Kaçak yapılaşmaya taviz yok

0
66
F
Kayapınar Belediyesi tarafından Huzurevleri ve Medya Mahalleri arasında kalan Kuçe bölgesinde yapılan kaçak yapıların yıkımına başladı. Çevik Kuvvet ekiplerince, gerekli tedbirlerin alınmasının ardından başlatılan yıkım çalışmalarında kaçak yapı sahipleri, zabıta ve güvenlik görevlilerine bağırarak yıkımın durdurulmasını istedi. Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, ilçenin yeniden yapılanmasında kaçak yapılaşmaya taviz vermeyeceklerini belirterek, “Kaçak inşaat yaparak geleceğimizi karartmayalım” dedi. Mağdur edildiklerini iddia eden kaçak yapı sahipleri ise, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sokakta kaldık. Çadır kurup sokakta kalacağız. 3 aile evsiz kaldık” dedi

Sertaç KAYAR / Mehmet Uğur ÇAKIL
DİYARBAKIR Merkez Kayapınar Belediyesi’ne ait park alanı üzerinde kaçak yapıların tespitini yapan Kayapınar Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, yapı sahiplerine uyarıda bulundu. Uyarının dikkate alınmamasının ardından tespit edilen kaçak yapıların yıkımına başlandı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı yıkımlar sırasında kaçak yapı sahibi, yapının yıkılmaması için çatıya çıktı.
Bir polis yaralandı
Polisin ikna edememesinin ardından tazyikli su ile yapılan müdahale ile şahıs aşağı indirildi. Yapılan müdahalede bir polis de hafif şekilde yaralandı. Belirlenen kaçak yapıların yıkımı sırasında bölgede toplanan vatandaşlar, cep telefonlarını çıkararak yıkımı kaydetmesi ilginç görüntüler ortaya çıkardı. Kaçak yapı sahipleri, yıkım sırasında zabıta ve güvenlik görevlilerine bağırarak yıkımın durdurulmasını istedi. İlçe genelinde ve özellikle Kuçe bölgesinde 1 ve 4 kat olarak yapılan kaçak yapıların tespitinin devam edeceği öğrenilirken, kaçak yapılaşmaya taviz verilmeyeceği öğrenildi.
“Taviz vermeyeceğiz”
Gerçekleştirilen yıkıma ilişkin Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, yazılı bir açıklama yaptı. İlçenin yeniden yapılanmasında kaçak yapılaşmaya taviz vermediklerini belirten Kılıç, “Yıllardır süregelen düzensiz ve kaçak yapılaşma sonucu bugün yaşadığımız sıkıntılar ortada. Doğru ve akılcı planlamalarla Kayapınar’ı yeniden inşa ederken, kaçak yapılara asla göz yummuyor, gerekeni yapıyoruz” dedi. Kayapınar İlçesi’nin şehir planlamasında yeni bir çarpıklığa sebep olacak kaçak yapılaşmayla mücadeleye devam edeceklerini aktaran Kılıç, “Vatandaşlarımızın yanı sıra hazır beton firmalarının da konu hakkında hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Bu konuda aksi bir tutum sergileyerek kaçak yapılara beton temin eden şirketlere gerekli cezai yaptırımlar taviz gösterilmeden uygulanacaktır” uyarısında bulundu.
“Herkes duyuralı olmalı”
Vatandaşların da sıkıntı yaşamamalarını istediklerini kaydeden Kılıç, “Kaçak yapı konusunda herkesin duyarlı olmasını bekliyoruz. Kayapınar İlçesi Diyarbakır’ın yeni yüzüdür. Modern binaların yükseldiği bir ilçede hazine arazileri ve park alanlarına yapılacak kaçak inşaatlarla geleceğimizi karartmayalım” şeklinde konuştu.
“Çadır kurup dışarıda kalacağız”
Gazetemize konuşan kaçak yapı sakinleri ise mağdur edildiklerini ileri sürdü. Evini yaklaşık 2 hafta önce yaptığını kaydeden Resul Pekdoğan İsimli vatandaş, “Belediye yetkilileri gelip evlerimizi yıktı. Bizim şu an kalacağımız bir yer yok. Yetkililer bize herhangi bir yardımda bulunmadı. Açıkçası ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çadır kurup dışarıda kalacağız. 3 aile evsiz kaldık. Yıkımların devam edeceğini sanıyoruz. Valinin yanına gittim. Evlerimizin yıkıldığını mağdur olduğumuzu ve dışarıda kalacağımızı söyledim. Vali de bana kendileriyle ilgili bir durum olmadığını ve belediyeye gitmem gerektiğini söyledi” dedi.
Bir diğer kaçak yapı sahibi Ali Aktaş da“50 Bin TL borç alıp evimi yaptım. Fakat belediyeden gelip yıktılar. Akrabalarımızla birlikte dışarda kaldık. Çoluk cocuğumla birlikte ne yapacağımızı bilmiyoruz. Maddi olarak bir gücümüz yok. Evlerimizde yıkıldı. Gidecek bir yerimiz yok. Bizde burada çadırlarımızı kurup ne yapacığıma karar vereceğiz. Evsiz kaldık ve mağduruz. Bize yardım edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here