“Ev’leniyoruz Fuarı kapılarını açtı

0
28
Evliliğe dair ve evini yenilemek isteyenler için her şeyin bir çatı altında toplandığı “Ev’leniyoruz Fuarı Diyarbakır’da başladı. Diyarbakır adına ilk olma özelliğini taşıyan ‘Evleniyoruz’ fuarı kamu kurum ve kuruluşları ve STK’lardan yoğun ilgi gördü

Mehmet Uğur ÇAKIL
DİYARBAKIR– Evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak düzenlenen ‘Ev’leniyoruz Fuarı’ Diyarbakır’da ilk kez ziyaretçilere kapılarını açtı. Elazığ yolu üzerinde bulunan TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik olarak Diyarbakır’da ilk kez düzenlenen ‘Ev’leniyoruz Fuarı’nın açılışı yapıldı. Fuarın açılış törenine, Vali Vekili Dr. Ahmet Naci Helvacı, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Karavil ve vatandaşlar katıldı.

2018 yılına yedi fuar
Diyarbakır’da fuarların düzenleniyor oluşunun kendisini mutlu ettiğini belirten TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz, 2018 yılında Diyarbakır’da yedi fuar düzenleyeceklerini söyledi. Alagöz, “Diyarbakır’da fuarların artması beni mutlu ediyor. Tarım fuarımız Diyarbakır’da düzenlenen bütün fuarlar arasında hem katılımcı hem de ziyaretçi rekoru kırarak çok büyük bir başarıya imza attı. Ben bu fuarın bu noktaya gelmesinde ve başarıya ulaşmasında büyük katkısı olan ve burada da aramızda bulunan bütün sivil toplum kuruluşu başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün açacağımız fuar da hem ticaretin gelişmesine hem de aynı zamanda fuarımızla eş zamanlı düzenlenecek etkinliklerle beraber kültürel aktivitelerle Diyarbakır’ın ve bölgemizin sosyal hayatına da katkı sunacağının beklentisi içindeyiz. Fuar kapsamında yarın Sayın Ender Saraç konuğumuz olacak. Ender bey sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine bilgilerini ve önerilerini bizlerle paylaşacak. Fuarımızda yarışmalar, çekilişler ve konserler olacak. Evlenen, evini yenilemek isteyenlere hizmet için 80 fuar görevlisi arkadaşlarımız sizlerin ziyaretini bekleyecek. Bu yıl ki fuarımızı tamamlamamızın ardından da önümüzdeki sene kısmet olursa Diyarbakır’da TUYAP fuarcılık grubu olarak 7 fuarla karşınıza çıkacağız. Otomotiv sanayi fuarı, ev’leniyoruz fuarı, tarım, inşaat gibi çeşitli konseptlerle fuarcılık alanında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fuarımızın Diyarbakır’ımıza, bölge ekonomimize ve ülkemize önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum. Fuarımıza büyük destekleri olan başta valimize, Büyükşehir Belediyesi Başkanımıza, oda ve borsa başkanımıza, esnaf odaları birliği başkanımıza, DOGÜNSFİED başkanımıza, KOSGEB’e, kalkınma ajansımıza ve bu fuarın gerçekleşmesinde emeği olan tüm katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 “Fuarlar yerel ekonomiyi canlandırıyor”

Bölgede kalıcı huzurun sağlanması halinde Diyarbakır’ın fuar organizasyonları için cazip hale geleceğini ifade eden Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Bildiğiniz gibi Diyarbakır Valiliği, büyükşehir belediyesi, ticaret ve sanayi odası, kalkınma ajansı ve esnaf odaları birliğimizin de katkısı ile Diyarbakır Ev’leniyoruz Fuarı’nın Adana ve Samsun’dan sonra ilimizde de ilk defa yapılıyor olması bizim için son derece önemlidir. Ticaretin gelişmesinde büyük rol oynayan fuar organizasyonları yapıldıkları illere ekonomik ve sosyal anlamda büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle bugün ki fuar gibi geniş kitlelere sahip fuarların il ve bölge ekonomisine katkısı son derece önem arz etmektedir. Günümüzde düzenlenen ticari fuarların özellikle bugün düzenlenen fuar gibi üreticilerin ve aracıların katılımıyla oldukça yarar sağladığı yadsınamaz. Fuar rekabet ortamında başarılı firmaların yeteneklerini gösterecek önemli bir pazarlama aracı olmasının yanında katılımcı ve ziyaretçilerin birbirlerini tanımaları anlamında da önemli bir organizasyondur. Fuar süresince katılımcıların ve ziyaretçilerin gezip göreceği yerlerde yaptıkları harcamalar, konaklamalar, yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları işletmelerde yaptıkları harcamalarla yerel işletmelere katkı sağlamak anlamında önem arz etmektedir. Ayrıca fuar süresince katılımcıların ve ziyaretçilerin beklentilerini karşılayarak ve memnuniyeti arttıracak şekilde yapılandırılması ildeki ve bölgedeki altyapı ve üstyapı açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda fuar organizasyonlarının yerel ekonomiyi canlandırma rolünün önemli olduğunu söylemek mümkündür.  Evlilik hazırlığı yapan çiftler için; Gelinlik, davetiye, organizasyon, takı, düğün salonu, ayakkabıdan pasta işine kadar tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında ve daha ekonomik temin etme şansına sahip olabileceklerdir. Mobilya, beyaz eşya, ev tekstili, fotoğraf, zücaciye, gelinlik, moda evleri, otel ve restaurantlar fuarımızın kapsamında yer almaktadır. Ülkemizdeki fuar organizasyonlarının büyük bir kısmı İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara Antalya’da düzenlenmektedir. Bölgemizde de kalıcı huzurun sağlanması halinde kentimizin gerek Ortadoğu’ya açılan kapı olması ve tarihi yapısıyla inanç ve kültür turizmi açısından da faaliyetlerin yapılıyor olması kentimizi de fuar organizasyonları için daha cazip bir hale getirecektir. Bu fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Düzenlenen fuarlar kenti canlandırıyor”
Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, “İlimizde ve bölgemizde yaşanan olaylar nedeniyle Diyarbakır’da iki yıllık süreçte fuar yapılamamasının ardından ilimizde fuarların yeniden düzenlenmesi için harekete geçen kent dinamiklerine ve TUYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz’e teşekkür ediyorum. Fuarlar gerek sosyal gerekse ekonomik ilişkiler açısından çok önemlidir. İlimizde tarım ve hayvancılık fuarının ardından başka bir fuarın düzenleniyor olması bizleri çok mutlu etmiştir. Fuarlar ile birlikte kente kültürel, sanatsal ve çeşitli eğitim programlarının da düzenlenmesi bölgenin sosyal hayatına ciddi anlamda canlılık getirecektir. Bundan sonraki süreçte ilimizde 2018 yılında 7 fuarın düzenlenecek olması kentimizin ekonomisi açısından oldukça değerlidir” dedi.

