, eğitim sisteminin de bir felsefesinin olması gerektiğini söyledi. Buttanrı,”Ben üniversiteden mezun oldum. İletişim Fakültesi okuyup bitirmeme rağmen iş bulamadım. Yarın hayatımı pek etkilemeyecek bir sınava giriyorum. Etkilemeyecek çünkü muhtemelen üniversiteyi tekrar kazansam bile fakültemi bitirdikten sonra yine boşta kalma durumum var. Bütün hayatımızın bir sınavın beline bağlanmasını hiç mantıklı bulmuyorum. Türkiye’deki eğitim sistemi bu noktada çok eksik kalıyor ve dar bir bakış açısına sahip. Misalen ben sözel tercihli bir öğrenciyim fakat felsefe ve hukuk alanında tercih yapabilmem için matematik yapmam gerektiğini söylüyorlar. Böyle saçma bir şey olabilir mi? Kimin yeteneği neye yönelikse o doğrultuda öğrenci ile ilgilenilmeli gerektiğini düşünüyorum. Ama Türkiye’de öyle bir sistemin varlığından söz edemeyiz. Eğitim sadece bedava kitap ve süt dağıtmakla olmuyor. Eğitim sisteminizin de bir felsefesinin olması gerekir. Bakalım yarın sınava gireceğiz. Yine umut yok. Herkese bol şans diliyorum” diye konuştu.

“Sistem değişmeli”
Kader sınavına tabi tutulduklarını vurgulayan Hasan Billik, sözlerine şöyle devam etti; “
Her gencin güzel bir geleceğe ulaşmak için geçmesi gereken bir imtihan. Bu kaderimizi belirleyen bir sistem ve bu sisteme tabi tutulan bizler. Bizler için bu kadar değerli olan bir durumu bir sınav mı belirleyecek sorusu yıllarca kamuoyu tarafından dönemin iktidarlarına hep soru olarak yönetildi. Sonuç mu kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir kader sınavına daha geldik. Kaderimizi belirleyecek olan sistemden geçecek miyiz sorusuyla yine baş başayız. Olan hep bizlere oluyor. Bizler hep bu uğurda mücadele edenleriz kimimiz yenik düşüp bu yolda yarım kaldık. Umalım da biran önce bu sistem değişir. Fakat bu değişse bile başka bir sisteme daha tabi tutulacağız” dedi.

“Çoğu bölümün geleceği parlak değil”
YGS sınavına ikinci kez gireceğim. Ama sınavdan umutlu olduğumu söylemek güç. Bunu sınavı kazanıp kazanamamaya yönelik söylemiyorum. Üniversiteye yerleşsem bile sonrası için gelecek kaygısı duyuyorum. Çünkü şu an üniversitelerdeki çoğu bölümün geleceğinin parlak olmadığını söyleyebilirim. Üniversiteden mezun olup iş bulamayanları da çevremde gördükçe sınav noktasında daha karamsar bir ruh haline bürünüyorum. Hayatımıza tam anlamıyla yön verecek ve bizi hayata hazırlayacak şeyin sadece bir sınav üzerinden gelişmesini de doğru bulmuyorum. Durum böyle olunca bizde sınava daha girmeden heyecan küpüne dönüyoruz. YGS’ ye girecek olan bütün öğrenci arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Nüfus Müdürlükleri açık olacak
Diyarbakır Valiliği ve Vatandaşlık Müdürlüğü Bugün yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) Sınavı’na girecek öğrenciler için nüfus müdürlüklerinin açık tutulacağını duyurdu. Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada “ ÖSYM Başkanlığınca 12 Mart 2017 Pazar günü yapılacak olan 2017 YGS sınavına katılacak adaylardan nüfus cüzdanını T.C kimlik kartını kaybeden ve yeniden almak isteyenler için geçici kimlik belgesi ve kimlik kartı talep belgesi düzenlemek üzere 12 Mart Pazar günü 07.00-09.45 saatleri arasında Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Sur, Bismil ve Ergani ilçe Nüfus Müdürlükleri açık tutulacaktır” denildi.

Sınavda yanınızda bulunması gerekenler
YGS sınavı öncesi öğrenciler büyük heyecan yaşarken, kimi gençler ise panik haliyle birlikte sınava girmek için gerekli belgeleri unutabiliyor. Sınava girerken yanınızda bulundurulması gereken belgeler ise şunlar; 2017 YGS sınav giriş belgesi ve Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurulması gerekiyor.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here