Kent Gündemi

0
22
RAMAZAN KARATAŞ
Ramazan KARATAŞ rkaratasyenigun@gmail.com

Bu haftaki Kent Gündemi’nin ilk konusu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Diyarbakır’da yapılması planlanan kutlamaların final mitingi Valilikçe önce yasaklandı, sonra yapılan görüşmelerin ardından varılan mutabakatla serbest bırakıldı. Miting, yaklaşık 8 aylık OHAL yasaklarının ardından yapılan ilk miting olması açısından önem taşıyordu. Ve miting, kadınların renkli görüntülerle hiçbir olumsuzluk olmadan geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.
Bu kutlamaya alternatif etkinliklerin biri de Suriçi’nde yapıldı. Çatışmalar ve yasakların gölgesinde bir yıldan fazla bir süreyi geride bırakan ilçe uzun bir aradan sonra bir şenliğe ev sahipliği yaptı. Sur Belediyesi, Sur Kaymakamlığı, Diyarbakır Ticaret Borsası, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Sur ilçe Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sur Şenliği” düzenlendi. Anlamlı olan etkinliğin “Sur esnafına destek olmak için” yapılıyor olmasıydı.

Diyarbakır Tabib Odası’ndan Aslı Erdoğan’a ödül
Diyarbakır Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası çerçevesinde verilecek “Barış, dostluk ve demokrasi” ödülünü yazar Aslı Erdoğan ve tutuklu bulunan Dr. Serdar Küni’ye verildiğini duyurdu. Ödül töreni yazar Erdoğan’ın ve Küni’nin ailesi katılımıyla 12 Mart Pazar günü Plaza Otel’de gerçekleştirildi.

Çarşiya Şewuti yenileniyor…
Diyarbakır’ın en eski çarşılarından biri olan Çarşiya Şewuti’de “Sokak Sağlıklaştırma” projesi kapsamında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Çarşıda zemin kazı çalışmasına başlanırken, elektrik tesisatının da yenileneceği öğrenildi. Bu çalışmaların bitmesi durumunda ise tarihi çarşının çatı kısmında çalışmalar başlatılacak.

Lice’de büyük operasyon
Lice ve Hazro kırsalındaki 12 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz Pazar günü kaldırılırken, aynı gün Lice’de 18 köyü kapsayan yeni bir yasak ilan edildi. 14 taburla 7 bin asker, 600 polis özel harekât ve 558 köy korucusundan oluşan 8 bin 158 güvenlik görevlisinin katıldığı son yılların en büyük operasyonun gerçekleştiği operasyonda Valiliğin açıklamasına göre, …………………………………………………”. Bakan Süleyman Soylu da 8 Mart gecesi bölgeye gelerek operasyon hakkında bilgi aldı.

Avrupa Konseyi’nden müdahil olma talebi
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, sokağa çıkma yasakları, Şırnak’ın Cizre ilçesinde insanların hayatını kaybettiği bodrumlar ve Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) devam eden 34 başvuruya müdahillik talebinde bulundu. Muizniek’in müdahillik talebinde bulunduğu 34 başvurudan 16’sını AİHM’e taşıyan avukat Ramazan Demir, istisnai durumlarda yapılan bu talebin çok önemli olduğunu söyledi.

Eğil Belediyesi’ne de kayyım atandı
Diyarbakır’ın Eğil İlçesi’nde yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek DBP’li Belediye Başkanı Petek Elyesa Çapanoğlu görevden alındı. Yerine ilçe Kaymakamı Kürşad Atak kayyım olarak atandı. Bu görevden almanın ardından Diyarbakır’da DBP’li olan 15 ilçe belediyesinin 11’inin başkanları görevden alınıp yerlerine kayyım atanırken, bazı belediye başkanları da tutuklandı. Toplam 17 ilçesi bulunan Diyarbakır’da merkez Bağlar, Ergani, Hazro ve Çınar ilçelerinde belediye başkanları görevlerine devam ederken, KHK kapsamında alınan karar ile söz konusu belediyelerin yapacağı iş ve işlemler de kaymakamlık onayına bağlanmıştı.
OHAL’a 3 ay uzatma
9 Mart birçok bakımdan hareketli bir gündü. Başbakan Binali Yıldırım, OHAL’in bir kez daha uzatılacağını açıkladı. Daha önce 11 Ekim’de ve 3 Ocak’ta 3’er ay süreyle uzatılan OHAL’in 3 ay daha uzatılacağını söyledi. 20 Temmuz’da başlayan OHAL böylelikle bir yılını tamamlamış olacak.

Yargıtay Yüksekdağ’ın HDP üyeliğini düşürdü
Aynı gün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın HDP üyeliği ve görev kaydını düşürdü. Karar sert tepki gösteren HDP MYK ise, “Bu işlemle birlikte yargılama aşamasında, tutuklamada ve milletvekilliğinin düşürülmesinde yapılan hukuksuzluklara bir yenisi daha eklenmiştir” açıklamasında bulundu.
Diyarbakır’da Nevroz startı
Nevroz startı Diyarbakır’da yapılan bir toplantıyla verildi. 2017 Nevroz kutlamalarına ilişkin program DTK, DBP, TJA, HDK ve HDP’nin katıldığı bir toplantıyla Diyarbakır’da açıklandı. 17 Mart’ta Nusaybin’de başlayacak etkinlikler kapsamında 21 Mart’ta iki merkezde miting düzenlenecek. Toplantıda konuşan HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir, bu yılki Nevroz mesajını, “Nevroz talebimiz, 2013 barış koşullarına dönülmesidir” sözleriyle açıkladı.

Tuncel ve Kışanak Malatya’da yargılanacak
Diyarbakır’da tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Malatya’da yargılanacak. Tuncel ve Kışanak’ın yargılanması ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Tuncel ve Kışanak 21 Nisan’da hakim karşısına çıkacaklar. Duruşmanın Malatya’da bulunan Yakınca Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşeceği bildirildi.

CHP heyeti Diyarbakır’da
Referandum çalışmalarında kapsamında CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Özgür Özel, ve Vecdi Gündoğdu’dan oluşan heyet, Diyarbakır’a geldi. Bizr dizi incelemelerde bulunan heyet, 9 Mart’ta açıklamalarda bulundu. Vekiller Diyarbakırhakkındaki izlenimleriini “Halk umutsuz ve huzursuz. Artık ülkeye bir mutluluğun ve huzurun gelmesini istiyorlar. Bunu da verecekleri ‘Hayır’ oyu ile getireceklerini belirtiyorlar” sözleriyle ifade ettiler…

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here