Figen Yüksekdağ’ın evine polis baskını

0
408
Foto: Arşiv
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın resmi ikametgahının göründüğü eve baskın düzenleyen polis ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi’yi gözaltına almak istedi. HDP, Yüksekdağı’ın evinin basılmasını kınadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın resmi ikametgahının göründüğü eve polis baskın düzenledi. ESP üye ve yöneticilerinin evlerine İstanbul’un 22 ilçesinde yapılan polis baskınları ve gözaltılar sonrası HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP İl Eş Başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel tarafından ESP Genel Merkezi’ne destek ziyaretinde bulundu.

“Evimi basarak haydutluk yapıyorlar”

 

Gözaltılara tepki göstermek için Yüksekdağ açıklama yaptı.

Yüksekdağ açıklamasında ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi’yi gözaltına almak için baskın yapılan adresin kendi resmi ikametgahı olduğunu söyledi.

Yüksekdağ, “Bugün basılan evlerden biri benim evimdi. Hukuksuz gayrimeşru bir biçimde evimde arama yaptılar. ESP’ye yapılan operasyon zaten HDP’ye yapılan operasyondur, bununla birlikte evimi basarak haydutluk yapıyorlar” diye konuştu.

11 kişi gözaltında

 

ESP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi’nin de evlerine baskın düzenlediğine dikkat çekilerek parti üye ve yöneticileri Ali Haydar Keleş, Hilmi Toy, Adar Temel, Ferhat Karakaya, Emrah Görtaş, Taner Taş, Hüseyin Şahin, Alican Albayrak, Sidar Balsever, Mehmet Salih Çekim ve Aykut Kaplan gözaltına alındığı belirtildi.

HDP Yüksekdağ’ın evinin basılmasını kınadı

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, bu sabah saatlerinde Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evinin polisler tarafından hukuksuz bir şekilde basıldığını belirterek şunlar ifade edildi:

“Bugün sabah saatlerinde Eş Genel Başkanımız ve Van Milletvekilimiz Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evi güvenlik güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde basılmıştır. Bu adres Eş Genel Başkanımızın bildirilmiş ve kullandığı ikametgahı olmasına rağmen, polis hukuksuz bir şekilde bu baskını gerçekleştirmiştir.

“Bu hukuksuzluğu ve fütursuzluğu asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Bu baskını yapanlar ve emrini verenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda suskun kalan diğer muhalefet partilerinin milletvekilleri ve yöneticileri, bu uygulamaların günü geldiğinde kendilerine de kullanılacağını bilmeliler.

“Bileşenimiz olan siyasi partilere, kurumlara, belediyelere yönelik baskı ve saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Yine bugün Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) merkezi ve yerel düzeydeki yöneticilerine ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) yöneticilerine yönelik gözaltı uygulamaları da bunun bir örneğini oluşturuyor.

“Bu hukuk dışı operasyonlar, biliyoruz ki, Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiriliyor. Saray, partimizi, yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi, bileşenlerimizi hedef göstererek bizleri demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışıyor.”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here