Kent Gündemi 2

0
22
RAMAZAN KARATAŞ
Kentin Gündeminin ikinci bölümüne kentteki insan odaklı ve adli olaylarla devam edelim istedim.

Ramazan KARATAŞ
rkaratasyenigun@gmail.com

Çocuklar ve uyuşturucu…
Kentin insan gündemi maalesef siyasi gündemin arasında yok olup gidiyor. Uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık gibi toplumsal sorunların tavan yaptığı kentte, konun çözümü maalesef güvenlik eksenine hapsolmuş durumda.
Konunun çocukları ilgilendiren kısmı ise daha vahim bir tablo olarak karşımızda duruyor maalesef. Bununla ilgili Dicle Üniversitesinde “Uyuşturucuyla Mücadelede ve Farkındalık” konulu bir konferans gerçekleştirildi geçen hafta. Bu alandaki çalışmalarıyla bilinen Avukat Cevdet Nasıranlı, Diyarbakır’da son 3 yılın verilerine göre, 4 binin üzerinde çocuğun uyuşturucuya bulaştığına dikkat çekti.
Peki, nerden geliyor bu uyuşturucu laneti?
Bunla ilgili verileri de paylaşan Nasıranlı, Diyarbakır’da 2016 yıllarında 4 milyar TL değerinde uyuşturucunun ele geçirildiğine dikkat çekerek, “Diyarbakır’ın kırsalda 2016 yılında, İçişleri Bakanlığının verilerine göre, 4 milyar TL değerinde bir ekimden bahsediliyor. Bu işle uğraşan baronlar, örgütler bize şahıslara arkasında aslında çok ciddi güçlerinde olabileceğini bizim için veri ortaya koyuyor. 2016 verisi 4 milyar TL’dir. Bir ilin bütçesinde çok bir veriden bahsediyoruz. Bu insanları buradan uzaklaştırmak elbette kolay değil. Çok ciddi çalışmaların olması lazım.” dedi.
Gerçekten çok ciddi bir toplumsal farkındalığı devletin ve toplumun tüm birimleriyle gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak böyle bir toplumsal farkındalık için umutvar bir hava ne bölgede ne de ülkede mevcut değil.

Uyuşturucu ve kadın…
Yine uyuşturucu ama farklı bir yerden… Son yıllarda uyuşturucu bağlantılı suçlardan tutuklanan kadın sayısında da artış gözleniyor. İşte bunu doğrulayan bir olay Diyarbakır’da yaşandı. Polis ekipleri durumunda şüphelendikleri 20 yaşındaki C.K.P isimli genç kızın çantasında 3 kilo 820 gram esrar buldu. Gözaltına alınan şüpheli kız alınan doktor raporuyla birlikte ifadesi alınmak üzere Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü

Bismil’de cinnet: 2 ölü
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde cinnet getiren bir kişi, tartıştığı eşinin teyzesini silahla öldürdükten sonra intihar etti. Olay, dün öğle saatlerinde Bismil ilçesi Altıok Mahallesi’nde meydana geldi. İddialara göre, ailevi sorunlar yaşayan B.Y. adlı şahıs, eşinin teyzesinin evine geldi. Burada eşinin teyzesi ile tartışan B.Y., cinnet getirerek, beraberinde getirdiği tabanca ile önce kadını öldürdü, ardından ise intihar etti. Komşuların silah seslerini duyup haber vermeleri üzerine olay yerine çok sayıda polis ile ambulans sevk edildi. Cesetler, polisin yaptığı incelemenin ardından hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı.
Pitbullu “tesbih” kavgası
Merkez Yenişehir İlçesi’nin en işlek caddesi Ekinciler Caddesi’nde 28 Şubat günü ilginç olduğu kadar dehşete düşüren bir kavga yaşandı. Öğlen sıralarında gençlerden oluşan 2 grup arasında tesbih nedeniyle tartışma çıktı. Gençlerden biri tasmasından tuttuğu pitbull köpeği diğer gruba saldırtınca kavga bir anda büyüdü. Taş, sopa ve satırın kullanıldığı kavgayı ayırmaya çalışan ve başına aldığı satır darbesi ile ağır yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.;

Cinsel istismar zanlısı tutuklandı
33 yaşındaki M.A. isimli şahıs, sosyal medya üzerinden yazıştığı 11 yaşındaki B.Ö. ile buluşma ayarlamış, buluşma yerine gittiğinde B.Ö.’nün babasını görünce olay yerinden kaçmıştı. O iğrenç kişi güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmaların ardından yakalandı ve hakim karşısına çıkarıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, “Gözaltına alınan şüpheli M.A. Emniyet Müdürlüğündeki kolluk işlemlerinin ardından 28 Şubat’ta Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadesinin ardından Türk Ceza Kanunu’nun 103/1 (çocuğun cinsel istismarı) maddesi uyarınca tutuklanması talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğince tamamlanan sorgusunun ardından şüpheli M.A., Türk Ceza Kanunu’nun 103/1 maddesi kapsamında tutuklanmasına karar verilerek kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmiştir” denildi.

Yıkım çalışmaları tamamlandı, cadde trafiğe açıldı
Diyarbakır’ın Merkez Bağlar İlçesi’nde HDP Eş genelbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın gözaltına alınıp tutuklandığı 4 Aralık günü meydana gelen patlamada hasar gören binaların yıkım çalışması tamamlanırken, patlamanın yaşandığı cadde aylar sonra yeniden trafiğe açıldı.
Caddenin trafiğe açılması ile bölgedeki trafikte bir nebze de olsa rahatlamanın olduğu gözlendi.

DEDAŞ personeline silahlı saldırı
Bugünlerde DEDAŞ kaçak uygulamalarıyla öne çıkıyor. Merkez Yenişehir ilçesi Ali Emiri 6. Sokakta 2 ay önce kaçak elektrik kullanan işyerlerine yönelik çalışma yürüten DEDAŞ personeli C.Ş sorumluluk bölgesinde bulunan bir işyerinde denetim yaptığı sırada silahlı saldırıya uğradı. Ayağından yaralanan personel ambulansla tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Firarın iddianamesi hazırlandı
5 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’ndan 6 PKK’li hükümlü ve tutuklunun firar etmesi olayıyla ilgili 2’si tutuklu 15 gardiyan ile 7 asker hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili iddianame hazırlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede PKK’li hükümlü ve tutukluların olumsuz hava koşullarını değerlendirerek, çarşaf yardımıyla firar ettiği belirtildi. Firari tutuklular arasında 25 Eylül 2015 tarihinde Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden tünel kazarak kaçan ancak ardından başlatılan askeri operasyonda yakalanan PKK’liler de bulunuyordu.

Lice’de yasaklar genişletildi
2 Mart Perşembe günü Hazro ve Lice ilçelerine bağlı 12 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken 5 Mart sabahı Lice ilçesine bağlı 18 köyde daha sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın ardından operasyonlar başlatıldı.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here