Diyarbakırspor’un davası başladı

0
129
Foto: ARŞİV
Diyarbakırspor’un Süper Lig’den Amatör Lig’e oradan da kapanmasına kadar geçen yıkım ve tartışmalara konu olan kapanma süreci nihayet Mahkeme aşamasına geldi. Davanın ilk duruşması Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme Mart ayı için yeni duruşma tarihi belirledi

M. Uğur ÇAKIL
4 yıl içinde Süper Lig’den amatöre kadar düşerek kapanma noktasına gelen Diyarbakırspor için yeniden yaşama umudu doğdu.
2011 yılında dönemin valisi Mustafa Toprak’ın talebi üzerine kente gelerek inceleme başlatan İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor sonucu hazırlanan savcılık iddianamesi ile ilk kez resmen dava açıldı.
Davanın ilk duruşması Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya 55 sanık katılırken 10 sanık çeşitli gerekçelerle katılmadı. İlk duruşmanın ardında mahkeme Mart ayı için yeni duruşma tarihi belirledi.
İddianamede aralarında eski kulüp başkanları, yöneticiler ve çalışanların da bulunduğu 65 kişi için yüklü miktarda zimmet, tazminat ve hapis cezası talep ediliyor. Dava sonucunda suçlu bulunan kişilerden kulübe büyük miktarlarda zimmet ödemesi kararı çıkabileceği belirtiliyor. Kulübün borçlardan kurtulması ve yaşaması anlamına gelecek olan süreç de her şeye mahkeme karar verecek.
Süper Ligde başarılar yakalayan Güneydoğu’nun süper liglere ilk yükselen ekibi, ulaştığı rekorlarla Dünya spor tarihine girmişti.
1968 yılında Diyarbakır’da kurulan Yeşil-Kırmızılı ekip, 1968-1975 yılları arasında 8 sezon Türkiye 3. Ligi’nde mücadele etti. Diyarbakırspor, 1975-76 sezonunda Ali Kahraman’ın başkanlığı ve Şeyhmus Akçadağ’ın ikinci başkanlık ile futbol şube sorumluluğu görevlerini birlikte yürüttüğü dönemde Türkiye 2. Ligi’ne yükseldi ve ertesi sezon Türkiye 2. Ligi şampiyonu olarak 1. Lig’e yükseldi. 1977-1980 yılları arasında 3 sezon 1. Lig’de kaldı. 1978-79 sezonunda 4 hafta lider kaldığı ligi 5. sırada bitirdi.

Yıkım yılları
2000-01 sezonunda Süper Lig’e yükselen Diyarbakırspor, 2005-06 sezonunda Süper Lig’i 18. sırada tamamlayıp 1. Lig’e düştü. 2008-09 sezonunda 1. Lig’i şampiyon Manisaspor’un ardından 2. olarak tamamlayan Diyarbakırspor yeniden Süper Lig’e çıktı.
2009-10 sezonunda kötü bir sezon geçiren Diyarbakırspor, Süper Lig’de tutunamayarak tekrar 1. Lig’e düştü. Talihsizlikler 2010-11 sezonunda da Diyarbakırspor’un yakasını bırakmadı. Ligin bitimine 7 hafta kala Diyarbakırspor, 1975-76 sezonundan beridir görmediği 2. Lig’e düştü.
2011-12 yılında 2. Lig’de mücadele veren Diyarbakırspor, düşme kalma mücadelesi verdiği son maçında Bugsaş Spor’a 3-1 yenilerek 3. Lig’e düştü.
Ve zamanla deplasmana gidememeye başladı. Kulüp kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 3. Lig’de ilk 8 maçından da puan alamadı. Aynı sezonda Maltepespor ve Kocaelispor maçlarına çıkmayan Diyarbakırspor’un BAL’a düşürülmesi gündeme geldi. Fakat TFF kurallarında belirtilen “Bir takım aynı lig devresi içinde 2 maça çıkmazsa küme düşürülür.” maddesi Diyarbakırspor’u küme düşmekten kurtardı. Diyarbakırspor, ligi 17. sırada bitirerek Eylül 2013 tarihinde, Diyarbakırspor Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Emin Akyapı, Tüm futbolcuların lisanslarını karşılıksız olarak verildiğini, takımın ne teknik heyeti ne de futbolcusunun olduğunu belirtmiş olup, maçlara çıkacak bir takım olmadığı için Diyarbakırspor’un küme düşeceğini ve ilerleyen haftalarda kendiliğinden kapanacağını belirtmiştir. Kulüp 9 Ağustos 2013 tarihinde tamamen kapanmıştır. Kulüp binasına haciz işlemi başlatılarak mühürlenmiştir. Ayrıca kulübün efsaneleşen yıllarında kazanmış olduğu kupaları çöpe atılma olayına tepki gösteren Diyarbakırspor’un son kulüp başkanı Şeyhmuş Şenyiğit kulübün kupalarına kendi işyeri içerisinde özel olarak sahip çıkarak ve bu davranışıyla Diyarbakırspor taraftarlarının gönüllerine taht kurmuştur.
2013-14 sezonu başlamadan önce Diyarbakırspor son kulüp başkanı Şeyhmus Şenyiğit ile Yeni Diyarbakırspor yönetimi bir takım görüşmeler yapıp Diyarbakırspor’u yaşatmak adına Yeni Diyarbakırspor çatısı altında birleşme kararı almışlardır. Mevcut Diyarbakırspor’un ismi Yıldız 21 Gençlikspor, arması da yeşil kırmızı düz bant olarak değiştirilmiştir. Bu sayede Diyarbakırspor ismi ve arması boşta kalmıştır. Hemen akabinde Yeni Diyarbakırspor yetkilileri gerekli mercilere başvurarak Diyarbakırspor isim ve armasına talip olduklarını beyan etmişler ve kısa süre sonra bu onaylanmıştır. Yeni Diyarbakırspor’un devam eden 2013-2014 sezonunda ismi ve armasının değişmesi resmileşmesine rağmen liglerin başlamasından dolayı bu değişiklik fikstürlere yansıyamamıştır. 2013-2014 sezonunun devre arasında takımın başına Kahramanmaraşspor’u PTT 1. Lig’e çıkarma başarısı gösteren Fethi Çokkeser getirilmiştir.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here