HDP’de Eş genel başkanlığa Serpil Kemalbay getiriliyor

0
26
Olağanüstü kongreye gidecek olan HDP’de vekilliği ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine eş genel başkanlığa Serpil Kemalbay’ın getirileceği netleşti

Sertaç KAYAR
HDP’nin bugün yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi’nın hazırlıkları tamamlandı. Kongreyle parti organlarında nasıl bir yenilenme olacağına ve HDP Eş Genel Başkanlığı’na getirilecek isim üzerinde tartışmalar yaşandı.
Figen Yüksekdağ’ın vekilliği ve ardından parti üyeliğinin düşürülmesi üzerine yeni eş genel başkanlığı arayışına giren HDP’de yapılan bir dizi toplantı sonrası Kadın Meclisi’nin önerisiyle HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı’nın Serpil Kemalbay olacağı kaydedildi. Kemalbay’ın bugünkü kongrede aday olması bekleniyor.
Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi ardından Serpil Kemalbay, eş başkanlık görevine vekaleten getirilmişti. Kemalbay, Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.

Serpil Kemalbay kimdir?
Ardahan doğumlu olan Serpil, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Serpil, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evlerinin kurucuları arasında yer alan Serpil, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul’da ve Trakya’da çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Serpil, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu. (Haber Merkezi)

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here