Emniyet saldırısı…

0
37
RAMAZAN KARATAŞ
Ramazan KARATAŞ rkaratasyenigun@gmail.com

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde 4 Aralık 2016’da şiddeti tüm kentte hissedilen bir patlama yaşandı. Olayda 2’si polis 8 kişi yaşamını yitirirken, 100’den fazla kişi yaralandı. Hatırlarsınız Valilik saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Ardından Reuters, saldırıyı IŞİD’in üstlendiğine dair bir haber yayınladı. Valilik telsiz konuşmalarına dayandırdığı ve saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğinde ısrar eden ikinci açıklamayı yaptı. Olaydan 2 gün sonra 6 Aralık’ta TAK olayı üstlendiğini belirten bir açıklama yaptı.
Saldırının acısı kadar bir yandan IŞİD, bir yandan TAK’ın aynı olayı üstlenmesi hafızalarda yer edinmişti.

Bu olaydan yaklaşık 6 ay sonra 11 Nisan günü yine aynı yerde bir patlama yaşandı. Tam da referandum arifesine denk getirilen bu saldırıda 2’si sivil personel biri polis 3 kişi yaşamını yitirdi. 10’un üzerinde kişi de hafif yaralandı. Patlamanın ardından hem İçişleri Bakanı hem de Valilik olayı “Panzer aracının tamiri esnasında sebebi henüz bilinmeyen bir patlama meydana gelmiştir” diye duyurdu.
Ancak patlamanın yaşandığı gün, yan binadan kazılan tünelle emniyetin altına patlayıcı döşenmesi sonucu “patlamanın” yaşandığı iddiası da ortaya atıldı.
Bir gün sonra bu iddiaları doğrulayan bir açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu’dan geldi: Zırhlı aracın tamiri sırasında gerçekleşti. Acaba tamirden mi oldu, yanıcı ve yakıcı bir maddeden mi kaynaklandı diye epey bir araştırma yapıldı. Dün gece itibarıyla netleşti, mesele bir terör saldırısı. Şu anda yaklaşık 10-12 hafif yaralımız var. Bir teknisyen yardımcımız ve polis memurumuz daha şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. İlk önce orada bir çukur meydana gelince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Acaba içeriye mi girildi, çalışan marifetiyle bir şey mi konuldu diye düşünmüştük. Dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında bir ayda bir sürekli arama-tarama yaparız. Demek ki çok kısa bir süre içinde kazmışlar. Yerin altında bir patlayacı yerleştirmek suretiyle yapmışlar.

30 metre tünel kazıldı
Bu açıklamanın ardından Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan detaylı açıklamada ise, özetle şöyle denildi:
“…Konu ile ilgili yapılan araştırmada, Emniyet Müdürlüğü Ek birimlerinin bulunduğu alana bitişik vaziyette bulunan apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğüne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığı ve yapılan kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcı yerleştirildiği ve zaman ayarlı düzenek ile patlamanın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir”
Olaydan bir gün sonra saldırıyı PKK üstlendi. Saldırıyla ilgisi olduğu iddiasıyla olaydan bir gün sonra5, daha sonra da 3’ü Suriye’ye kaçmak isteyen 5 şüpheli daha yakalandı.
Son yaşanan saldırıyla ilgili açıklamalara baktığımızda daha temkinli ve soğukkanlı bir yaklaşım görüyoruz.

Diğer taraftan 6 ayda yapılan iki saldırı bölgedeki esnafı tedirgin ediyor. Henüz şoku üzerinden atlatan ve işyerini (devlet yardımlarıyla) onaran esnaflar tedirgin…
Birçok esnaf, imkan olması halinde altı ayda iki bombalı saldırının olduğu bölgeden çıkmayı dahi düşünüyor. Valinin olay yerinde yaptığı inceleme sırasında bazı esnafların “polis merkezi”nin taşınması yönünde talepleri olduğu da söyleniyor.
Kolay değil böyle bir travmayla yaşamak. Allah yardımcımız olsun…

Ufak bir not daha paylaşıp bitirmek istiyorum. Bağlar’daki Emniyet binasının 3 tarafı araç trafiğine açık ve dış saldırılara karşı üç tarafta beton bloklarla çevrelenmiş durumda.
Emniyet binasının çevresine döşenen beton blokların döşenme nedeni binaya yönelik saldırılarda caydırıcılık ve olası kayıpları önlemek amaçlı. Yani bina ve içindekilere yönelik bir tedbir diyebiliriz…
İzlediğim görüntülerden birinde kucağında bebek ve yanında kız çocuğu olan bir kadın ile biraz daha ileride yürüyen bir vatandaş bu beton bloklar sayesinde yara almadan kurtuluyor. Diğer iki caddenin yoğunluğunun daha fazla olduğunu düşünürsek binayı korumak amaçlı bu tedbirin ilk kez vatandaşlara yaramış olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here