Haydi, Dolar bozmaya…

0
166
OSMAN ERGÜN
Osman ERGÜN

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ateşi bir türlü düşürülemeyen doların yükselişi karşısında ‘döviz bozdurma’ çağrısı yaptı. 2 Aralık’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son günlerde hani bir döviz meselesi çıkardılar” diyerek, dövizi olanlara altına dönüştürmesi çağrısı yaptı. AVM’lerin kiralarını döviz üzerinden almalarını da buna ekledi.
Çağrıya ilk cevap Borsa İstanbul’dan geldi. Borsa İstanbul, tüm nakdi varlıklarını Türk Lirası’na çevirmeye ve Türk Lirası hesaplarında tutmaya karar verdiğini açıkladı. Ardından TMSF de alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağını, işlemlerin Türk Lirası’nı yürütüleceğini belirtti.
Bu anlamlı çağrı Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yanıt buldu: Diyanet, Artık hac ve umre ücretlerinin TL olarak tahsil edileceğini açıkladı.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden (YYÜ) geldi. Üniversite, yüklü miktarda dolar bozduranların isminin üniversitenin amfi tiyatrosuna verileceğini açıkladı.
Bu çağrıya karşılık AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı da sessiz kalmadı. TL’yi teşvik etmek amacıyla hemen bir kampanya başlatıldı. Ellerindeki dövizleri bozan partililer, Sur esnafından alışveriş yaptı. Burada ilginç dövizlerde açıldı. Biri şöyleydi ve çok anlamlıydı: Dolar için vatanı satanlar, vatan için doları satanları anlayamazlar”
AK Parti İl Başkanı Muhammed Dara Akar, “Halkımızdan gelen taleple kampanyayı başlattık” dedi.
Tabi bunun bir de ilginç halk esnaf desteği var ki yazmaya değer.
Önce bir berber 2000 Dolar bozdurup makbuzunu getirenlere “bedava traş” promosyonunu açıkladı.
Batman’da bir zücaciyeci “3000 dolar bozdurup makbuzunu getirene Banyo seti hediye edeceğini duyurdu.
Bursa’nın Osmangazi ilçesinde mermer işletmeciliği yapan Enes Alan, işyerine ve mezar taşlarının üzerine ‘2 bin dolar bozdurup fişini getirene 30’luk mezar taşı bedava’, ‘Dolarını bozdur mezar taşını götür’ yazarak kampanya başlattı.
Osmanlıspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yastık altındaki dövizleri altına ve Türk Lirası’na çevirme çağrısına “Devletim gelip benden 20 bin dolar alsın” sözleriyle destek verdi.
Bu kampanya içeriyle sınırlı kalmadı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya, Çin ve İran’la ticareti ‘yerli para’yla yapmak üzere adımlar atıldığına yönelik açıklamasına Tahran yönetiminden olumlu yanıt geldi ve “Türkiye bu konuda ciddiyse işbirliğini başlatabiliriz” dedi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya, Çin ve İran’la ticareti ‘yerli para’yla yapmak üzere adımlar atıldığına yönelik açıklamasına Kremlin’den yanıt gecikmedi ve “Gündemimizde değil ancak fiilen engel yok” denildi.
Türkiye’nin Rusya ile ticaretini dolar yerine yerli parayla yapması yönünde ilk somut adım Başbakan Binali Yıldırım’ın Moskova gezisinde atılacak. Yıldırım’ın, 7 Aralık’a kadar sürecek Rusya ziyareti boyunca tüm heyetin konaklama ve harcamaları rubleyle ödenecek.
Kampanya nasıl gidiyor çok bilgim yok. Zira elde veriler olmayınca konuşamıyor insan.
Doların bugünkü kuru 3.60’larda.
Acaba diyorum, biz bu akıllı olan telefonları dışarıdan TL karşılığında mı alıyoruz yoksa Dolarla mı?
Eğer Dolarla alınıyorsa bu kadar dolar bozdurmanın faydası olur mu bize?
İş tek telefonla kalsa iyi. Bilgisayar, otomobil, savunma sanayi bunlar da TL ile mi alınacak?
Böyle bir şansımız var mı?

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here