Kıraathane kültürü kafe kültürüne evriliyor

0
88
Diyarbakır’da popüler kültürün yaşam alanlarına yansımalarından biri de Kafeler… Kafelerin kahvehanelere göre rahat mekânlar olmasından kaynaklı vatandaşların dinlenmek, oyun oynamak, arkadaşlarıyla sohbet etmek için tercih ettikleri mekânların başında yer alan kafeler, kadınlar tarafından da ilgi görüyor. Ramazan Açıkgöz, insanlar kendilerini rahat hissettikleri, arkadaşlarıyla oturabilecekleri yerleri tercih ettikleri için kafe kültürünün son zamanlarda benimsendiğini söyledi. Deniz Çetin ise atanamayan öğrencilerin ve ihraç edilen öğretmenlerin yapabilecekleri en makul işlerden birinin kafe işletmeciliği olduğuna vurgu yaptı. Çetin, kafelerin sayısının bu sebepten arttığını söyledi. Şiyar Sincar ise, kafelerin artışına rağmen her kafenin de çalıştığını dile getirirken, Ferhat Alanbay ise, toplumda ciddi bir kıraathane kültürünün olduğunu ama ailesiyle alışverişe veya dışarıya çıktığında kafelerde oturduklarını söylüyor

Neval AKYÜZ/Yenigün Özel
DİYARBAKIR – Dünyada petrolden sonra en değerli emtia olan ve kafe kültürünün temel içeceği kahvenin yetiştirilmesi, dağıtılması ve perakende satışında 25 milyondan fazla kişi istihdam ediliyor. Diyarbakır’da ise bu binlerle ifade edilen rakamlara ulaşmış durumda…
Son zamanlarda öğrencilerin atanmama sorunu ve işsizlikten kaynaklı kafelerin sayısı her geçen gün artıyor. İnsanların çay içip hoş vakit geçirebilecekleri mekânların profilinin değişmesinin yanı sıra kökleşmiş kahvehane alışkanlığı; kentin gelişmesiyle beraber kafe kültürüne eviriliyor. Kafelerin otantik dekorasyonu, rahat mekânlar olması ve kafeden kafeye değişen maliyetinden dolayı insanlar kafeleri tercih ediyor.
“Kafeleri daha cazip kılıyor”
Vatandaşların ailesiyle kadın arkadaşlarıyla oturabilecekleri mekânlar olmasından dolayı kafelerin bu kadar tercih edildiğini belirten Ramazan Açıkgöz,”Kafelerin artışını işsizliğe bağlıyorum. Üniversite öğrencilerinin atanamaması, öğrencilerin farklı alanlarda çalışmasına zorlanıyor. Onun için yapılacak en makul iş olarak kafe işletmeciliği olarak görülüyor. Atanamayan ve ihraç edilen insanların kafe işletmeciliği yapması işsiz genç kesime de istihdam sağlıyor. Diyarbakır’da kökleşmiş kafe kültürüne nazaran son zamanlarda kafelerin tercih edilmesini ise vatandaşların kendilerini rahat hissedebilecekleri ailesiyle kadın arkadaşlarıyla oturup sohbet edebilecekleri mekânları tercih ettikleri için kafeler daha çok tercih ediliyor. İnsanlar burada arkadaşlarıyla oturup sohbet ediyor oyun oynuyorlar. Genel olarak üniversite kesimi kafe kültürünü benimsiyor diyebiliriz. Kafelerin dekorasyonu, maliyeti de kafeleri daha cazip kılıyor” dedi.

