Kent Gündemi

0
34
RAMAZAN KARATAŞ
Bu hafta kentte iki önemli hareketlilik vardı. Birincisi “On Gözlü Köprü’deki illegal dolgu” ve kamuoyu tepkisyle geri adım atılması, ikincisi İŞKUR’un Toplum Yararına Program kapsamında 5000 kişilik iş başvurularının sonucunun açıklanmasıydı. Bir sürü iddia ortaya atıldı ama çoğu havada kaldı…

Ramazan KARATAŞ
rkaratasyenigun@gmail.com

10 nasıl 8 oldu?
Diyarbakır’ın tarihi simgelerinden bir tarihi On Gözlü Köprü… Üzerine şarkılar, efsaneler hikayeler yazılmış yıkılıp-yapılışlarını sayarsak yaklaşık 1400 yıllık olan yaklaşık 18 metre yüksekliğindeki ihtişamlı bir yapı… İşte o yapının (hem de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki bir şehirde) bir zamanlar suların aktığı iki gözünün toprakla doldurulup, kafeye çevrildiğini öğrendik. Sana oldu mu 8 gözlü köprü.
Kimse sorumluluğu üstlenmedi. Bildiğimiz doldurulan alanlara çay bahçesini işletenler masaları atmakta gecikmemişler. Neyse ki gündem hassas olunca yetkililerde hassaslaşıyor. Yıkım çalışmaları başladı ve 10 gözlü yaklaşık bir hafta sonra iki gözüne kavuşacak…

Hevsel: Özel Proje Alanı…
Amed Ekoloji Derneği, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Mimarlar Odası, Diyarbakır Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası, Dicle Nehri kenarındaki Diyarbakır’ın tarım alanı Hevsel Bahçeleri’nde yapılaşmaya karşı Mimarlar Odası konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada, Hevsel Bahçeleri’ni yapılaşmaya açılmak istendiği belirtildi. Buna neden olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dicle Vadisi’ni “Özel Proje Alanı” olarak belirlemesi gösterildi. Dicle Nehri’nde “manzaralı villalar” planlandığı ve böylelikle Dicle Vadisi’nin yok edilmek istendiğini dile getirildi.
Amed Ekoloji Derneği, bunlara tepki olarak 1 Nisan’da Hevsel Bahçeleri’nde eylem yapacak ve eyleme CHP’li milletvekilleri de katılacak (mış)…

İŞKUR’a alımlar ve söylentiler
Aralarında belediyelerin olduğu çeşitli kurumlara Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğü’nce Toplum Yararına Program kapsamında 5 bin kişi alındı. Başvuruları 27 Şubat’ta başlayıp 3 Mart’ta sona eren başvurulara katılım yoğundu. 6 ay süreli işlere 40 bin kişi başvurdu. Sonuçlar bu hafta başında yani 13 Mart’ta yapıldı. 1-2 gün sonra askıya çıkarıldı. Ardından itirazlar, ithamlar havada uçuştu.
Valilik, basında yeralan iddialarla ilgili açıklama yapma gereği duydu. Açıklamada, 158 kişinin SGK kaydının, 195 kişinin de aynı adreste oturduğunun tespit edildiği belirtilen toplam 353 kişinin asil listelerden düşümü yapıldığı belirtilerek, “Düşümü yapılan 353 kişi yerine, çeşitli Kamu Kurumları ile müştereken yapılan çalışmalar neticesinde, öncelikli olarak daha önce TYP projelerinden hiç faydalanmamış kişiler olmak üzere, İŞKUR’a başvuran dezavantajlı kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar ASDEP uzmanlarınca yapılan saha çalışmalarında tespit edilen kişiler, İŞKUR tarafından yapılan çatkapı ziyaretlerde tespit edilen kişiler, engelli vatandaşlarımız ve şehit yakınları içinden, TYP programına müracaat edip kurada çıkmayan kişiler arasından belirlenmiştir” denildi.

İşsizlik yine yükseldi: Yüzde 12,7!
Aynı zaman diliminde Türkiye’deki işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,9 puanlık artış ile yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti.

