Kurtulmuş: Saldırı üç beş serserinin işi değil

0
12
Foto:Arşiv
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hatun Tuğluk'un cenazesine yönelik saldırının planlı bir provokasyon olabileceğini söyledi

Bakan Numan Kurtulmuş, Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yönelik ırkçı saldırı hakkında konuştu. CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırının planlı bir provokasyon olabileceğini söyledi.

Kurtulmuş şöyle konuştu: Bu üç beş serserinin işi gibi görünmüyor. Böyle bir provokasyon hem Kürt duyarlılığına hem Alevi duyarlılığına yönelik, hem de bölgede PKK’nın propaganda yapmasına yol açacak bir eylem. Maraş’ı, Çorum’u yaşamış bir ülkeyiz ancak bunlar Anadolu’da kardeşçe yaşamı bozamadı. Yine dikkatli olunmalı. Sayın Tuğluk’un annesinin cenazesine yönelik bu olayın ardından gösterilen ortak tepki de bu anlamda çok önemli.

‘Böyle bir şeye hakkınız yok’

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV ve A Haber’in ortak yayınında HDP’li Aysel Tuğluk’un annesi Hanım Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıyla ilgili şu ifradeleri kullandı: “Ben doğrusu bu süreci yakından takip ettim. Oraya gelen 20-25 kişilik grup ki içlerinde alkollü olanların olduğunu bakanım söyledi. Çok çok yanlış yaklaşım tarzı her şeyden önce bizim dinimizde, değerlerimizde siz kalkıp da defnedilen bir insanın mezarına yönelik, seversin sevmezsin, böyle bir müdahale tarzı yoktur. Bu bir annedir ve evladı da cezaevinden yasal olarak iznini almış, annesinin defin merasimine gelmiştir. Konuyu İçişleri Bakanım bana ilettiği zaman ben de İçişleri Bakanıma şunu söyledim: Bizim değerlerimizde böyle bir şey yok, böyle bir şeye hakkınız yok. Memleketlerini ben o anda bilmiyordum neresi olduğunu Elazığ mıdır başka bir yer midir? Biz kendilerine uçak tahsis edelim Elazığ ise biz gönderelim kendi topraklarında defnetsinler” (Haber Merkezi)

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here