Eğitime kaynak artıyor ama…

0
102
Nurullah ERGÜN
Nurullah ERGÜN nurullah@diyarbakir.com

Türkiye’de Ak Parti’nin iktidar olduğu son 15 yılda eğitime ayrılan kaynak, derslik sayısı her geçen yıl artarken, öğretmen başına düşen öğrenci sayısında da büyük bir iyileşme yaşandı.

Bütçenin yüzde 78’i personele…
Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı’ndan sonra bütçeden en büyük payı alan ikinci bakanlık ama bütçe artarken öğrenci sayısı ve eğitimin ihtiyaçları da artıyor. Ancak MEB bütçesinin yüzde 78’i personel giderlerine harcanıyor.
2015 bütçesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan pay önceki yıla göre yaklaşık yüzde 11 oranında arttı. Geçen yıl, YÖK ve üniversite bütçeleriyle birlikte toplamda yaklaşık 72 milyar TL olan eğitim bütçesi, 2015’te 80 milyar TL oldu.
Bunun 62 milyar TL’si MEB’e, yaklaşık 18 milyar TL’si de YÖK ve üniversitelere ait. Ancak yaklaşık 800 bin öğretmenin çalıştığı MEB’in bütçesinin yüzde 78’i personel ve sosyal güvenlik primi giderlerine gidiyor.
Peki, bu gelişmelere rağmen PISA 2015’te neden iyileşme sağlanamadı?
Bütçe artarken, eğitimin ihtiyaçları ve öğrenci sayısı da artıyor. Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) çalışmalarına göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılında iki yıl önceki öğretim yılıyla karşılaştırıldığında mevcut öğrenciye, 3 milyon öğrenci daha eklendi. TEPAV’ın verilerine göreyse, ilk ve ortaokullarda sınıf mevcutlarını 31’e, liselerde 34’e düşürmek için tam 69 bin 413 ek dersliğe ihtiyaç vardı. Derslik yapımı içinse 18.6 milyar TL gerekiyor. Oysa MEB 2015 bütçesinde yatırımların karşılanacağı sermaye giderleri için ayrılan pay yaklaşık 6 milyar TL.

Enflasyon hesaplandığında gerçek ortaya çıkıyor
Eğitim bütçesinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranında da Türkiye OECD ülkelerinin gerisinde. Türkiye’de eğitim bütçesinin GSYH içindeki payı 4.23’ken OECD ülkelerinde bu oran yüzde 6 civarında. Büyük bir fark yok ama iş ayrıntıda gizli.
Şöyle ki; Bütçe sürekli artmasına rağmen, nüfus artışının gerisinde kalıyor ya da artan öğrenci sayısına orantılı bir bütçe istikrarı yok. Daha açık bir şekilde eğitim bütçesindeki artış, enflasyondan arındırıldığında daha düştüğü gerçeği ortaya çıkıyor. Örneğin krize girin Finlandiya başarıyı yakalamadan önce eğitime ayırdığı parayı ikiye katlamış…

Sistem: Bilginin kullanımı öğretilmiyor
8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleşmek için girdiği TEOG’da 4 bin 700 öğrenci tam puan almış. Bu başarı ama PISA 2015 sonuçlarına göre üst düzey öğrenci grubuna giren öğrenci yok. Eğitimciler bunu şu şekilde yorumlamış: Demek ki TEOG’da yanlış bir şeyi test ediyoruz. PISA’nın 2 ve 3. seviyesine denk gelen sorular soruyoruz. Öğrendiği bilgiyle yeni bir şey üretiyor mu öğrencide bunu sınamıyoruz. Bilginin kullanımının öğretilmediği bir eğitim sistemi kullanılıyor.
Konunun uzmanları göstergeyi şu şekilde değerlendiriyor: Eğitim seferberliğinin ideolojiden bağımsız olması gerekiyor. Osmanlı’dan, Cumhuriyet’ten bu yana bütün iktidarlar kendi ideolojilerin doğrultusunda kullandı eğitimi. Gelinin sonuç ortada.”
Yarın: Sistemdeki karışıklık

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here