Diyarbakır Yenigün

Kadın adaylardan ‘Kadından muhtar olmaz’ diyen erkek adaylara: Çok cahilsiniz

Kadın adaylardan ‘Kadından muhtar olmaz’ diyen erkek adaylara: Çok cahilsiniz
751
21 Şubat 2019 - 15:08

Diyarbakır’da kadın muhtar adaylarında büyük bir artış yaşanıyor. Onlarca kadın muhtar adayı olurken, erkek adaylar kadınların aday olmasından rahatsız. “Kadından muhtar olmaz” diyen erkek adaylara tepki gösteren kadın adaylar “Bunlar çok cahil, eski kafalıdırlar” diyerek tepki gösteriyor.

Sertaç Kayar/Remziye Çelik-Yenigün Özel

DİYARBAKIR – Yaklaşan yerel seçimler öncesi muhtar adayları da çalışmalarına başladı. Doğu ve Güneydoğu illerinde de çalışmalar başlarken, muhtar adaylarının çalışmaları milletvekili seçimi kadar yoğun bir tempo ile geçiyor. Bu yılın dikkat çekici noktası ise kadın adaylar. Diyarbakır’da geçtiğimiz yıllara oranla kadın muhtar adayı sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Onlarca kadın bastırdıkları afişlerini mahallelere asarak seçmene ulaşmaya çalışıyor. İş yerleri, elektrik direkleri ve duvara asılan afişlerde kadın afişlerindeki yoğunluk göze çarpıyor. Diyarbakır’ın merkez ilçelerinden biri olan Bağlar, en çok kadın aday sayısı ile dikkat çekiyor. Kadın adaylar, çalışmalarını çocukları ve yakınları ile yapıyor. Kadın adaylar, afişlerin yanı sıra ev ziyaretleri yaparak mahalleliden oy istiyor. Kadın adaylardan rahatsız olan erkek muhtar adayları “Kadından muhtar olmaz” diyor.

58 yaşında aday oldu: Erkek muhtarlar hep dışarıda

En yaşlı kadın muhtar adaylarından biri olan 58 yaşındaki Layike Yakar, Bağlar’ın Mevlana Halit Mahallesi’nden aday oldu. 9 çocuk sahibi olan Yakar, eşini 23 yıl önce kaybetti ve çocukları ile yaşıyor. “Aday olma amacını “Kadına yönelik şiddet arttı. Kadın cinayetleri yine öyle. Gençlerimiz uyuşturucu batağına düşmüş. Tüm bu sorunları görüyorum ve çözmek için mücadele etmek istiyorum” diyen Yakar “Ben kaç kere muhtarlığa gittim ama yerinde bulamıyordum. Sürekli dışarıdalar. Yerlerinde durmuyorlar. Muhtar deyince hep erkek akla gelir ama kadın daha iyi muhtarlık yapar. Onun için aday oldum. Afiş bastırdım ve mahalleye astırdım. Tek başıma apartmanlara çıkamıyorum. Çocuklar gelince bir ekip kurup ev ev gezeceğiz” şeklinde konuştu.

“Çok cahil ve eski kafalılar”

Mahalleden olumlu tepki aldığını belirten Yakar, özellikle kadınlara yönelik projeler için çalışacağını söylüyor. “Kadından muhtar olmaz” diyen erkek adaylara tepki gösteren Yakar şunları söyledi: “Niye kadından milletvekili oluyor, belediye başkanı oluyor da muhtar mı olamıyor. Bunlar çok cahildir. Eski kafalıdır hepsi. Dışarıda afiş asarken bir erkek ‘Ne gerek vardı aday olmaya. Yaşlısın yapamazsın. Muhtarlık sıkıntılı bir iştir, zordur yapamazsın’ dedi. Ben de ona ‘Zaten içimdeki sıkıntıyı atmak için aday oldum’ dedim. Bence kadınlar daha iyi muhtarlık yapar. Ben de onun için ve mahallenin tüm sorunlarını çözmek için aday oldum.”