“Amacımız yılda 12 fuar düzenlemek”
Fuarların kent ekonomisine hem direkt hem de dolaylı olarak katkı sağladığının altını çizen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar şunları söyledi ;

“Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’mıza sunmuş olduğumuz proje kapsamında modernizasyonunu gerçekleştirmiş olduğumuz fuar ve kongre merkezimizde bu yıl ikinci fuarımızı düzenliyoruz. Evlilik fuarı kentimizde ilk kez düzenleniyor. Fuar ile birlikte ticari işbirliğini ve ticaretimizi geliştirmeyi amaçlamaktayız. Diyarbakır, Türkiye’nin en genç illerinden biri ve ortanca yaşımız 22,8. Evlilik hazırlığı yapan gençlerimizin ve aynı zamanda evini yenilemek isteyenlerin ev ihtiyaçlarını bir bütün olarak karşılama imkânına sahip olduğu bir fuar organizasyonunda bulunuyoruz. DTSO olarak sanayi, üretim, ihracat ve ticaretin geliştirilmesindeki çalışma ve projelerimizin arasında fuar organizasyonları da yer alıyor. Çünkü fuarlar kent ekonomisine hem direkt hem de dolaylı olarak kenti imajı açısından önem arz ediyor. Bu anlamda organizasyon firmamız TUYAP önümüzdeki yılla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarda 2018 yılı için 7 fuar yapılması için bir planlama yapmış durumda. Bizim orta vadede kent olarak amacımız her ayda bir fuarın düzenlenmesidir. Çalışmalarımız ve altyapımız bu yönde devam edecek. TUYAP genel müdürümüz aynı zamanda TOBB Genç Girişimciler Odası Başkan yardımcımıza Diyarbakır’dan gelen taleplere gösterilen yaklaşımdan dolayı kentimiz adına teşekkür ediyorum. Firmalarımızdan ve esnaflarımızdan bu fuara dönük yoğun bir ilgi var. 75 firmamız fuara katılıyor. Firmalarımıza ve esnaflarımıza da teşekkür ediyorum. Fuarın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“Diyarbakır hak ettiği yerde değil”
Son olarak konuşan Diyarbakır Vali yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Diyarbakır’ın ticari anlamda hak ettiği yerde olmadığını belirterek, “ Sayın valimiz bu etkinliğe katılmayı çok arzuladı. Ankara’da valiler toplantısı gerçekleştirildiği için valimiz aramızda olamadı ve beni talimatlandırdı. Ben öncelikle valimizin selam ve başarı dileklerini sizlere sunuyorum. Bu tarz toplantılarla rutin cümleler ile konuşulur. Ben rutinin dışına çıkarak derdimi anlatmak istiyorum. Diyarbakır’a ilk defa gelen bir bürokrat olarak bana Diyarbakır’a gelirken ve giderken insanların ağladığını söylemişlerdi. Fakat ben Diyarbakır’a gelirken ağlamadım. Çocuklarım Diyarbakır’a geleceğimizi anladıkları an çok sevindiler. Diyarbakır herkes tarafından tanınan ve bilinen bir kent ve Türkiye’de önem sırasına göre şehirlerin sıralanmasını isterseniz, Diyarbakır en önemli 10 şehir arasına girer. Diyarbakır ticarette maalesef hak ettiği yerde değil. Bu tür fuarlar mevcut potansiyelin geliştirilmesinde ve tanıtımında büyük rol oynuyor. Fuarın oluşumunda katkıda bulunan bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Genç çifte unutulmaz nikâh töreni
Yapılan konuşmaların ardından fuarda genç bir çift için nikâh töreni düzenlendi. Nikâh töreninde DTSO Başkanı Ahmet Sayar, DTB Başkanı Engin Yeşil ve DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu genç çiftin nikah şahitliğini yaptı. Evlilik mutluluğunu yaşayan genç çifte nikah töreninin ardından çeşitli hediyeler verildi. Genç çift böyle bir organizasyon ile dünya evine girdikleri için mutlu olduklarını söyledi.

 

 

 

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here