Dicle’nin balıkçıları

0
45
Yaşanan tüm doğa ve ekolojik tahribatlara rağmen Dicle Nehri balıkçılar için ekmek kapısı olmaya devam ediyor. Kayıklarla nehre inen balıkçılar oltalarına tutulan balıklarla geçimini sağlıyor

DİYARBAKIR – Edebiyata şiire konu olan ve tarihe tanıklık eden Dicle Nehri kimisi için de ekmek kapısı oldu. Muhteşem doğa güzelliği ile göz kamaştıran Dicle Nehri’nde çok sayıda endemik balık türü yaşıyor. Ancak endemik balık türlerinin yaşadığı ve bölgede çok sayıda ailenin balıkçılık yaparak geçimini sağladığı Dicle Nehri’nde baraj yapımı, bilinçsiz avlanma, tarımsal faaliyetler ve evsel atıklar gibi nedenlerle balık türlerinin tehlike altında olduğu yönünde uyarılara rağmen tahribat sürüyor. Bir balıkçının tuttuğu günlük balık miktarı her geçen gün azalırken bazen eli boş dönmek de mümkün oluyor. Suyun azalması nedeniyle kayık ile balık avlanma giderek azalırken kayık yerini oltaya bırakıyor.

Dicle Nehri ekmek kapısı olmaya devam ediyor
Yaşanan olumsuzluklara rağmen umudunu yitirmeyen yurttaşlar için Dicle Nehri ekmek kapısı olmaya devam ediyor. Kayıklarla nehre inen balıkçılar günün belirli saatlerinde nehre olta atıp belirli saatlerde de topluyor. Balıkçılar avladıkları balıkları Sur İlçesi’nde kilosunu 5 ile 8 TL arasında satıyor. Balıkçıların en çok şikayet ettiği konu ise nehirde su debisinin düşmesi, yaşanan kirlilik ile balık türlerinin azalması. En çok balık bulmanın da şartları olduğunu söyleyen balıkçılar, mevsimin şartları, suyun seviyesi, rüzgarın istikameti, havanın sıcaklığı veya soğukluğu, gece ya da gündüz, havanın bulutlu, yağışlı veyahut güneşli olması, ay ışığının olması, suyun rengi veya derinliği gibi etkenlerin balığı tetikleyerek etkilediğini ve yerinin değişmesine neden olduğunu söylüyor. Balıkçılar balıkların her mevsimde farklı bölgelerde görüldüğünü söylüyor.

Sertaç KAYAR/Yenigün Özel

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here