Kulp davası gelecek yıla ertelendi

0
7
Kulp’ta 1993 yılında kaybettirilen 11 köylüye ilişkin dönemin Bolu Dağ Komando Tugayı Komutanı Yavuz Ertürk'ün de yargılandığı dava gelecek yıla ertelendi. Mağdurların avukatı Muhterem Süren, davanın beraatla sonuçlandırmak istendiğini söyledi

DİYARBAKIR’ın Kulp ilçesinde 8-25 Ekim 1993 tarihleri arasında Bolu Dağ Komando Tugayı tarafından yürütülen askeri operasyonlar sırasında kaybettirilen 11 köylüye ilişkin Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 17’nci duruşması gelecek yıla ertelendi.  Davada dönemin Bolu Dağ Komando Tugayı Komutanı Yavuz Ertürk, “Birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürme, halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik ve cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak” suçundan yargılanıyor.  Duruşma kimlik tespitleri ardından başladı. Askerlerce öldürülen 11 kişiyle birlikte kaybedilen ancak daha sonra serbest kalan 5 kişiden ikisinin Kulp’ta talimatla ifade verdiği öğrenildi. Kalan 3 kişinin tanık ifadeleri bekleniyor.

“Beraatla sonuçlandırmak istiyorlar”
Avukat Muhterem Süren, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube arşivinden maktullere ait sağladıkları delilleri CD halinde mahkemeye sundu. Katılan vekillerinin geçmiş celselerde belirttiği Kulp’taki operasyon sırasında kullanılan helikopterlerinin uçuş kayıtları da tekrar istendi. Öte yandan müşteki avukatları sanık Ertürk’ün tutuklanması talebini bu duruşmada da yineledi. Mahkeme, sanık Ertürk’ün tutuklanması talebini reddederek, bir sonraki duruşmayı 8 Şubat 2018’e erteledi. Duruşma sonrası değerlendirmede bulunan avukat Muhterem Süren, “Delil taleplerimizi sürdürüyoruz. Mahkeme bir kısmını kabul etti, bir kısmını ise reddetti. Ancak yüzleşme davalarını erkenden beraat ile sonuçlandırmak istiyorlar” dedi. (MA)

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here