Raci Bilici gözaltına alındı
İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 15 Mart’ta Diyarbakır’daki evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Bilici, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Kentte çok sayıda gözaltı olduğu öğrenildi.
Bilici hakkında Akit gazetesi tarafından 25 Şubat’ta “Devlete ‘katil’ diyen PKK’lı göreve iade edildi” diye haberleştirilmişti.

Lice’de 12 günlük yasak sona erdi…
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 7 bin jandarma, 600 özel harekat polisi ve 559 korucunun katıldığı son zamanların en kapsamlı operasyonu 12 gün aradan sonra kaldırıldı. 5 Mart günü 18 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 16 Mart günü sabah saat 07.00 itibariyle kaldırıldı.

Nevroz programı netleşti
HDP ve DBP tarafından 33 merkezde kutlanması planlanan Nevroz etkinliklerinin programı netleşti. Nevroz kutlamaları kapsamında bini aşkın aydın, yazar, sanatçı, akademisyen ve siyasetçiye davetiye gönderildi.
2017 Nevrozu’nda 21 Mart’ta final mitinginin gerçekleştirileceği Diyarbakır ve Van Newrozu’na Valilik tarafından izin verildi. Diyarbakır’da 11.00- 15.00 saatleri arasında izin verilen kutlamalarda, HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, birer konuşma yapacak.

Referandum ve Diyarbakır
Bölgede referanduma bir aydan az bir süre kala işin doğrusu ne bir seçim havası, ne de coşku var… Son olarak pek gündemde olmasa da referandumun Diyarbakır karşılığına dışarıdan bakanların gözünden bakalım.
Hürriyet’ten Deniz Zeyrek yazmış bir kısmını alıntılayarak aktarayım. Bir süre önce Diyarbakır ve bölgede ziyaretlerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Zeyrek’e izlenimlerini aktarmış:

“Sahada kimse yok. Ne HDP, ne AKP”
Tekin’e göre Diyarbakır ve Batman’da yüksek bir ‘hayır’ oranı söz konusu. Tekin, bölgede en büyük ‘evet’in kırsaldan, yani köylerden çıkacağını ifade etti. Bunun nedenini de “Devlet baskısı” olarak amlatmış.. Bölge halkının, siyasetçilere, medyaya, devlete sitemkâr olduğunu savunan Tekin’in son tespiti ise Mesud Barzani ile ilgili olmuş: Barzani’nin ‘evet’i desteklemesi pek de etkili olmayacak.
Bölgenin önemli siyasetçilerinden Haşim Haşimi, bölge halkının referandumla ilgilenmediğini kimsenin de kampanya falan yapmadığını söyledi. Haşimi’ye göre, “Hem ‘evet’çi kararsızlar, hem ‘hayır’cı kararsızlar sandığa gitmeme eğilimindeler”…
Haşimi, hendek olayları sonrasında halkın HDP’ye kırmızı kart gösterdiğini anımsatarak, 7 Haziran’da HDP barajı aşsın diye sandıklara akın eden insanların, referandumda aynı ilgiyi göstermeyeceği kanaatini dile getirmiş ve eklemiş: 1 Kasım 2015’te HDP’ye kırmızı kart gösterip AK Parti’ye dönen bölge halkı, referandum konusunda AK Parti’ye de yeşil ışık yakmamış.
Doç. Dr. Vahap Coşkun bölgede referandum heyecanı yaşanmadığını ve sandığa gitmeme eğilimi gözlendiğini vurguladı. Coşkun’a göre HDP’nin sahada bulunmayışında, genel başkanından ilçe yöneticisine, teşkilatların önemli bölümünün içeride olması etkili. Coşkun, Barzani gibi faktörlerin sonucu etkileyemeyeceğini, bölgenin önemli iki dinamiğinin AK Parti ve HDP olduğunun altını çizmiş…
Bir ayda 8,5 ton esrar ele geçirildi
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca, uyuşturucu, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele kapsamında, şubat ayında gerçekleştirilen 481 operasyonda, 8 ton 580 kilogram esrar, bin 38 adet uyuşturucu hap ve 558 bin 475 paket kaçak sigara ele geçirildiğini açıkladı.
Ne lanet şey bu! Yakala yakala bitmiyor. Bir terslik var bu iş de anlamış değilim.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here