Genç kadın aday: Çocuklarım da benimle çalışmaya geliyor

34 yaşında ve 2 çocuk annesi Medine Karaca da Bağlar’ın Fatih Mahallesi’nden muhtar adayı oldu. Emlak işiyle uğraşan Karaca, mahallede kendisi gibi aday olan bir kadın ve 4 erkek adayla yarışıyor. 5 yıl önce aday olmak istediğini ancak kendine güvenmediği için aday olmadığını belirten Karaca, tanıdıklarının desteği ile bu seçimlerde iş yerini kapatarak muhtar adayı olduğunu söylüyor. “Güzel şeyler yapacağımı düşünüyorum” diyen Karaca, “Tüm partilere eşit mesafedeyim. Ben bağımsız biriyim. Herkesin görüşüne saygım var. Buranın insanları yoksuldur. Ben de aynı durumdan geçtim. Onların sorunlarını iyi biliyorum. Seçilirsem sorunlara çözüm getirmek için çalışacağım. Çocuklarım da benimle ev ziyaretlerine geliyor. Artık kadınların özgüveni arttı ve söz sahibi oldular. Onun için muhtar olmak için aday oluyorlar. Seçilirsem eğer mahallenin tüm sorunlarını çözmek için mücadele edeceğim. Kadınları istihdam etmek için projelerim var. İş imkanı sunacağım. Kadınlara özel cafe açma düşüncem de var. Kadınlar çok çekti, ben de çok çektim. Onun için kadınlara yönelik projelerim olacak” şeklinde konuştu.

“Erkeklerin sözü havada kalır ama kadın sözünü tutar”

Erkek adayların “Kadından muhtar olmaz” sözüne tepki gösteren Karaca şöyle konuştu: “Neden kadından muhtar olmasın? Siz onları boş verin, kadınlar yapar, hem de en iyisini yapar. Erkeklerin lafı hep havada kalır ama kadın sözünün eridir. Verdiği sözü unutmaz ve yerine getirir. Erkekler ancak muhtarlığın önünde oturup tespih çekip çay içer. Kadın muhtar olsa koşturur, çalışır. Bence erkeklerin artık oturması lazım, muhtarlığı kadınlar yapmalı. Erkekler başka işle uğraşsın. Erkekler bu işten anlamıyor. Şuan kadınlar muhtarlığa gitmeye bile çekiniyor. Kadın muhtar olsa rahatlıkla gider ve sorununu anlatır.”

“Kadınlar da kardeşimizdir ama muhtarlık yapamazlar”

Bağlar’ın Kaynartepe Mahallesi’nin şuanki muhtarı olan İlhami Altın da yeniden aday oldu. 25 yıllık esnaf olan Altın, iş yerine kendi afişinin yanına rakibi olduğu bir kadın muhtar adayın da afişini koymuş. “Bağların tüm sorunlarını biliyorum” diyen Altın, “Mahallenin tüm sorunlarıyla ilgileniyorum. Bu güne kadar tek mühür parası bile almadım. Tarafsız bir insanım, herkesi eşit tutuyorum” diyor. Kadınların aday olmasına sıcak bakmayan Altın şöyle konuştu: “Mahallede 11 aday var. 2 kadın, 9 erkek. Hepsine saygı duyuyorum hepsi benim kardeşimdir. Bu bir yarıştır. Tüm bayan arkadaşlarımıza da saygımız var, onlar da kardeşimiz ama Diyarbakır’da kadınların muhtarlık yapması biraz zordur. Bağlar gibi bir yerde kadın muhtarlığı kaldıramaz. Muhtar gece gündüz çalışıyor. Bazen gece saatlerinde bile çalışıyor. Bir kadın yapamaz bunu. Erkek arkadaşları daha çok tercih ediyorum. Bayanlar yapamaz, çıkamaz işin içinden. Çünkü sorunlar çoktur.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.