Lice davası bugün görülecek

0
11
Lice davasının 10 duruşması bugün görülecek. İzmir'deki yargılama saat 14.00'te başlayacak

DİYARBAKIR’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde 15 sivilin, bir askerin ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle sonuçlanan olaylarla ilgili dava bugün görülecek. İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Lice davasının 10. duruşması saat 14.00’te başlayacak.

Zaman aşımına bir gün kala
Dava zaman aşımına bir gün kala, 21 Ekim 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun’un hazırladığı iddianamenin Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle başlamıştı. Dava iddianamesinde Lice’de çok sayıda ev ve işyerinin yıkılmasına neden olan saldırının failinin, yetkililerin öne sürdüğü PKK olmadığı ifade ediliyor. İddianamede 16 kişinin ölmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan operasyonun dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Eşref Hatipoğlu tarafından yönetildiği belirtilirken, Bahtiyar Aydın cinayetinin de Üsteğmen Tünay Yanardağ tarafında organize edildiği savunuluyor.

Önce Eskişehir’e sonra İzmir’e
“Güvenlik gerekçesiyle” önce Eskişehir’e, ardından İzmir’e nakledilen yargılama, 13 Haziran 2014’te İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıkların üst dereceli kolluk amirleri olması nedeniyle Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesi gerektiği yönündeki kararı nedeniyle daha başlamadan durduruldu. 29 Ocak 2015’te avukatların bu karara itirazını değerlendiren HSYK 3. Dairesi durdurma kararını bozdu. Bu kararın ardından yargılama başladı. (Haber Merkezi)

 

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here