İnsana yaraşır dünya düzeni

0
30
Mehmet Sebih ALTUN
Mehmet Sebih ALTUN msebihaltun@gmail.com

Yaşamın bize sunduğu bunca güzelliği ne yazık ki görmezden geliyor, zamanı hunharca harcıyor, birbirimize karşı hayatı neredeyse zindan etmeye devam ediyoruz. Ülke siyaseti kendi siyasi istikballeri için halkı birbirine karşı kutuplaştıran bir akılla yola çıkan sözde siyasetçiler huzur düzeyini oldukça minimize etmektedir. ”Neden” diye sormayan, sebebini öğrenmeden başkaların akıllarıyla hareket eden güruh, geleceğin en tehlikeli jenerasyonunu oluşturmaktadır.
Siyasette kutuplaşma, spor takımlarında kutuplaşma, dernekler arası kutuplaşma, stk’lar arası kutuplaşma, etnik gruplar arası kutuplaşma, inançlar arası kutuplaşma ve daha bir çok alanda kutuplaşma oyunlarıyla insanlar huzursuz ediliyor ve yaşamın en güzelini yaşamak için verilen fırsatlar başka şeyler için kullanılıyor ve gerçekler hiç bir zaman konuşulmayıp yaşanmıyor.Bunca güzelliğe rağmen hayatı zorlaştırıp yaşanmaz kılıyor insanoğlu.
Oysa yaşamın doğayla birlikte oluşturduğu mükemmeliyet, insanoğlunu daha yaşanabilir bir hayat sunarken, insana gelen bu fırsat bir çoğunu ilgilendirmiyor ve bu mükemmeliyete hakaret edercesine elinin tersiyle iterek, birbirlerine karşı düşmanca davranıyorlar. Hayat ve hayatı var eden yüce Allah’ın bütün kanunlarını ve nizamlarını yok sayan bir varlıkla karşı karşıyayız.
Allah helal rızık kazan der.İnsan çalar çırpar başkasını mağdur eder.
Allah benden başka kimse yüce değildir der.İnsan egosuyla kendini tanrılaştırır.
Allah bana kul hakkıyla gelme der, insanın hakkını almadığı tanıdık kul kalmamıştır.
Allah takva dışında kimse kimseden üstün değildir der, İnsan ırkıyla, fiziksel özellik ve yetenekleriyle, diliyle ve gücüyle kendisini yüce insan olarak sayar.
Allah aklınızı kullanın der, insan başkasının aklıyla hareket eder. Vs.vs.
Bütün bu değerler insanın tüm güzellikler karşısında ters bir tepki verdiğini ortaya koymaktadır. Yaşamın bize sundukları ve bizim o sunulan değerlere karşı verdiğimiz insanlık dışı cevaplar dünyanın yaşanmaz olmasına sebep olmaktadır.
Bütün güzellikler, onları koruyamadığımız için bir bir yok olmaktadır.Bütün duygular da yine anlamına uygun hareket edilmediği için onlar da yok olmakla karşı karşı kalmıştır.Huzur düzeyi ayaklar altında.Tatminsizlik tavan yapmış.Sevgi; karşılıklı duygudan çok, karşılıklı ihtiyaç giderme boyutuna ulaşmıştır.
Bu dünya yalnızca Müslümanlar için yaratılmadı.Yalnızca semavi dinlere inananlar içinde yaratılmadı.Yalnız insanlar için de yaratılmadı. Bu dünya tüm varlıklar için yaratılmıştır.Bütün varlıklar birbirleriyle ölçülü ve hakkıyla yaşamalı.Kimsenin başka bir varlığa keyfi haksızlık yapma hakkına sahip değildir. İnsana zarar vermeyen bir karıncayı bile ezmek kendi yaratılışına ihanettir.
Yaşamı insanca yaşamak, insanın vazgeçilmez yegane değeri ve yegane gereği olmalıdır. Bize gerekli olan da budur.
Her varlığın kendi var olmaktan gelen haklarını almaya ve bu haklar doğrultusunda yaşama hakkına kavuştuğu bir dünya dileğiyle…
Sevgi ile kalın…

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here