“Diyarbakır önemli bir kent”

0
43
“Her Yönüyle Diyarbakır” fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Sümerpark Sergi Salonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan İl Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır’ın 33 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış farklı kültür ve inançları içerisinde barındırmış önemli bir kent olduğunu vurguladı

Mehmet Uğur ÇAKIL
DİYARBAKIR Valiliği tarafından yürütülen, “Diyarbakır’ın turizm marka değerinin arttırılması projesi” kapsamında yapılan “Her Yönüyle Diyarbakır” fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Sümerpark Sergi Salonunda düzenlenen ödül töreni ve sergi açılışına Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, kamu kurum müdürleri ve davetliler katıldı. Doğa, Sosyal Yaşam ve Tarih kategorilerinde derece ye giren Mehmet Serhat, Selim Kaya ve Hasan Hüseyin Birlik’e plaket ve ödülleri verildi. Vali Hüseyin Aksoy sergide emeği geçen sanatçılara teşekkür ettiğini belirterek konuşmasına başladı.
“Diyarbakır tarihi zengin bir kenttir”
Kültürel varlıkların dünya ile paylaşılmasının önemine vurgu yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, “Diyarbakır Valiliği olarak üç farklı kategoride düzenlemiş olduğumuz fotoğraf yarışmamızın ödül törenini gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır 33 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış farklı kültür ve inançları içerisinde barındırmış önemli bir kenttir. Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri olan bir şehirdir. Diyarbakır’ın bu özelliklerini tespit edip ortaya koymak, Türkiye ve dünya ile paylaşma adına fotoğraf yarışmasını gerçekleştirdik. Ne kadar çok kültürel varlığınız olursa olsun eğer siz bunları tespit edip dünya ile paylaşmazsanız onların ekonomik girdilerinden de yararlanma şansınız olmayacaktır” ifadelerini kullandı.
Fotoğraflar kitapçık haline getirildi
Organize edilen sergide Diyarbakır’ın güzelliklerini anlatmaya çalıştıklarını altını çizen Aksoy, emeği geçenlere teşekkür etti, “Diyarbakır’ın bugüne kadar yapılmış birçok çalışması ile ortaya çıkan güzel fotoğraf kareleri vardı. Bunlara yenilerini ekleyebilmek adına bu çalışmayı gerçekleştirdik. Bu vesileyle Diyarbakır ve birçok bölgeden arkadaşımız bu yarışmaya katıldı. Jürimizin değerlendirmeleri sonucunda dereceye giren arkadaşlarımıza ödüllerini verme şansını yakaladık. Dereceye giren ve sergilenmeye layık olan fotoğrafları da bir kitapçık haline getirip herkesle paylaşarak Diyarbakır’ın güzelliklerini anlatmaya gayret ettik. Yarışmaya katılan fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların turizmde yeni ufuklar açmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here