“Kürtlerin parlamentoyla bağı kesilmek isteniyor”

0
302
HDP’li 8 vekilin zorla ifadeye çağrılması kararını değerlendiren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, “Mahkemenin kararı Kürtlere yönelik topyekün savaşın bir parçasıdır” dedi

Sertaç KAYAR
DİYARBAKIR – Abdullah Öcalan’la görüşme talebi yerine getirilene kadar açlık grevine giden 50 gönüllüden biri olan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, eylem taleplerine dönük herhangi bir yanıt gelmediğini belirterek, eylemlerinin Öcalan’la görüşme sağlanana kadar devam edeceğini, bu konuda kararlı olduklarını belirtti.
İMC TV’de Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere’ye konuk olan Yıldırım, HDP’li 8 vekilin zorla ifadeye çağrılması kararını da “Mahkemenin kararı Kürtlere yönelik topyekün savaşın bir parçası olarak değerlendirerek, “Saray’ın mahkemelerine tıpış tıpış gitmeyeceğiz” dedi.
Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun belediyelere kayyum meselesiyle ilgili “28 belediye ile ilgili gereken yapıldı, ya herro ya merro” açıklamasını ise şöyle değerlendirdi: “Toplumun tüm sinir uçlarına yeterince dokunuldu. Özellikle Kürt toplumu ve demokrasi güçlerinde olabildiğince gerginlik ve infial durumu yaratılmış durumda. Ancak şu net, parlamento esasında, bölgenin Ankara’yla en son bağı, en incelmiş bağı konumunda. Ama ısrarla o bağın koparılması, kesip atılmasına dönük ciddi bir basınç, ciddi bir yönelim söz konusu. O açıdan Eş Genel Başkanımızından da belirttiği gibi, burada Bakan Soylu’ya da cevap vermek istiyorum. Bizim için herro da merro da fark etmiyor. Bizim ilkesel duruşumuz tutumumuz, demokrasi, özgürlük, eşitlik mücadelemiz şimdiye kadar kararlılıkla yürüdü, bundan sonra da yürüyecek. Açık söylüyoruz, ellerinden geleni ardına koymasınlar”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here