ÖGC’den gönüllü muhabirlik kampanyası

0
508
Özgür Gazeteciler Cemiyeti, haber yaptıkları için tutuklanan gazetecilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Tanıklık Günleri ve gönüllü muhabirlik kampanyalarının startını bugün veriyor DİYARBAKIR – Özgür […]

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, haber yaptıkları için tutuklanan gazetecilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Tanıklık Günleri ve gönüllü muhabirlik kampanyalarının startını bugün veriyor

DİYARBAKIR – Özgür Gazeteciler Cemiyeti, son dönemde basına yönelik artan baskı politikalarına dikkat çekmek ve tutuklu gazetecilerle dayanışmak için “Tanıklık Günleri” ve gönüllü muhabir kampanyası başlatıyor. Tutuklu gazetecilerin yaptığı haberler ve özgeçmişlerinin anlatılacağı Tanıklık Günleri kampanyası, bugün Diyarbakır Adliye binası önünde başlayacak. Kampanya çerçevesinde her hafta Perşembe günü gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının gazeteciliğine ilişkin tanıklıklarını anlatacak. Tanıklık Günleri’ne Türkiye’de tanınmış çok sayıda gazetecinin de Haber Nöbeti kampanyası gibi destek vereceği belirtildi.

“Gönüllü muhabir ağı oluşturulacak”

Özgür Gazeteciler Cemiyeti özellikle DİHA’nın tutuklu muhabirlerinin durumuna dikkat çekmek ve kamuoyunun haber alma hakkına vurgu yapmak için de gönüllü muhabirlik kampanyası da başlatıyor. DİHA muhabirlerinin tutuklandığı 13 bölgede yapılacak kampanyada sivil toplum örgütleri ve halkın haber takibi yapması sağlanacak.

Halk haber akışı sağlayacak

Bu çerçevede Silopi’de Nedim Oruç, Cizre’de Nuri Akman, Nusaybin’de Meltem Oktay, Yüksekova’da Nedim Türfent, Batman’da Bilal Güldem, Diyarbakır’da Mazlum Dolan, Van’da Ziya Ataman ve Şermin Soydan, Savur’da Abdulkadir Turay, Antep’te Mehmet Hakki Yılmaz ve Nazım Daştan, Antalya’da Feyyaz Irmak, Sakarya’da Muhammed Doğru’nun yerine halk ve sivil toplum örgütleri haber akışını sağlayacak.

“Herkes duyarlı olmalı”

Kampanyaya ilişkin bilgi veren ÖGC Eşbaşkanı Nevin Erdemir, her iki kampanyaya da çok sayıda gazetecinin katılmasını beklediklerini ifade etti. Bütün gazetecilerin duyarlı olması gerektiğine dikkat çeken Erdemir, “Bugün Kürt gazetecilerin tutuklanmasına sessiz kalanlar yarın kendilerinin de tutuklanabileceğini iyi bilmeli” dedi. Erdemir, bir ay önce tutuklu 40’a yakın gazetecinin serbest bırakılması için internet üzerinden başlattıkları imza kampanyasının da 2 Haziran’da (bugün) son bulacağını vurguladı. Erdemir, toplanan bin 250 imzanın Adalet Bakanlığı’na gönderileceğini belirtti.

“Mesleğe sahip çıkılmalı”

Erdemir, başta bölgede bulunan basın kuruluşları olmak üzere bütün gazetecilerin meslektaşları ile dayanışma içerisinde bulunması gerektiğini ifade etti. Gazeteci meslek örgütlerinin baskılar karşısında sessizliğe son vermesi gerektiğine de değinen Erdemir, “Biz bazılarının niçin ve neden sessiz kaldıklarını biliyoruz. Ancak gazetecilik mesleği tehlike altında. Bu mesleğe sahip çıkmalılar” diye konuştu. Erdemir, 2 Haziran Perşembe günü (bugün) Diyarbakır Adliye binası önünde yapacakları açıklamaya herkesi katılmaya çağırdı.

Lokman AYDOĞAN

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here