İnternet kesintilerini yargıya taşındı 11 kuruma suç duyurusu

0
212
DİYARBAKIR - Bölge illerinde dört günden beri aralıklarla devam eden internet kesintileri yargıya taşındı.

Tarık OTHAN
DİYARBAKIR – Bölge illerinde dört günden beri aralıklarla devam eden internet kesintileri yargıya taşındı. HDP, Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla Türkiye’nin doğu illerinde başlatılan internet kesintileri nedeniyle kamu kurumları ve özel internet sağlayıcıları hakkında suç duyurusunda bulundu.
HDP’nin yanı sıra eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın adına yapılan suç duyurularında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Erişim Sağlayıcıları Birliği, Türk Telekom, Türksat Uydu Haberleşme, Vodafone Telekomünikasyon, Turkcell Superonline, D-Smart, Turkcell İletişim Hizmetleri, Doping İnternet, Turknet İletişim Hizmetleri, Digiturk İnternet şikayet edildi.

‘Halkın bir araya gelmesini engellemek için’
26 Ekim 2016 itibariyle, özellikle gündüz saatlerinde Diyarbakır, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Erzincan, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Urfa, Kilis ve Adıyaman dahil birçok şehirde hem sabit hem de mobil hatlardan internete erişimin kısıtlandığına dikkat çeken HDP, bu kurumların ‘Haberleşmenin engellenmesi’, ‘Ayrımcılık’ ve ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçlarını işlediğini belirtti.
İnternet kesintilerinin Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından başladığını kaydeden HDP, bunun halkın bir araya gelmesini engellemek amacıyla halkın kamu hizmetinden faydalanması engellenerek yapıldığını hatırlattı.
Erişimin engellendiği bölgelerde, nüfusun önemli bir kısmının Kürt olmasının internet kesintileri aracılığıyla ‘ayrımcılık’ suçuna yol açtığını kaydeden HDP, bahsi geçen kurumlar hakkında kamu davası açılmasını istedi.

Dördüncü gününde
Doğu illerinde 6 milyon vatandaşın etkilendiği internet kesintileri dün de sürdü. Ayın 27’sinde internet kesintilerinin gün boyu sürdüğü bölgede dün de öğlen saatlerine kadar erişim sağlanamadı. Türkiye’nin yüzde 8’inde uygulanan kesintiler nedeniyle bireysel kullanıcılar, banka, hastane ve işyerleri de iş göremez hale geldi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, önceki gün yaptığı açıklamada, internet kesintisinin gözaltılarla alakasının olmadığını savunup, kesintinin nedenine ilişkin net bilgi paylaşamamıştı. Hükümetten de şu zamana kadar kesintilere ilişkin tatmin edici bir açıklama gelmedi.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here