Güngör: “Tüketicinin menfaati korunmuyor”

0
289
Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Emin Güngör, Diyarbakır’daki ilçe belediyelerinin tüketicinin hak ve menfaatini kesinlikle korumadığına işaret ederek, tüketicinin aldatıldığını söyledi. Eksik gramaj ekmek ürüten fırınları yargıya taşımak için çalışma başlattıklarını ifade eden Güngör, kanunsuz bir şekilde bina altlarında fırın yapımına izin verilmesinin sonlandırılmasını istedi.

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı
Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Emin Güngör, fırıncıların genel sorunlarını ve yaptıkları çalışmaları Yenigün Gazetesi’ne değerlendirdi. Diyarbakır’daki ilçe belediyelerinin tüketicinin hak ve menfaatini kesinlikle korumadığına işaret eden Güngör, tüketicinin aldatıldığını söyledi. Güngör, Eksik gramaj ekmek ürüten fırınları yargıya taşımak için çalışma başlattıklarını ifade ederek, kanunsuz bir şekilde bina altlarında fırın yapımına izin verilmesinin sonlandırılmasını istedi.
İşte, Fırıncılar Odası Başkanı ve Türkiye Fırıncıları Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Emin Güngör ile yaptığımız röportajın detayı;
Fırıncılar Odası olarak, ne tür sıkıntılarınız var? Yıllardır Belediyelerin denetimsizliğinden şikayet ediyorsunuz? Halen aynı sorun var mı?

“4 ilçe Belediyesi denetim yapmıyor!”
Özellikle merkez 4 tane ilçe Belediyelerimizin denetimsizliğinden yakınıyoruz. İlçe belediyeleri gramaj konusunda hiçbir esnafı bugüne kadar denetlememiş ve sadece biz kamuoyuna paylaşımlarda bulunduğumuz ya da üst kurullarda sorunlarımızı dile getirdiğimiz zaman İlçe belediyelerinden bir iki zabıta memurları, ana artelerdeki belirli fırınlara gidip denetim yapıyor. Denetim sırasında da bir iki fırına 219 Lira ceza yazıyor. Cezayı kesen zabıta memuru bile işyerinden çıktığı zaman ilgili esnafa, ‘biz sizin oda başkanlarınız ve yöneticileriniz sizi şikayet ediyorlar. Bizde çaresiz kaldık, geldik. Size tutanak tuttuk. Siz yine bildiğiniz gibi işinizi yapın’ diyorlarmış. Zihniyet budur.

“Belediyeler tüketicinin haklarını korumuyor”
Yerel Yönetimlerin İlimizde uyguladığı politika budur. Tüketicinin hak ve menfaatini kesinlikle korumuyor. Tüketici burada aldatılıyor. 425 gramaj ekmek bugün Diyarbakır’da 1.5 TL’dir. Hem Ulusal hem yerel marketlerde bu fiyat geçerlidir. Bağlar ve Yenişehir İlçesi’nin Şehitlik semtinde ciddi bir şekilde ekmekte eksik gramaj üretimi var. Burada da parasına göre ekmek üretiliyor. Ortalama 300-350 gramajında yani eksik gramaj ekmek üretiliyor. Ve bu ekmek ucuz satılıyormuş gibi arz ediliyor.

“Fiyat tarifesi işyerine asılmıyor”
Fiyatlar uydurmadır. 1 liraya sattığı iddia edilen ekmek içerde yarıma düşüyor. Ben çiftli ekmek adı altında 1 kilo ekmek bin gramdır. Bir gram üzerinden fiyat tarifemiz vardır. Fiyat tarifesinin işyerinde olması lazım. Ve o fiyat tarifesinde belirlenen gramaja göre denetim yapılması lazım. Esnaf ekmeğini vatandaşa ucuz mu veriyor? Yani bunu da tam gramajlı vermesi gerekir. Ancak tam gramajlı ekmeği ucuza satacak fırıncı esnafına Allah yardım etsin. Kimsenin buna yasal mevzuata göre söz söyleyemez.

