Kent Gündemi 2

0
28
RAMAZAN KARATAŞ
Ramazan KARATAŞ rkaratasyenigun@gmail.com

Darbe gecesi Diyarbakır’dan kalkan uçaklar
15 Temmuz Darbe girişiminin en çok konuşulan konularından biriydi Diyarbakır’dan kalkıp Ankara’da alçak uçuş yapan F-16’lar…
Bu konuda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede darbe girişimi sırasında Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden 8 şüphelinin 6 adet F-16 savaş uçağını gasp ettikleri, Ankara’daki alçak uçuşlarda kullandıkları, bu uçakları daha sonra darbecilerin karargâhı niteliğinde olan Akıncı Hava Üssü’ne indirdikleri belirtildi.
Darbeye teşebbüs girişimiyle ilgili yaklaşık 200 kişinin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alındığına yer verilen iddianamede, bu kapsamda tutuklanan şüpheliler Yıldıray Korkmaz, Yavuz İstek, İbrahim Yozgat, Aziz Ersel Emanet, Ceyhan Karakurt, Fatih Şen, Ahmet Özdemir ve Erdem Erdoğan’ın Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden uçak kaçırdıkları hatırlatıldı. İddianamede, bu şüpheliler hakkında “yetkisizlik kararı” verilerek dosyalarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermiş…

Sur ve Silvan’da “Mücbir Sebep Hali “uzatıldı
Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde, olaylardan dolayı uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca 1 Aralık 2015 – 31 Mart 2017 tarihlerinde arasında ilan edilen mücbir sebep hali süresi 30 Haziran 2017 tarihine kadar uzatıldı. Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sur ilçesinde bulunan 3 bin 956 mükellef ile Silvan ilçesinde bulunan bin 420 mükellef olmak üzere toplam bin 376 mükellef 1 Aralık 2015–30 Haziran 2017 tarihlerinde mücbir sebep hali kapsamına alındığı belirtildi.

Mücbir sebep nedir?
‘Mücbir sebep’ kavramı hukukun temel kavramlarından birisidir ve hukukta görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek irade dışındaki halleri ifade ediyor. Bölgede yaşanan olaylarda bu irade dışındaki haller kapsamına alınıyor. Tıpkı ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer haller gibi.

Uzatılması ne anlama geliyor?
Bu yerlerde yaşayan mükelleflerin “mücbir sebep hali” süresi içindeki dönemlere ait verecekleri KDV beyannameleri, Muhtasar beyannameler, Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Kurumlar Vergisi Beyannamesi ve ÖTV (I, III, IV sayılı Liste) beyannameleri ile Form Ba-Bs bildirimlerinin verilme süreleri 25 Haziran 2017 tarihine kadar uzatıldı. Söz konusu beyannamelere ait tahakkuk edecek vergilerin ödeme süresi ise 31 Ağustos 2017 tarihi, Sur ve Silvan ilçelerinde ikamet eden Motorlu Taşıtlar Vergisi mükelleflerinin 2016 yılı 1’inci ve 2’nci taksit 2017 yılı 1’inci taksit MTV’ nin ödeme süresi ise 31 Ağustos 2017 tarihi olarak belirtildi.

Aynı şey SGK için de yapıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü, 23 Aralık 2016’dan 31 Temmuz 2017 tarihleri arasında verilmek zorunda olunan her türlü bilgi ve belgenin yasal süreleri içinde SGK’ya verilmesi şartıyla 2015 Ekim ve öncesi dönemlere ilişkin mevcut prim borçları ile 2015 Kasım, Aralık; 2016 yılının tüm ayları ve 2017 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran prim borçları ve ödeme vadesi Aralık 2015ile 30 Haziran 2017 tarihleri arasına denk gelen her türlü yapılandırma ve taksitlendirme taksitleri 31 Ağustos 2017 tarihine kadar (31/8/2017 dahil) ödenmesi halinde yasal süresi içinde ödenmiş sayılacağını açıkladı.
Yani mükellefler bunlardan muaf sayılmıyor. Bu süre içinde kendini toparlanmasına yardımcı olacak süre sağlanıyor

