Kalbin için hareket et

0
15
Dünyada her yıl 17.5 milyon kişinin kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten uzmanlar, vücudumuzun en duygusal organı olan kalbin, yaşadığımız tüm duygulardan etkilendiğini vurguladı. Uzmanlar, kalp sağlığı için her gün düzenli olarak yarım saat doğa yürüyüşü yapılması önerisinde bulundu

Bilgi BAĞCİ
DİYARBAKIR – Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu, Kalp sağlığı ilgili önemli bilgiler verdi. Türkler’de kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüksek olduğunu belirten Çatakoğlu, bunun en önemli sebebinin yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam olduğuna dikkat çekti. Çatakoğlu, “Her ne kadar Türkler’in genetik olarak kalp hastalığına yatkınlığı olsa da, düzenli yürüyüş yapmamak, sigara içmek, aşırı tuz tüketimi kalp hastalıklarını tetikliyor’’ dedi.

Hipertansiyonuna dikkat
Çatakoğlu, “Kalp hastalıklarının başlıca etkenlerinden biri de hipertansiyon. Hipertansiyon, Türkiye geneline bakıldığında yaklaşık her üç yetişkinden birinde görülüyor. Hem kalp krizi hem de felç riskini arttıran hipertansiyon, diğer yandan kalp yetmezliğine sebep oluyor. Yapılan araştırmalar, hipertansiyonu olanların yarısının, hastalığının farkında olmadığını gösteriyor. Bu durumda hipertansiyon da mutlaka farkında olmamız gereken bir risk faktörünü oluşturuyor” diye konuştu.

Kalbin için bunları yap
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alp Burak Çatakoğlu sağlıklı bir kalp için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı;

  • Katı yağ yerine zeytinyağı tercih edilmeli. Zeytinyağı vücuttaki iyi kolesterolü arttırıyor, kötü kolesterolü azaltıyor.
  • Kalp hastalıklarında stres en önemli faktörlerden biri. Hareketsiz yaşamı etkileyen stres, yanlış beslenmeyi de tetikliyor. Yoga, meditasyon, hafta sonları yapılan doğa yürüyüşleri hem stresi azaltmada hem de kalp açısından fayda sağlıyor.
  • Günlük hayatta yaşanılan duygu ve olaylar kalbi etkiliyor. Evlilik de bunlardan bir tanesi. Evli insanların kalp krizi geçirme oranları bekarlara göre daha düşük ve yaşam süreleri daha uzun.
  • Yapılan araştırmaya göre siyah çikolata yedikten sonra (%85 kakao) özellikle bacak damarlarında daralma ve tıkanma olan hastaların daha uzun mesafe yürüyebildikleri ve ağrılarını azaldığı kanıtlanmıştır.
  • Mümkün olduğunca az tuz tüketin, sadece yemek pişerken tuzu kullanın.
  • Her gün düzenli olarak yarım saat doğa yürüyüşü yapılmalı. Asansör yerine merdiven kullanılmalı ve spor yapmalı.
  • Günde mutlaka yarım kilo sebze meyve tüketilmesi gerekiyor. Çünkü sebze ve meyveler vücuttaki kötü yağlarla mücadelede ederek, kilo vermeyi de sağlıyor.

 

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here