Fiyat tarifesine uyulmuyor mu?
Fiyat tarifesine kesinlikli uyulmuyor. Fiyat tarifesine aykırı ekmek üretiyor. Ondan sonrada piyasaya ucuzmuş gibi sürüyor. Belediyede buna seyirci kalıyor. Bazen de bizim şikayetlerimiz üzerine artık kamuoyu önünde suçlu görünmesinler diye kendilerine savunmak adına denetim yapıyorlar. Bazı semt pazarlarında açıkta ekmek satılıyor. Bunlarla ilgili yerlere yazı gönderdik. Zabıta müdürlüğü ve daire Başkanları ile görüştük. Ramazan ayından sonra Kurban Bayramı’na yakın bir tarihte Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile görüştük. Orada da daire başkanları ve Encümenlerin de olduğu bir toplantıda ‘eksik gramaj’ konusunu dile getirdik. Büyükşehir Belediyesi Başkanı konu üzerinde duracağını, ilçe belediyelerini uyaracağını söyledi. Ama ne yazık ki, herhangi bir uygulama yok.

Eksik gramaj ekmek satan fırıncıları yargıya taşıyacağız

Peki, oda olarak siz bu denetimsizlikle ilgili ne tür girişimlerde bulunacaksınız?
Böyle devam etmesi durumunda yakın bir zamanda esnaflarımızı toplayarak, dürüst esnafları işin içinden ayıklayıp, eksik gramaj ekmek üreten ve fiyat tarifesine uymayanları da tespit ederek, yargıya başvuracağız. En son çaremiz, belediyeler görevine yapmıyor. Yapmadığı için de bizim başka bir çaremiz yok. Bizim de kendi yasal mevzuatımıza göre herhangi bir denetim ve cezai yaptırırımız yok. Öyle bir yetkimiz yok. Onun için konuyu yargıya taşıyacağız. Ve bunu da kamuoyu ile paylaşacağız.

Diyarbakır’da 400 fırın var
Kaç fırıncı üyeniz var? Kayıt dışı kaç tane fırıncı esnafı var?
Diyarbakır Merkezde üyelerimiz arasında sadece fırıncılar bulunmuyor. Tatlıcılık, Unlu mamuller, pastane grubu, değirmenciler, diğer gıda üretenler, ekmek katkı maddeleri gibi, un ve maya bayileri var. Bu esnaf birimi bize bağlı. 750-800 civarında esnafımız var. Fırın sayısı ise yaklaşık 400’tür.

Nüfusa göre fırın sayısı çok fazla
Bu sayı yeterli mi? Yoksa fazla mı? Diyarbakır için?
Bu sayı yeterli olmakla birlikte nüfusa göre de fazladır. Çünkü, Avrupa Birliği ülkelerinde, 7 bin nüfusu olmayan bölgelere fırın yaptırılmıyor. Yani 400 fırın 2 milyon 800 binlik bir İl’e yetmesi lazım. Bizim resmi olarak 1 milyon nüfusumuz var. Yani 400 fırın çoktur. Bunda da sıkıntılar var. Yeni İmar ve iskan kanununa göre de bina altlarına fırın açılamaz’ diye bir ibare konulmuş. Açılmasına müsaade eden kişiler hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olmasına rağmen, elimizde yüzlerce dosya var.

Belediyeleri mahkeme vermemize rağmen göz yumuluyor
4 İlçe belediyemizi mahkemeye verdiğimiz halde belirli bazı yerlerde yapımları süren fırınların yapımını durdular. Ama diğer taraftan siyasi ağırlığı ve baskısı olanlarında günübirlik fırınları yaptırmaya devam ediyorlar. Bu da usulsüzdür, kanunsuzdur. Biran evvel bu hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmelerini temenni ediyorum”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here