Evden uzaklaştırılma kararını bozan 79’luk adama
7 gün hapis
Hafta içi Diyarbakır’da ilginç bir olay yaşandı. Eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla evden uzaklaştırılan ancak karara muhalefet ettiği ileri sürülen N. Şitil 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.
Haberi “şiddet” iddiası ile beraber görünür kılan diğer ayrıntı ise N. Şitil’in ve eşinin yaşları. N. Şitil 79 yaşında eşi S.Ş. ise 49 yaşında. Aradaki yaş farkından anlayacağınız gibi N. Şitil’in ikinci eşi. Yani kendisi 30 yaşındayken ve belki evliyken henüz dünyaya gelmiş S. Şitil…
Yaş fakından dolayı (çok iddialı konuşmuş olmayayım ama) normal şartlarda insan doğasına aykırı bir evlilik…
Olay şöyle gelişiyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesi İskenderpaşa Mahallesi’nde ikamet eden 79 yaşındaki N.Ş, 49 yaşındaki eşi S.Ş.’ye şiddet uyguladığı gerekçesiyle, Aile Mahkemesince alınan tedbir kararıyla 6 ay süreliğine evden uzaklaştırılıyor. Ancak, S.Ş., eşi Şitil’in karara muhalefet edip, eve girdiğini iddia ederek, şikayette bulunuyor. İmza için emniyete çağrılan Şitil, gözaltına alınarak, adliyeye sevk edildikten sonra hakkında 7 gün hapis cezası verilerek, cezaevine gönderildi.
Şitil’in oğlu M.Ş, kadına şiddete karşı olduğunu belirterek, babasının mahkemeye çıkarılmadan tutuklanmasına karar verildiğini ileri sürmüş. Buraya kadarki itirazının içeriğini bilmediğimden yorum yapamıyorum.
Sonra ise tıpkı benim düşündüğüm gibi insan doğasına aykırı durumdan bahsediyor ve soruyor: 79 yaşındaki bir insan 49 yaşındaki bir insana nasıl şiddet uygulayabilir, o fiziksel gücü nerede bulabiliyor?

Amedspor’a yardım kampanyası
Yaşadığı olumsuzluklara rağmen Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup’ta başarılı bir grafik çizen Amedspor, ekonomik sorunlarından dolayı dayanışma kampanyası başlattı. İlk yardımı da minik taraftar Hasan yaptı. 6 yaşındaki Hasan Şimşek uzun zamandır biriktirdiği parasını, kumbarasıyla beraber, kulüp başkanı Nurullah Edemen’ne teslim etti.

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’a geldi ve gitti…
Bölgede destek bulamayan ve tabela partisi olmanın ötesine geçemeyen Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, haftasonu Diyarbakır’daydı. Oldukça sönük geçen bir programda referandum için Diyarbakırlılardan “Hayır” için destek isteyen Kılıçdaroğlu, “Sosyal ekonomik gelişmede 81 il arasında 67’inci sırada. 1930’lu yılarda ülkenin 3’üncü sanayi kenti olan Diyarbakır. En fazla yeşil karta sahip olan il Şanlıurfa’dan sonra Diyarbakırdır” gibi klasik söylemlerin ötesine geçmeyen konuşmalar yaptı ve kentte yeterli bir karşılık bulmadı.
Önce bir düğün salonunda partililere seslenen Kılçdaroğlu, daha sonra Sur esnafını ziyaret ettikten sonra bir otelde kentteki sivil toplum kuruluşu yönetici ve temsilcileri ile sokağa çıkma yasağı süren Sur ilçesi olmak üzere kentin değişik ilçe ve köylerinden gelen muhtarlarla bir araya geldi.
İhraçlarda geri dönüş umudu
15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamudan 97 bin kişi ihraç edilirken, geri dönüş merci OHAL Komisyonu, çalışmalarını hızlandıracak. Komisyonu, çok anlamlı bir şekilde referandumdan önce başvuruları almaya başlayacak.
Komisyon’a 7 üye ataması bu hafta içinde yapılacak, ihraç edilen kamu personelinin talepleri 16 Nisan’dan önce alınmaya başlanacak. Komisyondan temiz kâğıdı alan işe iade edilecek. İstihbarat birimleri dahil tüm kurumların Komisyon’un istediği belgeleri verme zorunluluğu var.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here