“Yapılacak en makul iş”
Atanamayan öğrencilerin ve ihraç edilen öğretmenlerin yapabilecekleri en makul işin kafe işletmeciliği olmasından kaynaklı kafelerin sayısının arttığını vurgulayan Deniz Çetin ” Son zamanlarda kafelerin oranı had safhada arttı. Kafe işletmecileri atanmayan öğrenciler, ihraç edilen öğretmenlerden oluşuyor diyebiliriz. Bunun sebebi ise ihraç edilen ve öğrencilerin yapabilecekleri en makul iş olarak görülmesidir. Kafelerin artış sebebi işsizlik sorunu alternatif bir iş olarak görülmesinden kaynaklı kafelerin artışını buna bağlıyorum. Bütün kafeler Diyarbakır ‘da çok iyi iş yapıyorlar. Herkes kendi parasına göre mekanlar tercih ediyor. Kafe sınıflandırmasının gerçekliğinden de bahsedebiliriz. Bizim kafemizde genel olarak orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın tercih ettiği bir mekân. Burada samimi bir ortamdan kaynaklı insanların kendilerini rahat hissetmeleri, kendi çalışan arkadaşlarımıza ve müşterilerimize karşı kullandığımız dil itibariyle de tercih ediliyoruz. Kafelerin artmasından biz de etkileniyoruz. Çünkü genel olarak maliyet açısından pek fark olmadığı için kafelerin artışı işlerimizi etkiliyor. Yaş grubu, kafa yapısı, toplumculuk gibi etkenlerden dolayı kafeler kahvehanelere nazaran tercih ediliyor. Kahvehanelerde genel olarak okey oynanıyor ve bu şekilde sosyalleştiklerini sanıyorlar. Ben hiçbir kıraathanede gazete okuyan bir insan görmedim. Onun için insanların bu mekânlarda sosyalleşebilecekleri rahatça sohbet edebilecekleri bir ortam yok. Kafelerin dekorasyonu da insanları cezp edebiliyor. Onun için kafelerde daha otantik parçalar kullanılıyor. Kafelerde çalışan elemanların aldıkları miktar çok komik bir rakam diyebiliriz. On saat çalışmaya 30 35 gibi bir ücret alıyoruz. İşsizlik oranı arttığı için insanlar bu şartlarda çalışmaya mecbur kalıyorlar.”diye konuştu.

“Artışa rağmen çalışıyoruz”
Her iki adımda bir kafenin olduğunu buna rağmen kafelerin çalıştığının altını çizen Şiyar Sincar, “Kafelerin artış sebebi işsizlik süreçle birlikte gelen kaos ortamı, atanamayan öğrenci arkadaşlar geçimini sağlamak için üç dört arkadaş birleşip bir kafe açıyorlar. Genel olarak baktığımızda son zamanlarda özellikle kafe sayısında bir artış oldu. Şuanda baktığımızda her köşe başında her sokakta bir kafenin açıldığını söyleyebiliriz. Bu artışa rağmen kafeler işlediğini söyleyebilirim çünkü insanlar arkadaşlarıyla oturup sohbet edebilecekleri, çay içebilecekleri mekânlar tercih edildiği için bu sayının artmasına rağmen her kafenin işlediğini söyleyebilirim. Kahve kültürünü devam ettiren kesim genel olarak belli bir yaşın üstündeki kesimdir. Genç kesim üniversite öğrencileri üniversiteye hazırlanan öğrencilerin kaba tabirle takıldıkları mekânlar kafelerdir” ifadelerini kullandı.

“Ailemle birlikteyken gidiyorum”
Ailesiyle birlikte alışverişe ya da dışarıya çıktığında kafeleri tercih ettiğini söyleyen Ferhat Alanbay;” Günde en az iki saat kahveye gidiyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Bazen eşimle sorun yaşadığımızda evden çıkıp kahveye gidiyorum yani bir nevi evdeki sorunlardan ya da yaşadığım başka sorunlardan uzaklaşmak için iki üç saat kahvehaneye takılıyorum. Ama annemle, kız kardeşimle ya da eşimle dışarı çıktığımızda ailemi kahvehaneye götüremeyeceğim için tabiî ki de kafeleri tercih ediyoruz. Alışverişe gittiğimizde yorulduğum zaman eşim ve kızımla kafede oturup bir çay ya da kahve içerek dinleniyoruz” dedi.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here