Darbe’ye karşı toplumsal barış!

0
158
Darbeye karşı, Türkiye Halklarının bir bütün olarak başkaldırışı, toplumsal barış adına özlenen bir umudu tahakkuk ettirdiğine işaret eden OSGİAD Başkanı Şükrü Adanır, “Bu durum yaşanan acıyı hafifletme adına oluşan en önemli unsurdu ve bu unsurun işletilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi

DİYARBAKIR – OSGİAD Başkanı Şükrü Adanır, 15 Temmuz Darbe girişimini, Bölgedeki çatışmalı ortam ve çatışmalı ortamın ekonomiye yansımaları ile önerilerini Yenigün Gazetesi’ne değerlendirdi. 15 Temmuz Gecesi, herkesin üzerinde uzun süre etki bırakacak bir şaşkınlık yarattığına değinen Adanır, Darbeye karşı, Türkiye Halklarının bir bütün olarak başkaldırışı, toplumsal barış adına özlenen bir umudu tahakkuk ettirdiğini söyledi.

İşte OSGİAD Başkanı Şükrü Adanır ile yapılan röportajın tamamı;

“Darbe girişimlerini şiddetle ret ediyorum”

 

15 Temmuz’daki darbe girişimini kısaca değerlendirebilir misiniz?

15 Temmuz Gecesi, herkesin üzerinde uzun süre etki bırakacak bir şaşkınlık yarattı. Askeri darbelerin, iddia edildiği gibi, yeniden dizayn etme çabaları hangi gerekçeler ile olursa olsun, hangi taraftan gelirse gelsin haklılığı hiç bir dil ile izah edilemez. Bu tür girişimleri şiddetle red ediyorum. Ayrıca, darbenin oluş şekli ile ilgili halen kafamda oturtamadığım bir çok unsur var. Böylesi amatörce tasarlanmış bir darbe girişimi başarısız olmasına rağmen ülkeye orta vadeli bir kaos yarattığını görür iken, amaçlarına ulaşmaları durumunda ülkenin yaşayacağı uzun vadeli kaosu düşünmek bile istemiyorum.

“Toplumsal barış adına özlenen bir umudu getirdi”

 

Darbeye karşı halkın sergilediği tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Darbeye karşı, Türkiye Halklarının bir bütün olarak başkaldırışı, toplumsal barış adına özlenen bir umudu tahakkuk ettirdi. Bu durum yaşanan acıyı hafifletme adına oluşan en önemli unsurdu ve bu unsurun işletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Toplumun buna şiddetle ihtiyaç duyduğunu ve bu konu ile ilgili atılacak ilk adım bile toplumsal parametreler arasında bir bütünleşme sağlayacağını kısa vadede görebiliriz.

“Ekonomik açıdan bölgede sıkıntı oluştu”

 

Darbe’nin ekonomiye yansımaları nasıl oldu?

İşin ekonomik boyutunu değerlendirecek olursak, bu tür beklenmedik ve sert siyasal şokların ekonomi piyasalarında aşırı harekete ve belirsizlikler yaratması doğaldır. Olayı bölgesel düzeyde ele alacak olursak birkaç kat daha fazla sıkıntının olduğu çıplak gözler ile görebiliriz. Darbe girişimi öncesi bölgede yaşanan çatışma ortamı bölgenin var olduğu sanılan ekonomisini tamamen süpürmüştür. Önlem alınmadığı takdirde asıl sıkıntı bundan sonra başlayacağını her geçen gün daha fazla hissedilecektir.

“Başkanlık rejimi sinyali!”

Kanlı darbe girişimi karşısında oluşan toplumsal tepkinin verdiği en önemli mesaj ise, bir daha bu tür girişimlerde bulunabilecek hiçbir kuvvetin olamayacağıdır, Halkın isteği dışında olan bu tür kalkışmaların halka kabul ettirilemeyeceği açıkça anlaşılmıştır. AKP iktidarı darbe girişimine karşılık kuvvet birliği üzerine kurulu bir başkanlık rejimi yerleştirmek için girişimlerde bulunacağı sinyallerini vermeye başladı, toplumun farklı kesimleri arasında yeterince dillendirilmeyen, tartışılmayan başkanlık sisteminin böyle bir hengamede getirmek istemesi durumunda toplumsal gerginlikleri daha da derinleştireceği ve özellikle AB ile ilişkileri kopma noktasına getirecektir. AB bu yöndeki endişelerini dillendirmeye başlamıştır. AKP iktidarı bu durumu fırsat sayıp bu yönde yaptırımlar yapmaya başladığı anda toplum, yeni bir siyasal darbe ile karşılaşacaktır ve bu darbenin püskürtülmesi de öyle kolay olmayacaktır.

“Darbeye karşı toplumsal barış… Şimdi”

Önerileriniz nelerdir?

Ülkenin ekonomisi ve iş dünyasının duruşunu belirleyecek asıl unsur; Hükümetin darbe girişimini soruşturması esnasında uygulayacağı hukuk ve demokrasi kriterleri belirleyecektir. Diğer bir unsur ise, ABD ile AB ilişkilerine bağlı olarak şekillenecektir. Uygulayacağı bu kriterler ve geliştireceği ilişkiler bölge ekonomisi ve iş dünyasında da etkisi olacağı gibi, bölgedeki çatışmaların sonlanması için toplumsal barışın bir an önce başlaması ile mümkün olacaktır. Toplumsal barış için bu gün gerekli zemin oluşmuştur. “Darbeye Karşı, Toplumsal Barış… Şimdi” Foto: Arşiv

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here