Kemal Kurkut’un evinde yas hala sürüyor

0
23
Diyarbakır Newroz’una katılmak için 21 Mart’ta Malatya’dan kente gelen İnönü Üniversitesi öğrencisi Kemal Kurkut’un, Evrim Alataş Caddesi üzerindeki polis kontrol noktasında polisler tarafından arkadan vurularak infaz edilmesinin üzerinden bir ay geçti.

Resmi makamlar Kurkut için ilk önce “canlı bomba” derken,  öldürülme anına ilişkin fotoğraflar yayınlaması ardından yürütülen soruşturma kapsamında görevlerinden uzaklaştırılan 2 polis, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Aradan geçen bir aya rağmen Kurkut’un Malatya’daki aile evinde yas bitmiş değil.

ODASI KİLİTLİ
Evin girişinin sol tarafında bulunan Kurkut’un odası öldürüldüğü günden beri kilitli. Odanın kapısından içeri bakıldığında duvarda asılı duran Ahmet Kaya posteri göze çarpıyor. Kaya’nın posterinde “Başkaldırıyorum” şiiri yazılı. “Ahmet Kaya’yı çok severdi” diyor ağabeyi Cihan Kurkut. Kemanı ile çalıştığı Civan Haco’nun “Hevala Evindar” parçasının notaları masada duruyor. Kemal Kurkut’un önce gitar çaldığını ardından org çalarak sınavı kazandığını söyleyen ağabeyi Kurkut, kemanı daha çok sevdiğini söylüyor.

YAŞANAN YARGISIZ İNFAZDI
“Görgü tanıkları, şahitler, belgeler, fotoğraflar var. Bu açık bir yargısız infazdır. Ve bunu yapanların yanına kar kalmamalı” diyen ağabey Kurkut, adil bir soruşturma istiyor. Dosyaya gizlilik kararı getirilmesi yüzünden soruşturma ile ilgili bilgi edinemediklerini dile getiren Kurkut, delilleri karartma çabası olduğuna dikkat çekti. Kardeşinin bunu hak etmediğini ifade eden Kurkut, 4 gün önce savcılık tarafından ifadeye çağrıldıklarını, savcının yaşanan açık cinayet ile ilgili bir şey söylemediğini, sadece Kemal’in hayatı ile ilgili sorular sorduğu bilgisini verdi.

ANNESİ OĞLUNUN EŞYALARINI İSTİYOR
Yasın devam ettiği eve ziyaretler de sürüyor. Kemal’in Ankara Katliamı’nda gördüklerinden çok etkilendiğini ve onu en son gece yarısı bahçede günlüğünü yazarken gördüğünü söyleyen Anne Sican Kurkut, gözyaşlarını tutamıyor. Anne Kurkut, “Kemal tatlı idi. Efendi idi. Üzmezdi bizi. Küfür kullanmazdı. Hak yemezdi. Kimseyi kırmazdı. Kendi halindeydi. Hiçbir suçu yoktu. O köpeklere rast geleceğini nerden bilecekti” diyor ve susuyor.
Anne, çocuğu vurulurken yanında bulunan çantasındaki giysileri, kitapları ve günlüğünün kendisine verilmesini istiyor.

‘KAN DÖKENLER HASTADIR’
Kemal Kurkut sadece enstrüman çalmaz zaman zaman yazı ve şiir de yazarmış. Ölümünden bir ay önce yazdığı yazı şöyle: “Bu dünyadaki en kötü şey kan dökmektir. Kan dökenler hastadır. Ben kan dökmek istemiyorum. Allah’ın yarattığı cana zarar veremem. O içinde saygı sevgi güzellik ve barış dolu kalpler sever. Kendi içimizdeki güzelliği bulmalıyız. O gün güzelliklerle dolacak öyle dolacak ki hayatınıza yayılacak. Birbirimize yardımcı olmalıyız. Günlük tutun ayda bir okuyun. Zaten kendinizi bulacaksınız.”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here